LIVE UPDATES
Aktualitet

Arrestohet avokati Gjergj Neli, e shoqja Shaqe Marinaj denoncon efektivët e Lezhës: E morën zvarrë, është i sëmurë…gji

27 Tetor 2020, 19:37 Nga DOSJA
Arrestohet avokati Gjergj Neli, e shoqja Shaqe Marinaj denoncon efektivët e

LEZHË– Avokati Gjergj Neli është shoqëruar pasditen e sotme në komisariatin e Policisë së Lezhës. Lajmin e ka bërë me dije vetë Zëvendës kryetarja e Dhomës së Avokatisë në Lezhë, Shaqe Marinaj, njëkohësisht dhe bashkëshortja e Nelit. Ajo, në një deklaratë për mediat, rrëfeu se si policët, kanë shkuar që t’i arrestojnë më dhunë të shoqin, në zyrën e avokatisë që kanë të dy bashkë në Lezhë. Konkretisht ajo përmend efektivin Myrteza Mehmeti.

Përpara mediave, Marinaj rrëfeu se gjithçka ka nisur pas një konflikti me një banor të zonës. Një qytetar, që banon në pallatin ku ndodhet dhe zyra e avokatisë ka bërë kallëzim në polici, për dy karrige që avoaktët kanë vendosur në hyrje, në mënyrë që të ulen njerëzit që duan të marrin shërbimet e tyre dhe të mos krijohen radhë, për shkak të Covid-19. Pas telefonatës që ka bërë qytetari, policët kanë mbërritur në zyrë, dhe më pas ka nisur sherri.

“Që në orën 3:30 ka ndodhur një incident me komisariatin e policisë së Lezhës në ambientet e zyrës së punës ku unë si avokate dua të bëj të ditur se në komisariatin e policisë Lezhë nuk dinë ligjin, nuk zbatojnë kodin e etikës në punë. Një nga punonjësit e pallatit ka njoftuar sallën operative dhe në moment janë paraqitur. Kemi qenë duke hyrë në zyra kur polici ka përdorur fjalë fyese dhe dhunë ndaj avokatit Gjergj Neli dhe ndaj meje. Isha në mes të dy policëve dhe i thashë të lutem vijmë vetë në komisariat dhe të sqarohemi. Personi që kishte njoftuar ne e kishim kallëzuar për vjedhjen e një tavoline. Duke marrë masat tona për Covid, kemi vendosur dy stola për tu ulur njerëzit. Është pronë që i paguajmë taksat. Ky person është munduar të mbledhë firma nga pallati për t’ia dërguar bashkisë Lezhë për të hequr dy stolat. Polici që erdhi është Myrteza Mehmeti. Ndaj tij janë bërë edhe denoncime të tjera, përdor dhunë edhe ndaj të miturve në komisariatin e policisë sa herë bën shoqërime. Një nga rastet e kemi denoncuar ne në Shkodër. Më dhëmb trupi dhe koka nga dhuna që ushtroi ndaj avokatit dhe ndaj meje. Kam njoftuar shefin e SHÇBA në Lezhë, i kam lënë mesazhe që dua të bëj sot një denoncim. Avokati është edhe tani i ndaluar në komisariat, vuan nga shumë sëmundje. Është prej 30 vitesh në sistemin e drejtësisë,”- rrëfen Marinaj.

Por, policia ka një tjetër version për ngjarjen. Në një njoftim zyrtar, Policia e Lezhës, pak minuta pasi denoncimi i Marinajt është bërë publik, pranoi se kishin shoqëruar Nelin. Në njoftim shkruhet se efektivët janë lajmëruar për një sherr që po ndodhet mes çiftit, që janë protagonistë në ngjarje dhe një tjetër personi. Sipas njoftimit, efektivët kanë shkuar që të pushojë sherrin, por Neli nuk është bindur, duke qëlluar me grusht një polic dhe i ka grisur atij bluzën.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet dhunohet avokati gjergj neli gjergj neli shaqe marinaj denocnon policine e lezhes dhunohet avokati gjergj neli gjergj neli shaqe marinaj denocnon policine e lezhes

Sondazh

Poll
Aktualitet 27 Tetor 2020, 19:05

TIRANË– EUROPOL ka zhvilluar një aksion ndërkombëtar, teksa ka kryer rreth 44 548 në 17 vende të BE-së dhe 5 vende të Ballkanit, përfshirë Shqipërinë...

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim