LIVE UPDATES
Aktualitet

Rama jep “OK” për Zgjedhoren: Ulemi për Vettingun, për helmimin në Krujë flet AKU

27 Tetor 2021, 15:20 Nga DOSJA
Rama jep “OK” për Zgjedhoren: Ulemi për Vettingun,

TIRANË– Kryeministri Edi Rama ka rënë dakord për të ngritur Komisionin e Posaçëm Parlamentar të Reformës Zgjedhore, që sot e kërkoi Partia Demokratike. Mësohet se gjatë mbledhjes së zhvilluar pasditen e sotme, kryeministri Rama ka rënë dakord për ngritjen e këtij komisioni bashkë me drejtuesit e qarqeve me të cilët diskutoi lidhur me zgjedhjet e 25 prillit. 

Kreu i Qeverisë gjithashtu është treguar i gatshëm që të ulet në tryezë me kryedemokratin Lulzim Basha për të diskutuar në lidhje me propozimin e Partisë Demokratike për Vettingun e politikanëve dhe për gjithçka tjetër. Në një deklaratë për mediat pas dy orësh mbledhje me drejtuesit e qarqeve, kreu i qeverisë u shpreh se asgjë nuk bëhet përmes mikrofonave por në tavolinë. Ai shtoi se ende nuk është njohur zyrtarisht me propozimin e PD-së në lidhje me Vettingun e politikanëve, por që do ta shqyrtonte për të parë nëse brenda kishte argumenta bindës, ndryshe nga ai i tre viteve më parë.

Për helmimin e 500 qytetarëve në Krujë, Rama fajësoi Ujësjellësin. Ai tha se qeveria ka bërë investimin për të ndërtuar një ujesjëllës të ri që e inaguroi gjatë fushatës së zgjedhjeve të 25 prillit, por kontrolli dhe mbërritja e ujit në çdo banesë në mënyrë të kontrolluar, është përgjegjësi e ndërmarrjes përkatëse.

I pyetur nëse do të paraqitej në Komisionin Hetimor për zgjedhjet e 25 prilli, që është ngritur me kërkesë të Opozitës, Rama tha se ende nuk ka marrë asnjë kërkesë por që do të shkojë pa asnjë problem. Rikthimin e Berishës në krye të Partisë Demokratike, kryesocialisti e konsideroi një katandisje të partisë në humor të zi e material për parodi.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Rama pranon propozimin e Partisë Demokratike: Të ngrihet Komisioni për Zgjedhoren

Berisha në krye të PD-së, Rama: Po katandisen në humor të zi

Helmimi në Krujë, Rama ‘ia kalon topin’ Ujësjellësit: Qeveria bëri investimin

A do dëshmojë në Komsionin e 25 prillit, Rama: Pa asnjë problem! PD humbi zgjedhjet

Vettingu në politikë, Rama: Gati për tu ulur në tryezë, me PD diskutojmë gjithçka

(f.m/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike edi rama rama me drejtuesit 27 tetor 2021 edi rama rama me drejtuesit 27 tetor 2021

Sondazh

Poll

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal

Do jetë i pranishëm në protestën për vdekjen e 7-vjeçares? Meta: Varet nga axhenda ime

'Shteti ka rënë'/ Meta: Koha e mjekimit për Ramën po vjen, jemi në gjendje emergjence

Tragjedia në Himarë 'harrohet' nga drejtuesit e skafeve, në Sarandë qarkullojnë shumë pranë fëmijëve

Vrau të miturën në breg të detit, Policia Kufitare heq skafin nga vendngjarja

Ç'duhet të ndodhë që të vihet mësim? Disa orë pas tragjedisë, skafet lëvizin lirshëm në Himarë

"O Tani, jam unë, nuk doja"/ Momenti pas vrasjes së fëmijës, Tase mbi gomone, i kërkojnë llogari

'Plumbin do hash'/ MOMENTI kur ish-komisari i Himarës shikon fëmijën e vdekur, njerëzit: Vriteni!

Fëmija përplaset nga skafi në Himarë, i mituri merret nga ambulanca, policia rrethon zonën

Ndërtuan pa leje një mol dhe hodhën inerte në det, arrestohen 3 persona në Vlorë

Vrau partneren në Elbasan, Mici në gjyq: Nuk e mbaj mend ditëlindjen, s’kam lekë për avokat

Gara për projektin Milot-Fier, Rama: Akuzat se kompania ishte paracaktuar një vrimë në ujë

Rama: Do transformojë ekonominë dhe turizmin, afron ndjeshëm jugun me veriun e vendit