LIVE UPDATES
Politike

Vasili: Mijëra shqiptarë janë lënë në rrugë në mes të acarit, Rama ishte në zyrën e tij të ngrohtë, nuk ka asnjë b

15 Shkurt 2021, 11:53 Nga DOSJA
Vasili: Mijëra shqiptarë janë lënë në rrugë

TIRANË– Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili ka dalë ditën e sotme në një deklaratë për mediat. Vasili u ndal te moti i keq që ndodhet territori i vendit duke thënë se qeveria nuk ka bërë asgjë për të dalë nga situata.

Vasili thotë se në këtë situatë nuk ka qeverisje, nuk ka agjenci që t’u gjendjen mijëra njerëzve në rrugët e Shqipërisë, në të ftohtë e në acar, pa asnjë ndihmë e pa asnjë mbështetje.


”Ju nuk patë asnjë borëpastruese në të gjithë Shqipërinë. Patë dhjetëra kilometra rrugë të Shqipërisë të bllokuara me mijëra automjete dhe nuk patë asnjë mjet të ndihmës së parë, qoftë edhe një shishe ujë ti ofrohej qytetarëve dhe asgjë tjetër. Sepse Edi Rama ishte në zyrën e tij të ngrohtë, fliste dhe mbante fjalime për turizmin në Tiranë dhe për dhjetëra gjëra të tjera, budallallëqe pas asnjë kuptim. Po çfarë ka pas pretenduar Edi Rama, sërish po ky individ, kur ishte në opozitë?”,-tha më tej Vasili.

DEKLARATA E VASILIT

Të nderuar qytetare dhe qytetarë,
E tërë Shqipëria ka qenë e mbërthyer nën darën e borës e të kohës së keqe dhe njëherazi ka parë qartë që nuk ka qeverisje, nuk ka kryeministër, nuk ka agjenci shtetërore që t’iu gjendjen atyre pranë dhe drama e mijëra e mijëra njerëzve në rrugët e Shqipërisë, në të ftohtë e në acar, pa asnjë ndihmë e pa asnjë mbështetje, të lënë në mëshirë të fatit, ka qenë një dramë që është konsumuar në sytë e të gjithëve.
Është fare e qartë për të gjithë se Edi Rama që është Kryeministri i Shqipërisë vazhdon të mbetet demagogu më i madh i të gjitha kohërave, njeriu i cili përveç propagandës, në esencën e tij nuk përfaqëson asgjë për shqiptarët.Megjithatë, në mënyrë që shqiptarët të jenë shumë të qartë se cili është demagogu që i qeveris ata, duhet të kenë parasysh dhe më së miri se çfarë ka bërë dhe thënë ky njeri kur ishte në opozitë, e çfarë bën e thotë sot që është Kryeministri i Shqipërisë.Ju ftoj të ndiqni se çfarë thoshte Edi Rama ma rastin e emergjencës së dëborës në shkurtin e vitit 2012 në atë kohë dhe çfarë pretendimesh kishte ai për qeverinë e kohës.Do t’ju ftoja të ndiqni videon që demonstron më së miri se ç ‘thotë Edi Rama në opozitë dhe ç ‘thotë e ç’ bën kur është në pushtet:(VIDEOPra, Edi Rama i kërkonte qeverisë së kohës të parashikonte motin, të parandalonte dhe njëherazi të kishte plan. A ishte i njoftuar Edi Rama? Po. Edhe shqiptari më i fundit e dinte më së miri që moti do të përkeqësohej dukshëm në fundjavë dhe do të kishte vërtet një rëndim të jashtëzakonshëm të tij.A parandaloi? A mori ndonjë masë? Zero! Ju nuk patë asnjë borëpastruese në të gjithë Shqipërinë. Patë dhjetëra kilometra rrugë të Shqipërisë të bllokuara me mijëra automjete dhe nuk patë asnjë mjet të ndihmës së parë, qoftë edhe një shishe ujë ti ofrohej qytetarëve dhe asgjë tjetër. Sepse Edi Rama ishte në zyrën e tij të ngrohtë, fliste dhe mbante fjalime për turizmin në Tiranë dhe për dhjetëra gjëra të tjera, budallallëqe pas asnjë kuptim.Po çfarë ka pas pretenduar Edi Rama, sërish po ky individ, kur ishte në opozitë? Ai kërkonte dhe i thoshte kryeministrit të kohës tekstualisht fjalë për fjalë. Edi Rama në 2012-n thoshte:“Ne pamë nga mëngjesi në darkë një shfaqje shurdhërie me zë e me figurë dhe me aktor kryeministrin, i cili e harroi Shqipërinë që digjet nën dëborë dhe u kreh me orë të tëra në ekranin e televizorit.” Ky ishte pretendimi i Edi Ramës për Sali Berishën në atë kohë.Dhe shtonte, Edi Rama në vitin 2012. Ju lutem qytetarë dëgjojeni më shumë vëmendje që të kuptoni më së miri se ky njeri veç propagandës nuk përfaqëson asgjë tjetër.Ja çfarë thoshte Edi Rama:“Qeveria duhet të dëgjojë. Shurdhëria nuk është plan, po kosto, që rritet nëse qeveria zgjedh të mbyllë veshët e të hapë vetëm gojën për të sulmuar opozitën”.Këto ishin pretendimet e Edi Ramës dje në opozitë dhe ju e keni parë që veç skenave të neveritshme të një ministre të hipur në një borëpastruese, ndërkohë që borëpastrueset nuk dukeshin gjëkund, në vend të skenave të neveritshme që keni parë në ekranet e televizorit në momentin kur Shqipëria pati fatkeqësinë e jashtëzakonshme të tërmetit, e nuk pati as qen nga ata që zbulojnë ata që kanë humbur jetën, apo që janë nën rrënoja. Patë se si Shqipëria nën ujë nuk pati asnjë lloj mjeti apo logjistike për të ndërhyrë, kuptoni më së miri që Shqipëria nuk ka as kryeministër dhe as qeveri.
Është e qartë që opozita ka një plan shumë të mirë detajuar për një ristrukturim, për një plan të emergjencave civile tërësisht të ri, nga rrënjët të ndërtuar, nga themelet të ndërtuar nga e para, sepse Shqipëria përballet me emergjenca civile dhe nuk mund të jetë kurrë në mëshirë të fatit. Ky plan i detajuar do të krijojë një rritje institucionale të emergjencave civile, një logjistikë ashtu sikurse i takon, me të gjitha mjetet që i duhen, në të tërë komponentët e vetë, që qytetarët kurrë të mos ndihen të vetmuar, për cilëndo qoftë ajo emergjencë civile që atyre iu bie mbi kokë. Dhe të mos jenë kurrë të vetëm dhe të mos e shikojnë veten siç e panë edhe në këto ditë shumë të vështira të dëborës, ashtu sikurse e kanë parë në përmbytje, ashtu sikurse e kanë parë në situatat e tërmetit, ashtu sikur e kanë parë në situatat e djegieve masive në Shqipëri, kur në të gjitha rastet Edi Rama është zhdukur, sikurse është zhdukur edhe këto ditë dhe të jeni të bindur që do ta shikoni sërish kur koha të ketë hapur, kur bora të fillojë të shkrijë dhe situata do të jetë më e qetë nga ana natyrore, atëherë ky do të shfaqet dhe do të tregojë tre orë se si u përballua situata, u vetë përballua nga natyra dhe që ky do ta shesë sikur është një përballim i tij.Pra, Edi Rama në opozitë dhe Edi Rama kryeministër janë dy njerëz të ndryshëm, por është i njëjti hipokrit dhe i njëjti demagog.
Një plan i ri, një mënyrë e re, një ndërtim i ri i të tërë punëve, duke filluar nga emergjencat civile, kjo është ajo që opozita do të bëjë nesër në qeverisjen e vendit për të harruar njëherë e përgjithmonë eksperiencën e neveritshme dhe të shëmtuar të Edi Ramës në pushtet.Ju faleminderit të gjithëve!

(A.B)/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike edi rama petrit vasili edi rama petrit vasili

Sondazh

Poll

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta