LIVE UPDATES
Aktualitet

I kërkon t’i marrë 2 shtëpitë pas divorcit, gruaja kallëzon padrejtësisht për dhunë ish-burrin

19 Maj 2021, 19:57 Nga DOSJA
I kërkon t’i marrë 2 shtëpitë pas divorcit, gruaja

Emisioni Stop në Tv Klan i është drejtuar qytetit të Peqinit, ku Ilirjan Petriti thotë se akuzohet padrejtësisht për ushtrim dhune ndaj ish-bashkëshortes. Ai ka qenë i martuar me një grua nga Rrogozhina dhe ka dy fëmijë, vajzën 13 vjeçe dhe djalin 17 vjeç.

Është divorcuar në vitin 2013 për mosmarrëveshje. Por problemet me ish-bashkëshorten nuk i janë ndarë, edhe pse është i martuar prej 4 vitesh me një grua tjetër. Në Qershor 2020 Ilirjani është takuar me ish-gruan për një firmë për të lëvizur me fëmijët në Francë.

Situata është acaruar për një debat pronash dhe gruaja ka bërë kallëzim në polici për dhunë nga ana e Ilirjanit. Ndërkohë komisariati ka marrë një letër nga një doktor në Rrogozhinë me gjendjen e zonjës, që kishte një gërvishtje në buzë dhe Ilirjanin e arrestuan.

Ilirjan Petriti: Kam qenë i martuar, nga martesa e parë kam dy fëmijë djali 17 vjeç dhe vajza 13 vjeç. Të dy shtëpitë më janë bllokuar nga zyra e Përmbarimit Elbasan, makina më është bllokuar për arsye se unë kam qenë debitor te fëmijët e mi. Por ndërkohë që unë kam 9 vite që akoma nuk i kam marrë fëmijët sipas vendimit të gjykatës, sepse nuk kanë dashur fëmijët, nuk i ka lejuar se fëmijët kanë jetuar me nënën e vetë. Pasi unë bëra një pagesë prej 1.7 milionë Lekë, këto lekët kaluan te pensioni ushqimor i fëmijëve. Të Zyrës së Përmbarimit më thanë që paguajte këtë dhe nuk është nevoja të bllokojmë dy shtëpitë, po të mbajmë të bllokuar një shtëpi. Unë aktualisht jam i martuar, kam 4 vite, dhe nuk më janë ndalur problemet që kam pasur me gruan e parë kur bashkë me fëmijët dhe me ish-zonjën kemi shkuar te hyrja e shtëpisë time. Aty pastaj kemi biseduar, unë i thashë nuk kam problem do ja jap firmën që fëmijët të shikojnë një jetë më të mirë, por i thashë mos harro se ne bashkë kemi lënë problemin e shtëpive si ta zgjidhim. Edhe i thashë do shkojmë të zgjidhim problemin e shtëpive te noteri, një shtëpi ti dhe një shtëpi unë. Jo tha, kjo është djersa ime, djersa e fëmijëve të mi. Filloi duke bërtitur, duke u acaruar. Unë thjesht qëndroja i ulur, në mes kanë qenë fëmijët dhe në një distancë prej 1 metra ka qenë zonja. Zbriti poshtë nga shkallët duke sharë, duke ofenduar me fjalë të rënda, i gjuajti dhe me gurë makinës dhe unë isha me fëmijët te shtëpia. Fëmijët ikën, unë i hipa makinës dhe erdha në Peqin. Ndërkohë më merr në telefon oficeri i policisë në Rrogozhinë dhe më tha që ti ke rrahur zonjën. Ka ardhur zonja, tha, ka ardhur me gjak. Ai më vuri direkt prangat. Zonja më ka bërë një denoncim për dhunë në familje, thotë që unë e kam goditur ndërkohë që fëmijët bashkë me zonjën thonë që e kam goditur me një shpullë, gjë që nuk është e vërtetë. Shkelja e dytë është se zonja më datë 28 Qershor ka shkuar te mjeku Agron Karaj në Rrogozhinë, e ka pajisur me një dokument që thotë një gërvishtje hematomë, gërvishtje të buzës, dhe mjeku ka konstatuar që kjo zonja nuk ka pasur asnjë lloj shenje. Ndërkohë që zonja më 29 Qershor ka shkuar në Durrës te eksperti mjeko-ligjor, ka shkuar me qafore, është ankuar me dhimbje barku, me dhimbje stomaku, ka një gërvishtje në buzë, dhe të gjitha këto kanë ardhur për pasojë se zonja është goditur me mjete të forta prerëse dhe nuk është e aftë për masën deri në 9 ditë. Ky mjeku-ligjor pa asnjë lloj grafie pa asnjë gjë si e vërteton këtë gjë. Gjykata e Kavajës ka vendosur masën e sigurisë arrest shtëpie. Kam 8 muaj që jam në arrest shtëpie pa e dhunuar, pa asnjë lloj prove, pa asnjë lloj fakti. Unë kërkoj që të zbardhet e gjithë ngjarja dhe kërkoj pafajësinë, të dali e vërteta siç është dhe jo siç thuhet nëpër letra.

Gjyqi zhvillohet me letrën e një eksperti mjeko-ligjor nga Durrësi, që shprehej se zonja ishte goditur me mjete të forta. Prej 8 muajsh Ilirjan Petriti është në arrest shtëpie, edhe pse nuk e ka dhunuar asnjëherë ish-bashkëshorten. Mjeku Agron Karaj tregon se nga policia i është kërkuar të mbushë nje fletë dhe këtë e ka bërë për të mbrojtur gruan. Ai thotë se zonja nuk ka vajtur me ato shenja siç shkruhet në aktin e ekspertit mjeko-ligjor.

 

Mjeku: E kam zgjidh.

Gazetarja: Si e ke zgjidh?

Mjeku: E kam zgjidh. I kam dhënë shkresë atij burrit. Se ai nuk duhet të rrinte në burg, as në izolim, as në burg me një letër timen, që paraqitet, që unë nuk jam mjek ligjor. Dhe ata e kanë mbajt gabimisht. Policia ta merrte mjekun ligjor, ta binte ta vlerësonte këtë rast.  Se unë nuk jam mjek ligjor. Unë jam mjek urgjence. Se unë shof hematoma, po nuk them, që e ke rrahur. Këtë e përcakton mjeku ligjor. Këta e kanë mbajt brenda me letrën time. Se letrën ma ka kërkuar policia mu. Më jep një letër ç’a ke parë ti këtu dhe unë shkruajta diagnozën.

Gazetarja: Ka qenë vërtet me ato hematoma, që ajo ka vajt te eksperti mjeko-ligjor? Se për shembull me  qafore ka shkuar atje.

Mjeku: Jo, jo, jo! Aboslutisht, fare! Ka qenë normal. Ankth e stres sic rritet pak tensioni, pak rrahjet e zemrës. E axhituar. Asgjë s’kishte, për t’u kshu… Po duke dit, që hajd të mbrojmë femrat, me thonë të drejtën unë ia dhashë një copë letër. S’duhet t’ia jepja fare atë letrën. Ia dhashë një copë letër, se policia tha jepi një letër.

Gazetarja: Kjo ka deklaruar, që më ka fut duart në fyt, prandaj them, që cfarë ke shkruar, se mos…?

Mjeku: Nuk ka pas fare për fyt, fare. Një ankth, një kshu edhe një gërvishtje e lehtë, asigjo. Thonjtë në fyt nuk e di, po unë nuk mund të ashu…

KLAN

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet ilirjan petriti ilirjan petriti

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE