LIVE UPDATES
Bota

Lista: 10 njerëzit më të pasur në botë, Bezos bie nga froni, ia merr Elon Musk

16 Dhjetor 2021, 07:23 Nga DOSJA
Lista: 10 njerëzit më të pasur në botë, Bezos bie nga

SHBA – Bloomberg Billionaires Index ka publikuar listën e përditësuar të 10 njerëzve më të pasur në rruzullin tokësor. Kjo listë, që deri dje kryesohej nga Jeff Bezos, tanimë ka ndryshuar, pasi fronin e më të pasurit e ka rrëmbyer Elon Musk, duke e spostuar Bezos në vend të dytë.

Sipas Bloomberg Billionaires Index, këtu është renditja aktuale e njerëzve më të pasur në botë:

Kur është njeriu më i pasur në botë?

Falë rritjes së çmimit të aksioneve të Amazon, Bezos u bë fillimisht personi më i pasur në botë në vitin 2018, kur pasuria e tij neto u dyfishua, duke u rritur nga 81.5 miliardë dollarë në tetor 2017 në 160 miliardë dollarë tetorin pasardhës, sipas Forbes.

Kur media publikoi listën e tyre vjetore të miliarderëve në botë në prill 2021, Bezos kryesoi listën për të katërtin vit radhazi. I llogaritur nga vlera neto, ai vlerësohet të fitojë 6.3 miliardë dollarë në muaj, 1.4 miliardë dollarë në javë, 205 milion dollarë në ditë, 8.56 milion dollarë në orë dhe 142,667 dollarë në minutë. Bezos ka më shumë se 191 miliardë dollarë që nga gushti 2021.

Çdo vit, ai angazhon 1 miliard dollarë për kompaninë e tij të eksplorimit të hapësirës, ​​Blue Origin. Më 20 korrik 2021, Bezos dhe tre të tjerë hipën në anijen New Shepard dhe përfunduan fluturimin e parë të suksesshëm të ekuipazhit të Blue Origin.

Vlera neto e Musk u rrit me 24 miliardë dollarë në 335.1 miliardë dollarë të hënën, pasi aksionet e prodhuesit të automjeteve elektrike u rritën me 8.5% në New York. Kjo e rriti epërsinë e tij ndaj Jeff Bezos të Amazon.com Inc. si personi më i pasur në botë me 143 miliardë dollarë, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg.

Kush është Jeff Bezos?

Jeff Bezos është një nga njerëzit më të pasur në planetin Tokë, por pyetja që lind nga shumë njerëz është nëse ai vërtet është më i pasuri? Në korrik 2021, Bezos dha dorëheqjen si CEO i Amazon, duke ia dorëzuar pushtetin Andy Jassy  dhe në atë kohë, Bezos u largua me rehatinë e të qenurit njeriu më i pasur në botë. Por në tetor, Elon Musk i Teslës e kaloi atë në pasuri dhe e rrëzoi Bezos nga vendi i parë. Megjithatë, kjo nuk e minimizon vlerën e lartë neto dhe stilin e jetës jashtëzakonisht luksoze që Bezos ka krijuar për vete.

Që nga dhjetori 2021, Bezos është personi i dytë më i pasur në Tokë, me pasurinë e tij personale që eklipson ndër të tjera edhe atë të bashkëthemeluesit të Microsoft, Bill Gates. Sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg, Bezos ka një vlerë neto prej 202 miliardë dollarë deri më sot.

Kur Bezos filloi Amazon në 1994 nga një garazh dhe e bëri atë publik në 1997, ishte e pamundur të imagjinohej madhësia e ndikimit që kompania e tij do të kishte në të ardhmen. Themeluesi, ish-CEO dhe tani kreu ekzekutiv i tregtisë elektronike globale të Amazon nuk mund t’i kreditojë fitimet e tij vetëm në tregun online, pasi ai ka përvetësuar prona të konsiderueshme si pasuritë e paluajtshme

Më poshtë janë disa fakte mahnitëse që mund të habiteni nëse mësoni për Bezos dhe pasurinë e tij.

Marrë nga indy100.com

(E.H/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota elon musk jeff bezos njeriu me i pasur elon musk jeff bezos njeriu me i pasur

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE