LIVE UPDATES
Aktualitet

Greva në burgje, Tafili: Do përshkallëzohet, s’pranojmë ushqime, jemi njerëz edhe ne

27 Tetor 2021, 17:32 Nga DOSJA
Greva në burgje, Tafili: Do përshkallëzohet,

BURREL– Admir Tafili, një nga të dënuarit që ndodhet i mbyllur në burgun e Burrelit shprehet i revoltuar për ligjin e ri që nuk lejon të burgosurit të zhvillojnë takime me familjarët e tyre, përveç rrethit të ngushtë që përfshin prindërit, motrat e vëllezërit. Në një intervistë për JOQ, Tafili paralajmëron përshkallëzim të protestive në të gjitha burgjeve. Ai shton se deri më tani në grevë urie janë futur të dënuarit në burgun e Burrelit, Peqinit e Fushë Krujës, por që mund tu bashkohen edhe të tjerë. Sipas Tafilit, kanë dy vite që nuk takohen nga familjarët për shkak të pandemisë dhe tashmë që mund t’i shohin nuk kanë se kë. Ai shton se mund të takojë vetëm mbesat e nipat pasi familjen e ka jashtë shtetit, por ligji nuk ia lejon këtë gjë.

“Përshëndetje. Jemi në një grevë urie, e kemi nisur sepse na janë mohuar të drejtat dhe takimet familjare. Kanë ndryshuar një ligj, e kanë nxjerrë në vitin 2020 dhe takimet lejohen vetëm me rrethin e ngushtë familjar, motra, vëllai, nëna e babai. Ligji ka qenë më herët që lejohet edhe takime me të tjerë, tani e kanë bërë me familjarët e ngushtë. Domethënë me të ardh vëllai me nipat e mbesat, fusin vetëm vëllanë dhe nipat e mbesat nuk i lënë. Kemi edhe kërkesë për kohën e telefonatave. Jemi pajtuar me rregullat e Covid dhe na kanë lejuar një takim në muaj, por problemi është tek rrethi i personave që të lejohet të takosh. Kemi folur me avokatin dhe me drejtorin e burgut. Psikologu është shprehur se kjo është shkelje dhe se ne kemi të drejtë të kërkojmë këtë gjë. Një specialist burgjesh, Kamer Hoxha erdhi dhe na tha kështu ka dalë një ligj i ri. Unë familjen e kam jashtë shtetit dhe mund të më takojnë nipat, xhaxhallarët e mbesat. I thashë shkoni jut ë më sillni familjen nga jashtë që të vijë të më takojë? Jo më tha nuk e bëj. Jemi me rezervë ushqimi për momentin, nuk marrim asgjë nga burgu e as nga familja. Nga burgu jo e jo sepse ushqimi është skandaloz. Sapo të na mbarojnë rezervat ne do të vazhdojmë grevën e rregullt, duke mos konsumuar asgjë. Një takim e kam pasur dhe më kanë thënë që të tërhiqem dhe të ndjekim rrugën ligjore, por kjo gjë shkon 3-4 vjet. Ligji të bëhet siç ka qenë më parë, me takimet dhe telefonatat. Në burg nuk bëhet asnjë krim dhe as asgjë, na e kanë bërë këtë gjë për të na shkëputur nga njerëzit. Na kanë thënë jo do marrim masa, do marrim masa e na përmendin izolimin, ne po kërkojmë të drejtat tona. Pas nesh ka hyrë dhe ai i Peqinit e i Fushë Krujës, mund të përshkallëzohet më shumë,”- thotë Tafili.

Admir Tafili është dënuar me dy burgime të përjetshme dhe 22 vite. Ditët e fundit është raportuar se kjo grevë vijon prej gjashtë ditësh, por që autoritetet po e mbajnë të fshehtë.

(F.m/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Aktualitet Aktualitet Admir Tafili greva ne burgun e peqinit greve ne burgun e burrelit Admir Tafili greva ne burgun e peqinit greve ne burgun e burrelit

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng