Aktualitet

Të ndara sipas porosive, sekuestrohen mbi 100 mijë paund në portin e Durrësit, erdhën me furgon nga Anglia dhe i prisnin grupet e ‘shtëpive të barit’, arrestohet shoferi: Nuk di asgjë, transportoj mallra

Anglia kishte sinjalizuar autoritetet shqiptare që ta kontrollonin mjetin në të pikat kalimit pasi kishin indicie se brenda atij furgoni që erdhi në Durrës me target nga Porti i Ancona-s, fshihej diçka e paligjshme. Specialistët e seksionit për hetimin e krimit ekonomik dhe financiar, në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës kanë hapur furgonin që drejtohej nga shoferi i identifikuar si Olsi Sefolli, 21 vjeç.
Featured image of article: Të ndara sipas porosive, sekuestrohen mbi 100 mijë paund në portin e Durrësit, erdhën me furgon nga Anglia dhe i prisnin grupet e ‘shtëpive të barit’, arrestohet shoferi: Nuk di asgjë, transportoj mallra Furgoni ku u gjetën paratë dhe Olsi Sefolli
Përditësuar:

DURRËS– Një sasi e konsiderueshme parash është sekuestruar mesditën e sotme në Portin e Durrësit. Paratë, 124 mijë paund dhe 200 stërlina (176 milionë lekë), ishin fshehur në shasinë e një furgoni që sillte mallra nga Britania e Madhe.

Anglia kishte sinjalizuar autoritetet shqiptare që ta kontrollonin mjetin në të pikat kalimit pasi kishin indicie se brenda atij furgoni që erdhi në Durrës me target nga Porti i Ancona-s, fshihej diçka e paligjshme. Specialistët e seksionit për hetimin e krimit ekonomik dhe financiar, në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës kanë hapur furgonin që drejtohej nga shoferi i identifikuar si Olsi Sefolli, 21 vjeç. Ai akuzohet për veprat penale ” Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, ” Mosdekalrimi në kufi i të hollave dhe sendeve me vlerë” dhe ” Kontrabanda me mallra të tjerë”.

Në zonën ku ndodhet shasia e mjetit kanë gjetur pakot me para, që siç është raportuar paraprakisht, ishin të ndara sipas porosive për personat që prisnin t’i merrnin. Çështja është nën drejtimin e Prokurorisë së Durrësit dhe për momentin i vetmi i arrestuar është Sefolli. Ai është marrë në pyetje dhe para grupit hetimor ka deklaruar se nuk ka pasur asnjë dijeni për paratë që ndodheshin në furgon dhe se ai bënte vetëm rolin e shoferit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Furgoni tip Mercedes Benz me targa angleze ku u gjet sasia e Paundëve bën shërbimin postar mes emigrantëve shqiptarë dhe familjeve të tyre në Angli. Shoqëria e transportit së cilës i përket fugoni, ku u gjetën paratë, është e regjistruar në Angli në emër të 28-vjeçarit, Guxim Sefolli. Paraprakisht dyshohet se paratë janë të grupeve kriminale që trafikojnë kanabis në Britaninë e Madhe ku dhe punojnë me ‘shtëpia bari’.

(f.m/dosja.al)

 • 23:19

  U kap me mbi 100 mijë dollarë, kush është 21-vjeçari nga Kukësi që banon në Durrës

  Olsi Sefolli

  Personi në foto është Olsi Sefolli, i cili u kap ditën e sotme në portin e Durrësit me mbi 100 mijë paund. 21-vjeçari me orgjinë nga Kukësi por që banon në Durrës u kap pasditën e sotme me  123.460 paund dhe 280 stërlina në makinë. Ai akuzohet për veprat penale “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, “Mosdeklarimi në kufi i të hollave dhe sendeve me vlerë” dhe “Kontrabanda me mallra të tjerë”.

 • 20:36

  Sekuestrimi i paundëve në Durrës, policia: Vihet në pranga drejtuesi i mjetit

  123.460 paund dhe 280 sterlina janë sekuestruar ditën e sotme në portin e Durrësit. Policia ka dhënë detaje në lidhje me shumën e sekuestruar, ku ka thënë se kanë arrestuar drejtuesin e mjetit, Olsi Sefolli. Sefolli u arrestua për veprat penale “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, ” Mosdeklarimi në kufi i të hollave dhe sendeve me vlerë” dhe ” Kontrabanda me mallra të tjerë”.

  Njoftimi i plotë:

  Strukturat e Policisë së Shtetit në bashkëpunim me Strukturat Doganore parandalojnë dhe godasin në hyrje të Portit të Durrësit një rast të mosdeklarimit të një shume të madhe parash në paund. Sekuestrohen 123.460 paund dhe 280 sterlina. Vihet në pranga drejtuesi i mjetit për veprat penale ” Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, ” Mosdekalrimi në kufi i të hollave dhe sendeve me vlerë” dhe ” Kontrabanda me mallra të tjerë”. Shërbimet e Policisë Kufitare, në zbatim të masave për parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë, kanë intensifikuar kontrollet si në dalje, ashtu edhe në hyrje, në Portin e Durrësit.

  Si rezultat i kontrolleve të shtuara dhe bazuar në analizën e riskut të bërë nga ana e shërbimeve të Policisë Kufitare në bashkëpunim me autoritetet doganore dhe skanerin, në hyrje në territorin tonë është kaluar në vijën e dytë, për kontroll më të imtësishëm, një furgon mallrash që vinte nga Anglia. Gjatë kontrollit në pjesën e prapakolpit të furgonit janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provave materiale disa pako në brendësi të së cilave pas numërimit rezultuan 123.460 paund dhe 280 sterlina. Gjithashtu u sekuestruan dhe 1 laptop dhe 2 telefona celularë. Në vijim të veprimeve hetimore të kryera nga Specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në DVP Durrës në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Rrethit Gjyqësor Durrës është arrestuar në flagrancë drejtuesi i mjetit, shtetasi O.S., 21 vjeç, banues në Hamallë. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprime të mëtejshme

 • 20:00

  “Pakësohen” paratë! Përfundon numërimi, në furgonin që erdhi nga Anglia u gjetën 124 mijë paund dhe 200 stërlina skoceze

  Ka përfunduar numërimi i parave që u gjetën dhe u sekuestruan në portin e Durrësit. Ndryshe nga çfarë u raportua më herët se ishin sekuestruar 1 milion paund, paratë duket se janë ‘pakësuar’ pas numërimit. Mësohet se në furgonin e llojit ‘Mercedez Benz’ me targa angleze që erdhi nga Britania e Madhe janë gjetur konkretisht 124 mijë paund dhe 200 stërlina skoceze (që këmbëhen me afërsisht 143 lekë). Në t0tal janë gjetur 176 milionë e 180 mijë lekë të vjetra. Për paratë e gjetur është ndaluar shoferi i furgonit që erdhi nga Britania e madhe, Olsi Sefolli. Ai ka thënë se nuk kishte dijeni mbi paratë e gjetura, por që bën vetëm transportimin e mallrave.

 • 17:41

  Të ndara sipas porosive! Si u gjetën mbi 100 mijë paund kesh në furgonin e mbushur me rroba dhe orendi shtëpiake, dyshohet se janë të grupeve kriminale që trafikojnë kanabis

  Dosja.al ka zbardhur detaje në lidhje me mbi 100 mijë paund që u sekustruan sot në Portin e Durrësit. Mësohet se paratë ishin të ndara sipas porosive dhe ishin fshehur në vendin ku ndodhet shasia e mjetit. Furgoni nga ana tjetër ishte mbushur me orendi shtëpiake dhe me rroba. Operacioni është zhvilluar mesditën e sotme. Ende nuk ka një informacion zyrtar në lidhje me këtë operacion ndërkohë që bëhet me dije se është ndaluar shoferi i furgonit, Olsi Sefolli dhe po merret në pyetje. Paraprakisht dyshohet se paratë janë të grupeve kriminale që trafikojnë kanabis në Britaninë e madhe.

 • 17:24

  Në timon me mbi 100 mijë paund, kush është shoferi që drejtonte furgonin e ardhur nga Anglia, dëshmia: Nuk dija gjë për paratë

  Olsi Sefolli, nga Hasi, është shoferi i furgonit ku u gjetën dhe u sekuestruan mbi 100 mijë paund mesditën e sotme. Mësohet se Ismaili është ndaluar nga policia dhe është marrë në pyetje nga prokurorët e Prokurorisë së Durrësit. Përpara tyre, Sefolli është shprehur se nuk ka pasur asnjë dijeni për paratë që ndodheshin në mjetin që ai drejtonte dhe se e vetmja gjë që bën është transporti i mallrave. “Nuk di asgjë, unë jam shofer. Bëj transportin e mallrave,”- ka thënë Sefolli.

Shto Koment