LIVE UPDATES
Politike

“Kur erdhëm për herë të parë në Brataj dhe më pas bllokim 3 ditë nga mesi”/ Rama: Në Vlorë s’ka gojë të flasë

14 Nëntor 2020, 12:23 Nga DOSJA
“Kur erdhëm për herë të parë në Brataj dhe

VLORË- Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka inspektuar sot nga afër punimet e rrugës së Lumit të Vlorës në fshatin Brataj. Teksa ka parë nga afër projektin në fjalë, kreu i qeverisë ka thënë se premtimet që ka dhënë i ka mbajtur sakaq ka shtuar se vlonjatët nuk kanë ‘gojë’ të flasin.

Ndër të tjera, Rama është shprehur se rruga do të përfundojë. Më tej kreu i qeverisë tha se vlonjaët nuk duhet të besojnë Kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, pasi sipas tij ky i fundit u tregon përralla. Kreu i qeverisë u ndal dhe tek projekti i rrugës për zonën e Selenicës, ndërsa shigjetoi banorët e saj se nuk duhet të besojnë përrallat e Lulzim Bashës.

“Këto dy akse, aksi që lidh Tepelenën me detin dhe aksi që lidh Labërinë, duke bërë të mundur të përshkohet rruga nga Vlora, deri në bregdet, nga ana tjetër në Himarë, me një udhëtim panoramik, mes luginës dhe fushave, është spektakël. Kjo do nxisin argotizmin në këtë zonë. Sepse është afër detit. Patjetër që do të nisin prodhimin se do të lidhet më shpejt bazën prodhuese me tregun. Spektakël. Kur kemi ardhur herën e parë këtu, shkuam në Brataj dhe më pas bllokim 3 ditë nga mesi. Atëherë e kemi bërë 1 orë e 30 apo dhe 2 orë. Ata të Selenicës sqaroi mirë. Mos të më bëjnë mua mesazhe ata. Se nëse ka një komunitet që s’ka fare gojë të vërë ne diskutim që unë ça them e bëj, është ky komunitet këtu. Në gjithë bashkinë Vlorë s’ka gojë të flasë njeri; ‘jo po na thatë, jo s’na thatë’. Rialokimi i fondit ka qenë për arsye të logjikës së buxhetit, pasi nuk ishim në fazën për ta filluar atë. Se kjo s’do të thotë se ne s’do e bëjmë atë. Se dhe po mos të duan ata, ne do e bëjmë, (Rrugën). Është skandal që ata të besojnë Lekso dhe Lulin. Shkon Leskua dhe Luli iu tregon përralla, dhe ata i besojnë. Po ça janë ata?! Ata s’janë vetëm për të kënduar këngët e historisë. Ata, këta, këto, andej, këndej. Se kishin parë se do të ndodhte kjo gjë. Të shohin dhe të presin. Ma ka thënë bukur dikush dhe se harroj; “Ka një arsye se pse emri ‘Durim’ nuk ekziston në gjithë zonën e Labërisë”. Ke dëgjuar ndonjë emër Durim nga Vlora?! Vetëm këtu i vihet emri ‘Tërmet’ fëmijës. (qeshin të pranishmit).”, tha Rama.

(A.k.dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike edi rama edi rama

Sondazh

Poll

Politike 14 Nëntor 2020, 11:18

TIRANË- Partia Demokratike, ditën e sotme ka ngritur alarmin. Në një deklaratë për ish-Deputetja e Pasrtisë Demokratike Albana Vokshi është është shprehur ...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave