LIVE UPDATES
Bota

LUFTA/ Bombardime në Kiev! Vritet gjenerali rus, Zelenskyy: Duam armë (Bisedimet)

27 Mars 2022, 05:53 Nga DOSJA
LUFTA/ Bombardime në Kiev! Vritet gjenerali rus, Zelenskyy: Duam armë

UKRAINË– Dita e 32-të e luftës! Presidenti i Ukrainës Vladimir Zelenskyy i bëri thirrje Perëndimit për më shumë armë. ‘Ne kemi nevojë për armë. Pa tanke dhe aeroplanë nuk do ta shpëtojmë Mariupolin’. Ndërkohë gjatë natës sërish pati shpërthime të reja në Kiev, të cilat shkaktuan 4 të plagosur, mes tyre dhe një fëmijë. Pasi deklaroi se dëshiron që të përqendrojë forcat në Donbass, Rusia ka vazhduar sulmet sërish ndaj të gjitha qyteteve në Ukrainë.

Një tjetër gjeneral rus u vra në Kherson, i shtati sipas disa burimeve. Bëhet fjalë për gjeneralin Yakov Rezantsev i cili ishte komandanti i ushtrisë së kombinuar të 49-të të Rusisë. Sipas mediave ukrainase, trupat e Kievit kanë rikuperuar terren në zonën e Zaporizhzhia.

Presidenti i SHBA Joe Biden tha se presidenti rus Vladimir Putin “nuk mund të qëndrojë në pushtet” gjatë një fjalimi në Poloni dhe një qytet ukrainas, i cili deri më tani ka qenë kryesisht i kursyer nga sulmi rus, u godit nga raketa të shtunën.

Kryetari i bashkisë së qytetit Andriy Sadovyi bëri thirrje për mbrojtje ajrore të Ukrainës pasi një seri raketash ruse goditën një objekt të magazinimit të karburantit dhe një zonë të infrastrukturës ushtarake në qytetin perëndimor të Ukrainës, afër kufirit polak. Të paktën pesë persona raportohet se u plagosën në Lviv, i cili më parë ishte kursyer nga më e keqja e sulmit brutal të Rusisë, thanë zyrtarët lokalë.

Zyrtarët ukrainas thonë se ushtria e vendit ka rimarrë disa fshatra nga trupat ruse në një seri kundërsulmesh. Administratori rajonal i Kharkiv tha se një numër fshatrash rreth Malaya Rogan u rimorën nga forcat ukrainase dhe videoja tregon trupat ukrainase në kontrollin e Vilkhivka, një nga vendbanimet. Suksesi i forcave ukrainase rreth Kharkiv është pasqyruar më në veri, pranë qytetit të Sumy, ku trupat ukrainase kanë çliruar një sërë vendbanimesh, sipas videove të gjeolokuara dhe të verifikuara nga CNN. Një kundërsulm i veçantë në jug çoi gjithashtu në çlirimin e dy fshatrave nga forcat ruse në veriperëndim të Mariupolit, sipas administratës ushtarake rajonale të Zaporizhzhia. 

Raundi tjetër i bisedimeve ballë për ballë midis Ukrainës dhe Rusisë do të zhvillohet në Turqi nga nesër deri të mërkurën. Negociatori ukrainas David Arakhamia tha se raundi tjetër i bisedimeve ballë për ballë midis Ukrainës dhe Rusisë do të zhvillohet në Turqi më 28-30 mars.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE: 

Erdogan telefonon Putin: Duhet armëpushim

Inteligjenca ukrainase: Rusia synon ndarjen e Ukrainës si Koreja

Zelenskiy: Ukraina e gatshme të diskutojë me Rusinë, por me garanci nga palë të treta

32 ditë luftë! Ukraina buzëqesh, rihapen kafenetë, fëmijët i kthehen mësimit

Tre ditë negociata, nesër nis raundi i ri i bisedimeve të paqes në Turqi

Protestuesit ‘varin Putin’ përpara ambasadës në Oslo, kukulla me duart me gjak bëhet virale

Papa u lutet politikanëve të ndalojnë luftën në Ukrainë

Të tmerruar nga lufta, strehimin e gjejnë në Shqipëri

Ministria ruse: Lviv u godit me raketa precize

Kreu i Luhanskut paralajmëron votim për bashkim me Rusinë

Shpërthimet në Lviv, 5 të plagosur, përfshihet nga flaket një depo karburanti

Zelenskyy i bën thirrje Perëndimit ta furnizojë me armë: Çfarë po bën NATO?

Richard Haass flet për deklaratën e Biden: Ai ‘e vështirësoi një situatë të vështirë’

Trupat rusë në Bjellorusi po shkëmbejnë karburant me alkool

Arrihet marrëveshje për dy korridore evakuimi, njerëzit mund të largohen me makina

Afër kufirit me Poloninë/ Sulm me raketa në Lviv, kryebashkiaku: Mesazh për Biden

Lufta në Ukrainë/ Ushtria rimerr kontrollin në disa zona në lindje të Kharkiv

Sekretarja britanike: Heqim sanksionet ndaj Rusisë nëse bën armëpushim në Ukrainë

Strategjia Kombëtare e Sigurisë! Kthesa historike gjermane, tërheq vëmendjen në Evropë

Zelenskyy: Rusia po mbjell një urrejtje të thellë mes ukrainasve

‘S’duhet të jetë në pushtet’/ Shtëpia e Bardhë: Biden s’po diskutonte fuqinë e Putin

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll
Bota 27 Mars 2022, 21:21

Erdogan telefonon Putin: Duhet armëpushim

TURQI– Presidenti i Turqisë Recep Tayip Erdogan ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun rus Vladimir Putin. Në telefonatë, Erdogan tha se nevojite...

Bota 27 Mars 2022, 11:19

Ministria ruse: Lviv u godit me raketa precize

Rusia goditi objektivat ushtarake në qytetin perëndimor të Ukrainës, Lviv, me raketa me precizion të lartë, tha të dielën Ministria ruse e Mbrojtjes. Rusia godi...

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit

Vrau kunatën me sëpatë në Elbasan, autori lihet në burg, Tashi: Jam penduar, isha gjaknxehtë