LIVE UPDATES
Ekonomi

Kredia për biznesin ngadalësohet, më të prekurat energjia dhe transporti

1 Prill 2021, 06:06 Nga DOSJA

Kreditimi i biznesit e ka nisur vitin 2021 me hap të ngadaltë. Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë, sipërmarrjet private për dy muajt e parë të këtij viti kanë marrë 15.8 miliardë lekë, ose rreth 128 milionë euro hua në sektorin financiar. Krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, biznesi ka përfituar rreth 33% më pak kredi të re.

Kreditimi paraqitet në rënie për shumicën e sektorëve me peshë në portofolin e sektorit bankar. Degët me rënien më të madhe të kredisë janë energjetika dhe transporti me 77%, bujqësia me 68% dhe tregtia me 44%. Për sektorin e ndërtimit, rënia e kreditimit është disi më e kufizuar, me 15% më pak krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Kreditimi i biznesit shfaqi një ecuri të mirë në gjysmën e dytë të vitit të kaluar, i mbështetur nga linjat e garancisë sovrane dhe nga një ofertë e kënaqshme e sektorit bankar, pavarësisht krizës.

Kjo qasje u ndihmua nga masat e përkohshme lehtësuese të Bankës së Shqipërisë, por edhe nga gjykimi se efektet e krizës do të ishin të përkohshme dhe se aktiviteti ekonomik do të përmirësohej duke filluar që nga ky vit. Pjesërisht, ky parashikim gjeti konfirmim edhe në shifrat e prodhimit të brendshëm bruto në tremujorin e katërt 2020, që sollën kthim të rritjes ekonomike pas katër tremujorësh radhazi në rënie.

Kreditimi më i ulët i biznesit në muajt e parë të vitit është një tipar sezonal, ndërsa rënia krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar mund të shpjegohet edhe me faktorin e pandemisë, që u shfaq vetëm në mars të vitit 2020. Kjo situatë, me shumë të ngjarë, është e përkohshme dhe me kalimin e muajve diferencat me vitin e kaluar do të ngushtohen, falë përmirësimit të pritshëm të ekonomisë reale, por edhe efektit të bazës krahasuese.

Në fund të muajit shkurt, kredia për ndërmarrjet private kishte vlerën e 370.6 miliardë lekëve ose rreth 61% të portofolit total të kredisë për ekonominë. Ecuria e mirë e vitit të kaluar ka bërë që kredia për biznesin të fitojë ritme vjetore të rritjes më të larta se portofoli i individëve, me 8.6% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Ndër sektorët me peshë domethënëse në kreditim, zmadhimin më të madh të portofolit e ka shfaqur sektori i akomodimit dhe shërbimit ushqimor, me 43%. Pavarësisht se degët e lidhura me turizmin ka qenë ndër më të prekurat nga kriza, duket se sektori bankar ka vijuar t’i mbështesë me kredi këto aktivitete, për të mbështetur një rimëkëmbje të pritshme të tyre në periudhën pas pandemisë.

Marrë nga Monitor,al

(f.m/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

Ekonomi Ekonomi kredi per biznesin kredi per biznesin

Sondazh

Poll

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri