LIVE UPDATES
Politike

Kryeministri i Greqisë takohet me Vangjel Dulen dhe Fredi Belerin, zbulon bisedën që ka bërë me Ramën

13 Nëntor 2019, 17:46 Nga DOSJA
Kryeministri i Greqisë takohet me Vangjel Dulen dhe Fredi Belerin, zbulon

GREQI- Kryeministri grek ka pritur sot një delegacion të Pakicës Kombëtare Greke, të përfaqësuar nga  Presidenti i Omonia, Vassilis Kaios, Presidenti i PBDNJ, Vangjel Dule dhe dhe Presidenti i Degës Omonia në Himarë, Fredi Beleri.

Në takim, përfaqësuesit e minoritetit prezantuan sfidat dhe problemet kryesore me të cilat përballen anëtarët e pakicave në Shqipëri, paraqitën sfidat dhe problemet kryesore me të cilat përballen anëtarët e pakicës në Shqipëri, duke përmendur çështjen e garantimit të ushtrimit të lirë të së drejtës së vetëvendosjes, si në kontekstin e legjislacionit që zbaton kornizën ligjore të Shqipërisë për mbrojtjen e minoriteteve, i cili duhej të ishte miratuar tashmë, dhe në lidhje me regjistrimin e popullsisë planifikuar në Shqipëri vitin e ardhshëm.

Mediat greke bëjnë me dije se ata gjithashtu theksuan se është e rëndësishme për të zgjidhur çështjen e pronës, e cila ndikon drejtpërdrejt në aftësinë e anëtarëve të pakicës për të mbijetuar në atdheun e tyre. Çështje të tjera të diskutuara, sipas burimeve qeveritare, ishin ato të arsimit dhe përdorimit të gjuhës greke, çështja e pensioneve të emigrantëve, si dhe ndihma për emigrantët e pasiguruar, si dhe mbështetja për sipërmarrësit e rinj të mërguar që dëshirojnë të bëhen aktivë në Shqipëri.

Grekët shprehën mirënjohjen për mbështetjen e Qeverisë Greke ndaj anëtarëve të pakicës dhe institucioneve që e përfaqësojnë atë, dhe shprehen shpresë se Kryeministri do të vizitojë zonat ku jeton pakica, një vizitë që Kyriakos Mitsotakis premtoi të paguante. Kryeministri siguroi përfaqësuesit e Minoritetit Kombëtar Grek se qeveria greke do të jetë e vendosur në anën e tyre, duke theksuar se përparimi dhe prosperiteti i pakicës është një përparësi e rëndësishme dhe e lartë në axhendën e marrëdhënieve dhe dialogut të Greqisë me Shqipërinë, ndërsa Shqipëria, në kontekstin e angazhimeve të Shqipërisë në kontekstin e perspektivës së saj evropiane.

Kryeministri iu referua posaçërisht takimit të tij të fundit me kryeministrin shqiptar Edi Rama, me të cilin ata ranë dakord të ndërmarrin hapa konkret përpara, duke filluar me çështjet me të cilat përballet pakica dhe me synimin për zgjidhjen përfundimtare të të gjitha çështjeve të pazgjidhura në marrëdhëniet bilaterale.

(A.B. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike fredi beleri kiriakos mitsotakis takim rama mitsotakis vangjel dule fredi beleri kiriakos mitsotakis takim rama mitsotakis vangjel dule

Sondazh

Poll

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES