LIVE UPDATES
Politike

“Dvorani ka bërë veprime mafioze”, Meta akuza maxhorancës për emërimet në Kushtetuese: Vepruan gabim, Xhaferllari kand

13 Nëntor 2019, 14:47 Nga DOSJA
“Dvorani ka bërë veprime mafioze”, Meta akuza

TIRANË- Pas emërimit të anëtares së gjashtë të Gjykatës Kushtetuese, Marsida Xhaferllari, Presidenti Ilir Meta ka dalë në një konferencë për mediat ku ka treguar pse ka marrë këtë vendim. Meta si rrallë herë në konferencë ka dalë disa minuta me vonesë nga koha e paracaktuar, por për këtë nuk dha shpjegime.

Shpjegime Meta dha për vendimin e tij duke dekretuar Marsida Xhaferllarin si anëtare të Gjykatës Kushtetuese. Në fjalën e tij ai tha se Xhaferllari ka qenë një kandidaturë e goditur politikisht, pasi në relacionin që i ishte dërguar nga KED ajo kishte marrë 0 pikë. Kreu i Shtetit u shpreh i bindur për zgjedhjen e tij dhe shtoi se Xhaferllari ka kualifikimin e nevojshëm dhe ka qenë një ndër më të mirat nga kandidaturat e propozura.

Më tej ai ka hedhur akzua të forta kundër kryetarit të Këshillit të Emërimve në Drejtësi, Ardian Dvorani, për të cilin tha se ka bërë veprime të dyshimta, të cilat i ka cilësuar si mafioze. Kreu i Shtetit shtoi se sipas tij Dvorani ka bërë lojëra me listat dhe ka vepruar kundër kushtetutës.

Kritika të forta kishte dhe për diplomatët, ku një pjesë të tyre i quajti të korruptuar dhe tha se kanë shkelur marrëveshjen duke e lënë vendin tonë ka Gjykatë Kushtetuese për më shumë se dy vite. Akuzat Meta nuk i kurseu as për maxhorancën duke thënë se kishte vepruar në kundërshtim me Kushtetutën në emërimin e dy kandidateve njëherësh, dhe sipas tij kanë dashur që shkelje të bënte dhe Presidenti.

Ndërkohë, i pyetur nëse kishte frikë se mund të shkarkohej nga Gjykata Kushtetuese për shkelje të Kushtetutës, u tregua i bindur se do të vijonte punën deri në 24 korrik 2022. Por nuk preferoi të përgjigjen në lidhje me datën e re të zgjedhjeve në Vorë dhe Shkodër, duke thënë se tani ka punë më të rëndësishme.

(A.B. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike ardian dvorani ilir meta marsida xhaferllari meta konference 13 nentor 2019 meta konference me gazetaret ardian dvorani ilir meta marsida xhaferllari meta konference 13 nentor 2019 meta konference me gazetaret

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh