Politike

Shqipëria mbledh 1.15 miliardë € grante dhe borxhe për rindërtimin. Rama: Kaloi dhe fantazinë time, mirënjohje për të gjithë (LISTA E DHURIMEVE)

 • Lista e plotë e donatorëve, ja sa ndihmë dha çdo vend për Shqipërinë
 • Dhuroi 115 mln €, Presidentja e KE: Do monitorohet rindërtimi
 • Rama s’e fsheh gëzimin pas Konferencës së Donatorëve, citon Biblën e Kuranin
 • Rama se përmban gëzimin: Ursula, sot do të këndoja himnin e Liverpoolit për ju
 • Shqipëria ka arritur të mbledh më shumë se 1.15 miliardë € nga Konferenca e Donatorëve në Bruksel. BE, Franca, Italia, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Turqia kanë dhënë një kontibut të majmë, po ashtu dhe vendet e tjera pjesëmarrëse kanë dhënë kontributin e tyre që arriti shifrën mbi 1 miliardë. Miliona € janë dhuruar dhe nga bankat ndërkombëtare, si grante dhe hua. Presidentja e KE pas konferencës u shpreh se nuk e lënë kurrë Shqipërinë vetëm. Rama ishte i ekzaltuar nga shuma e mbledhur dhe tha se gjithça kaloi fantazinë e tij.
  Featured image of article: Shqipëria mbledh 1.15 miliardë € grante dhe borxhe për rindërtimin. Rama: Kaloi dhe fantazinë time, mirënjohje për të gjithë (LISTA E DHURIMEVE) Luidi Dimaio, Edi Rama, Oliver Varhelyi dhe presidentja e KE-së Ursula Von Der Leyen
  Përditësuar:

  TIRANË- Shqipëria “ka mbushur xhepat” nga Konferenca e Donatorëve, që u organizua nga Komisioni Evropian në Bruksel. Nga Konferenca e Donatorëve është arrtiur që të mblidhen më shumë se 1 miliardë Euro, duke tejkaluar dhe faturën e dëmeve që u shkaktua nga tërmeti i 26 nëntorit. Sipas përllogaritjeve Shqipëria do të ketë në dispozicion më shumë se 500 milionë Euro grante po aq dhe kredi me interesa zero që do përdoren në procesin e rindërtimit.

  Bashkimi Evropian ka dhuruar 115 milionë Euro, Franca 100 milionë dhe 65 milionë Euro hua, Emriatet e Bashkuara Arabe 70 milionë, SHBA 5 milionë dollarë, Italia 65 milionë, Gjermania 11 milionë dhe të gjitha vendet e tjera të BE dhe vendet jashtë saj kanë kontribuar me mundësitë e tyre për Shqipërinë. Një sasi e madhe parash do të jepet dhe në formë huaje nga banka ndërkombëtare, po ashtu të gjitha bankat kanë dhënë dhe grante që kalojnë vlerën e 150 milionë Eurove.

  Një prej zyrtarëve që ka mbështetur këtë konferencë ishte dhe Presidentja e KE, Ursula von der Leyen, që ka bërë thirrje të gjitha vendeve që të dhuronin për Shqipërinë dhe i ka bindur që të bënin një gjë të tillë dhe jashtë pritshëmërive të saj. Pas konferencës Rama ka dalë në një deklaratë për mediat dhe u shpreh se gjithçka kishte kaluar dhe fantazinë e tij. Kreu i Qeverisë Shqiptare tha se do ishte i lumtur që të grumbullonte gjysmën e vlerës së faturës të tërmetit, por kur kjo shifër u kalua, Rama tha se tashmë jemi më shumë se të lumtur.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Çfarë ndodhi në Shqipëri në 26 nëntor?

  Më 26 nëntor 2019, një tërmet me madhësi 6.4 ballë goditi Shqipërinë, duke shkaktuar shkatërrimin e infrastrukturës publike dhe private dhe la pas 51 viktima e më shumë se 1000 të plagosur. Po ashtu 14 mijë banorëve iu dëmtuan shtëpitë dhe u strehuan për shumë kohë në hotele apo banesa me qira. Nga tërmeti mijëra ndërtesa janë dëmtuar seriozisht, përfshirë shkolla, spitale dhe institucione të tjera shtetërore. Pas tërmetit, të shumtë ishin ata që kontriubuan për të ndihmuar familjet e prekura, ku shumë shoqata bamirëse ishin dhe në terren me veshmbathje dhe ushqime. Nga ana tjetër vendet e BE, SHBA e shtete të tjera dërguan forca për të ndihmuar në terren me përvojë dhe infrastrukturë. Nga ana tjetër BE akordoi një grant fillestar prej 15 milion € për rindërtimin e ndërtesave publike me përparësi. Ndihmë monetare pati dhe nga vende të tjera, por në shuma të vogla. Qeveria shqiptare pak ditë më parë ka bërë me dije se fatura e dëmeve të tërmetit është 1 miliard Euro. 

  (A.B. J.V. F.G Dosja.al)

  • 22:33

   Rama i pakënaqur me SHBA-në: Nuk janë bujarë me paratë

   Kryeministri Edi Rama në deklaratën për mediat pas Konferencës së Donatorëve, ka falenderuar të gjithë vendet që ndihmuan Shqipërinë. Rama nuk harroi dhe ndihmën nga SHBA, e cila nuk ishte në listën e vendeve që dhuruan shumë.

   Në fjalën e tij kryeministri Rama theksoi se donacionet i tejkaluan pritshmëritë e tij dhe ekipit, por nuk arriti të fshihte pakënaqësinë për donacionet e SHBA duke thënë se “amerikanët nuk janë bujarë me paratë por janë bujar me eksportimin e standarteve”.

  • 19:32

   Rama sfidon të gjithë: Mos vini bast për mua dhe qeverinë time sepse do humbisni!

   Kryeministri Edi Rama nuk e ka fshehur dot gëzimin pas Konferencës së Donatorëve, nga e cila doli me 1.15 miliardë Euro për rindërtimin e Shqipërisë. Në deklaratën për mediat bashkë me Presidenten e KE, Rama tha se shumë kishin vendosur baste që Shqipëria nuk do arrinte që grumbullonte kaq shumë ndihma.


   Më tej Kryeministri u shpreh se askush nuk duhet të vendos baste për të dhe qeverinë e tij, pasi do humbasin gjithmonë, po ashtu tha se ai nuk është më i mirë por më të mirë se ai nuk ka.

   Bixhozi është ndaluar në Shqipëri dhe pashë shumë njerëz sot që vinin baste sepse natyrisht janë në kërkim të lajmit të keq. Megjithatë e humbën bastin. Mos vini bast ku bëhet fjalë për mua dhe qeverinë time. Po punojmë me miqtë amerikanë dhe këto institucione dhe e dimë shumë mirë se nëse do të gjesh njerëz që ta bëjnë jetë më të vështirë kur shpenzon para i gjen në këtë ndërtesë. Unë nuk jam më i miri por më të mirë se unë nuk ka”, ishte kjo fjala e Ramës.

  • 19:23

   Dhuroi 115 mln €, Presidentja e KE: Do monitorohet rindërtimi, kemi nënshkruar marrëveshje me Ramën

   Presidentja e KE, Ursula von der Leyen, ka folur pas Konferencës së donatorëve, duke thënë se do dërgohen një grup ekspertësh në Shqipëri për të monitoruar procesin e rindërtimit. Më tej von der Leyen tha se kjo është në kuadër të një marrëveshje me qeverinë Shqiptare për të zbatuar në mënyrë të duhur rindërtimin.

   Ne do të kemi një marrëveshje me qeverinë e Shqipërisë. Folëm për këtë gjë, për t’u siguruar që parimet bazë të rindërtimit të respektohen. Ne jemi të interesuar për progresin e vendit, dhe unë kam ofruar gjithë mbështetjen time që ta kalojmë këtë proces së bashku.

   Ne kemi punuar shumë për të shtruar rrugën që këtë vit të arrijmë suksesin që dëshirojmë. Ne do të përcaktojmë parimet kyçe të transparencës. Të dy duam që kjo shenjë e jashtëzakonshme me popullin shqiptar, të investohet në mënyrën e duhur, transparente, jemi të gatshëm të dërgojmë ekspertët tanë për ta zbatuar në mënyrën e duhur. Këtë marrëveshje do ta nënshkruajmë së bashku“, ishte kjo deklarata e Presidentes së KE.

  • 18:49

   Mblodhi 1.15 mld euro për tërmetin, Rama se përmban gëzimin: Ursula, sot do të këndoja himnin e Liverpoolit për ju! Ja çfarë më tha Macron në telefon

   Kryeministri Edi Rama në një konferencë për shtyp së bashku me presidenten e KE-së, Ursula von Der Leyen ka shprehur ndjesinë ndaj shumës që donacioneve që Shqipëria mblodhi gjatë konferencës së sotme.

   Në fjalën e tij, kryeministri Rama u shpreh se nuk e kishin pritur që vendet e BE-së dhe gjithë të tjerat e pranishme të mblidhnin shumën e parave duke shfrytëzuar rastin për t’i falenderuar edhe njëherë. Nga gjithë donatorët, Rama veçoi presidenten Der Leyen dhe kreun e shtetit të Francës, Emmanuel Macron për kontributin e tyre.

   “Më kujtohet se çfarë më the, ju premtuat që do të ishit bashkë me mua në këtë përpjekje dhe se nuk do të ishim vetëm. Dhe se do të këndoja himnin e Liverpool-it për ju sot. Macron ka qënë që prej momentit të parë e ka pritur me padurim këtë eveniment. Sot më përcolli urimet më të mira dhe ndjesën që nuk ishte dot këtu. Ursula faleminderit shumë. Është një moment fantastik të kuptojmë se BE mund të na ngrejë nervat por është unik dhe projekti më vizionar për të bërë njerëzit bashkë,”-tha Rama ndër të tjera.

   PJESË NGA FJALA E RAMËS

   Në fakt duhet të mbaj dhe të ruaj diçka shumë të rëndëishme që është pjesë e fjalimit të mëparshëm që është mirënjohjen e jashtëzakonshme për presidenten e Komisionit, e cila është kyç të asaj që dëshmuam sot dhe tejkaloi imagjinatën time. Ursula faleminderit shumë s’do ta harroj kurrë telefonatën tëndë teksa kthehehesha pas në zonat e dëmtuara rëndë për të ndenjur me ato familje që humbën 2/3 e pjesëtarëve të familjes. Më kujtohet se çfarë më the, ju premtuat që do të ishit bashkë me mua në këtë përpjekje dhe se nuk do të ishim vetëm. Dhe se do të këndoja himnin e Liverpool-it për ju sot. Është e jashtëzakonshme dhe më mbush zemrën ajo që dëshmuam. Italia, Emiratet, Turqia, Gjermani na ndihmuan por nuk matet me vlerën që gjithkush dha por me solidaritetin që treguan për të qënë pjesë e kësaj përpjekjeje të përbashkët. Diçka magjike ka ndodhur! Po mendonim që 40% të të gjithë shumës do ishte mirë, ndërsa me 50% të shumës do të ishte magji. Do të doja t’i falenderoja me zemër se e di sa fort kanë punuar me ekipin tim. Kanë bashkërenduar ditë e natë. Macron ka qënë që prej momentit të parë e ka pritur me padurim këtë eveniment. Sot më përcolli urimet më të mira dhe ndjesën që nuk ishte dot këtu.

  • 18:36

   Rama s’e fsheh gëzimin pas Konferencës së Donatorëve, citon Biblën e Kuranit: Njerëzimi është një kombi vetëm, faleminderit shumë

   Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka folur pas Konferencës së Donatorëve, ku ka falenderuar të gjitha ata që ndihmuan për rindërtimin e Shqipërisë. Në fjalën e tij Rama ka cituar fjalë të Biblës dhe të Kuranit, si shenjë e bashkëjetesës fetare të shqiptarëve.

   Më lejoni të citoj diçka nga Bibla, ku thuhet: sepse në një frymë u pagëzuam në një trup dhe të gjithë vijmë nga e njëjta frymë dhe shpirt, nëse një pjesëtar nderohet të gjithë gëzojmë së bashkua. Unë jam i nderuar shpresoj që të gjithë të gëzojmë të gjithë bashkë për Shqipërinë. Ndërsa citoj biblën, udhëheq një vend që e ka vëllazërinë fetare siç edhe Papa Francesku e ka pagëzuar nuk mund të largohem pa e përmbyllur me kuranin, dhe nuk gjej dot shembull më të bukur se, jo që ndodhi sot: Njerëzimi është një kombi vetëm, faleminderit shumë“, tha Rama.

  • 18:03

   Arrihet qëllimi i Konferencës së Donatorëve, ndihma kalon faturën e dëmeve të tërmetit

   Foto nga konferenca

   Konferenca e Donatorëve është ende duke u zhvilluar, por duket se është arritur qëllimi i saj. Sipas llogarive të deritanishme shifra e 1 miliardë Eurove që kërkonte qeveria shqiptare për rindërtimin e të gjithë zonave të prekurave ka kaluar.

   Bashkimi Evropian ka dhurar 115 milionë Euro, Franca 100 milionë, Italia 65 milionë, Emiratet e Bashkuara Arabe ka dhuruar 70 milionë Euro, Turqia 45 milionë, Zvicra 9 milionë, SHBA 5 milionë, po ashtu dhe Katari 5 milionë. Po ashtu dhe vendet e tjera të BE dhe jo vetëm kanë dhënë kontributin e tyre në formën e granteve që shkojnë së bashku deri në 100 milionë Euro.

   Por këto nuk do jenë ndihmat e vetme pasi banka ndërkombëtare do të japin kredi me interes zero që shkojnë në shifrën e 500 milionë Eurove. Nesë bëjmë një llogaritje shifra e mbledhur sot nga kjo konference shkon më shumë se 1 miliardë Euro.

  • 17:45

   Tërmeti në Shqipëria vrau 51 persona, Spanja s’e ka ndarë mendjen, dilemë nëse do të dhurojnë 20 apo 25 mijë euro

   Foto ilustruese

   Spanja nuk ka kontribuuar dot gjatë Konferencës së Donatorëve. Vendi hispanik ka qënë në mëdyshje se sa do të duhet që të dhuronte për Shqipërinë.  Për rindërtimin e dëmeve të shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit, Spanja nuk e ka vendosur ende nëse do të dhurojë 20 apo 25 mijë euro. Derisa ta vendosin do të jemi ende në pritje për shumën “marramendëse”…

  • 17:40

   Shqipëria “mbush xhepat” në Konferencën e Donatorëve, vendet e BE dhurojnë dhe bankat ndërkombëtare premtojnë qindra miliona Euro

   BRUKSEL- Shqipëria ka arritur që të mbledh  më shumë se 1 miliadrë Euro ndihma për rindërtimin pas tërtmetit të 26 nëntorit. Sot është zhvilluar konferenca e donatorëve, ku vendet e BE dhe vednet e tjera mike kanë treguar shumën që kanë dhuruar për Shqipërinë. Sot Holanda ka treguar se do dhurojë 3 milionë Euro, Greqia 2.5 milionë euro grant dhe do ndërtojë 200 shtëpi. Po ashtu ndihma ka dhënë Mali i Zi, Kosova, Maqedonia e Veriut dhe Serbia.

   SHIFRAT E NDIHMAVE

   BE DHE VENDET ANËTARE

   Bashkimi Evropian 115 milionë; Franca 100 milion € grant dhe 60 borxh; Italia 65 milionë €; Gjermania 11 milionë €; Suedia 5.6 milionë €; Holanda 3 milionë €; Danimarka 5 milionë €; Polonia 2.5 milionë €; Greqia 2.5 milionë €; Slovakia 250 mijë €; Austria 1 milion €; Republika Çeke 350 mijë €; Sllovenia 300 mijë €; Finlanda 300 mijë €; Portugalia nuk deklaron shifër; Luksenburgu 250 mijë € nëpërmjet UNICEF; Bullgaria 375 mijë €; Malta dhe Qipro mbështetje finaciare 2 milionë Lei; Hungaria 750 mijë €; Irlanda nuk kanë dhënë shifër; Spanja 2—25 mijë €.

   SHUMA= 313.2 milionë euro donacione dhe 60 milionë borxh

   VENDET E BALLKANIT PERËNDIMOR

   Mali i Zi 750 mijë €; Serbia 2 milionë €, Maqedonia e Veriut 97 mijë €; Kosova 200 mijë €; Bosnje dhe Hercekovina 100 mijë €.

   SHUMA= 3.147 milionë €

   JASHTË BE-SË

   Britania e Madhe 1 milionë paundë, Zvicra 9 milionë €, Turqia 45 milionë €, Emiratet e Bashkuara Arabe 70 milionë €; Katari 5 milionë €, Shtetet e Bashkuara të Amerikës 5 milionë USD; Japonia 2.5 milionë €; Azerbajxhan 1 milion €; Norvegjia 21 milionë Korona norvegjeze; Korea e Jugut 300 mijë USD; Litenshtain 100 mijë €; Algjeria 50 mijë €; Brunel Derusalem 50 mijë USD.

   SHUMA= Rreth 140 milionë €

   BANKAT NDËRKOMBËTARE

   Banka Islamike për Zhvillim 365 milionë € si programe investimi në sektror strategjik, po ashtu dhe 50 milionë € për rikuperimin e biznesit; Banka Botërore dhe IFC 170 milionë € hua dhe asistencë teknike; Banka Europiane e Investimeve 2.5 milionë € grant, gjithashtu deri në 100 milionë € hua. Banka e Këshillit të Europës 100 milion e 500 mijë € në grante teknike dhe 100 milion € hua; Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim Banka Europiane për Rindërtim 100 milion € për rindërtimin,  1 mln € projekte dhe 18 mln € për ujësjellësin (Të gjitha hua).

   SHUMA= Premtojnë deri në 900 milionë € borxhe dhe  102.5 milionë € grante

   ORGANIZATAT NDËRKOMBËTARE

   UNICEF do ndërtojmë kopshte dhe shkolla me vlerë 500 mijë €. Këshilli Rajonal për Bashkëpunim do krijohet një ekip me ekspertë që do dërgohet në raste fatkeqësish.

  • 17:24

   Qipro dhe Malta asnjë lek për Shqipërinë, ofrojnë pa limit mbështetje morale

   Foto ilustruese

   Konferenca e Donatorëve që po zhvillohet në Bruksel ka nxjerrë në pah bujarinë e shteteve dhe solidarizimin me fatkeqsinë natyrore që goditi Shqipërinë me 26 nëntor. Por jo të gjitha vendet janë treguar bujar dhe të gatshëm për të ndihmuar. Malta dhe Qipro si dy vende të vogla mesa duket nuk kanë pasur mjeftueshëm buxhet për veten e tyre, e jo më të na ndihmonin ne. Me mundësitë e tyre (pa e ngushtuar shumë ‘rripin’) Malta dhe Qipro kanë ofruar mbështetje morale.

  • 17:00

   Në Bruksel ku po mblidhen miliona euro fonde për dëmet, ‘goditet’ tavolina me krerët e Europës, toka ‘dridhet’ sërish në Adriatik

   Shqipëria është tronditur sërish nga një tërmet. Rreth orës 16:50 një tërmet i vogël ka rënë në detin Adriatik me magnitudë 3 të shkallës Rihter. Lëkundjet kanë qënë të vogla dhe nuk janë ndjerë por e veçantë është koha kur toka është tundur sërish.

   Të dhënat e tërmetit
   Të dhënat e tërmetit

   Ndërkohë që Adriatiku ‘lëkundej’, për Shqipërinë në Bruksel po zhvillohet një konferencë donatorësh, ku po mblidhen fonde në ndihmë të dëme që shkaktoi tërmeti i 26 nëntorit, i cili përveç shkatërrimit mori edhe jetën e 51 personave, mes tyre edhe fëmijë.

  • 16:56

   SIMBOLIKA/ Franca i dhuron 100 milionë euro Shqipërisë për tërmetin... vendi ynë dhuroi 100 mijë euro për Notre Dame

   Ministri i Jashtëm i Francës, Jean-Yves Le Drian njoftoi sot në Konferencën e Donatorëve që po zhvillohet në Bruksel se Franca i jep Shqipërisë 100 milionë euro ndihmë për rindërtimin pas tërmetit. Ndihma e Francës për Shqipërinë është rekord nga të gjitha vendet e Bashkimit Evropian, duke tejkaluar edhe Gjermaninë. 

   Vendi i ashpër me Shqipërinë për negociatat ka hapur “thesin” kur vjen fjala tek një fatkeqësi natyrore si ajo e 26 nëntorit 2019, që iu mori jetën 51 personave e shkatërroi qindra banesa. 

   Por a ka një simbolikë tek kjo shifër? Zyrtarisht jo, por mjafton të kthehemi pas në kohë. Më 17 prill 2019, Katedralja e Notre Dame në Paris u shkrumbua nga flakët, duke shënuar një nga tragjeditë më të rënda për kombin dhe historinë franceze. Në grumbullimin e ndihmave, qeveria shqiptare, dhuroi 100 mijë euro për rindërtimin. Këto para, u kthyen sot të shumëfishuara. 

  • 16:45

   Franca dhuron 100 mln euro për Shqipërinë, hua 60 mln euro të tjera për rindërtimin e sistemit ujor

   Foto ilustruese

   Ministri i Jashtëm i Francës Jean-Yves Le Drian ka akorduar 100 milionë euro për projekte për rindërtimin e pasojave të tërmetit të 26 nëntorit që goditi Shqipërinë. Përveç financimit të projekteve, Franca ka dhënë hua 60 milionë euro për rindërtimin e sistemit ujor dhe 1 milion për ndihma humanitare.

   “Kemi nënshkruar me kryeministrin Edi Rama një kontratë që synon të realizojmë projekte. Ne do të financojmë projekte në vlerë 100 mln euro. Përveç kësaj japim hua për 60 mln euro për rindërtimin e sistemit ujor të Shqipërisë, 1 mln në formën e ndihmën humanitare që ne e vumë menjëherë në dispozicion pas katastrofës. Shpresoj që kontributi ynë do ta ndihmojë Shqipërisë”, tha ministri i jashtëm francez.

  • 16:42

   Italia dhuron 65 milionë euro për rindërtimin e Shqipërisë pas tërmetit

   Ministri i Jashtëm i Italisë, Luigi Di Majo ka bërë me dije Itali do të mbështesë Shqipërinë me 65 milionë Euro. Di Majo nga konferenca u ka bërë thirrje dhe të gjitha vendeve të tjera që të ndihmojnë Shqipërinë.

   Në nxituam që të ndihmonim miqtë tanë në Shqipëri. Kemi dhuruar ndihma materiale emergjence, ne i dhamë solidaritetin tonë popullit shqiptar. Krijuam një task-forcë për të mbështetur Shqipërinë dhe do të vijojë me një mbështetje të konsiderueshme për rindërtimin. Unë po bëj një ndihmë të njohur dhe i bëjmë thirrje të gjithë të gjitha vendeve të ndihmojnë Shqipërinë. Kemi dhuruar 65 milionë Euro“, u shpreh ministri italian.

  • 15:55

   Konferenca e Donatorëve/ Gjermania dhuron 11 milionë euro për rindërtimin në Shqipëri

   Gjermania dhuron 11 milionë euro për rindërtimin pas tërmetit tragjik në Shqipëri. Shuma e parave të dhuruara do t’i shërbejnë rindërtimit dhe mirëmbajtjes së shkollave, kopshteve dhe institucioneve arsimore, bëri  me dije Ministri i Jashtëm Federal Heiko Maas sot në Konferencën e Donatorëve për Rindërtimin.

   Foto nga konferenca

   “Tërmeti i rëndë i nëntorit, që goditi Shqipërinë, mori 51 jetë njerëzish dhe shkaktoi dëme serioze. Gjermania ofroi menjëherë ndihmën e saj nëpërmjet ekspertëve të Agjencisë të Asistencës Teknike. Por tani bëhet fjalë për rindërtimin. Qytetarët në zonat e prekura kanë nevojë për banesa, shkolla dhe kopshte. Gjermania vë në dispozicion për këtë 11 milionë euro. Është një dëshmi e fortë e solidaritetit të BE-së me Shqipërinë fakti që Komisioni Evropian po koordinon asistencën ndërkombëtare të emergjencës dhe ka thirrur për këtë qëllim konferencën e sotme të donatorëve”, tha ministri Maas.

  • 15:52

   Rindërtimi i Shqipërisë, Suedia dhuron 5.6 milionë Euro

   Suedia është bashkuar me vendet që kanë dhënë ndihma për rindërtimin e Shqipërisë duke dhuruar 5.6 milionë Euro. Lajmi është bërë i ditur nga ambasada e Suedisë në Shqipëri, ku shkruan se  misioni i tyre është bashkëpunimi ndërkombëtar.

   “❗️Suedia po e mbështet Shqipërinë me 5.6 milion euro pas tërmetit❗️ Sot Ministri ynë për Bashkëpunim Ndërkombëtar dhe Zhvillim @petererikssonmp është në Bruksel, pjesëmarrës në Konferencën e Donatorëve për Shqipërinë. Shikoni videon e shkurtër për të mësuar më shumë rreth mbështetjes Suedeze“, shkruan Ambasada e Suedisë në Shqipëri.

  • 15:49

   Presidenti i Këshillit Evropian: Jemi këtu të gjithë për të ndihmuar Shqipërinë, populli juaj do të ecë para

   Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel në fjalën e tij në Konferencën e Donatorëve është shprehur se të gjithë ndodhen aty për të ndihmuar Shqipërinë në këto momente të vështira pas tërmetit tragjik.Michel tha ndër të tjera se Shqipëria dhe Ballkani Perëndimor kanë aspirata të përbashkëta me familjen evropiane.

   “Tërmeti që ka shkaktuar kaq shumë viktima. Na ka sjellë ne për të ndihmuar ata që kanë humbur të dashurit e tyre. Ne jemi këtu të gjithë për të ndihmuar këtë vend. Ne e njohim rezistencën e Shqipërisë që ka shërbyer si një dritë. Jemi këtu për të treguar solidaritetin si KE. Të gjithë shtetet anëtare janë të angazhuar për të ndihmuar popullin shqiptar në këto momente të vështira. Sot jemi të mobilizuar, nuk jemi vetëm por jemi të gjithë bashkë, qysh nga SHBA e Banka Botërore. Duam të jemi të jemi të pranishëm në çdo moment. Ne dua të rindërtojmë shkollë. Ne duhet të punojmë krah për krah. Pse po e bëjmë këtë? Sepse jemi një familje evropiane. Shqipëria dhe Ballkani Perëndimor nuk janë larg. Kemi një histori të përbashkët dhe një të ardhme të përbashkët. Ne ndarje aspirata interesa të përbashkëta. Ndaj më një vizion sigurie. Jam i sigurt që konferenca e sotme do të jetë një sukses, sikundër jam i bindur se populli do të ecë para më i sigurtë se kurrë, dhe për këtë mund të mbështeteni te ne. “ u shpreh Presidenti i Këshillit Europian.

  • 15:43

   ‘Dua vetëm një shtëpi’, publikohen pamje dramatike nga tërmeti në Konferencën e Donatorëve (VD)

    Në Bruksel po zhvillohet sot Konferenca e Donatorëve për Shqipërinë, e organizuar nga Komisioni Evropian. Pas fjalës së Von der Leyen dhe Edi Ramës është publikuar dhe një video nga zonat e shkatërruara nga tërmeti ku të pastrehët kërkojnë ndihmë.

   Thirrjet e tyre janë dëgjuar nga të gjithë liderët e vendeve pjesëmarrëse në këtë konferencë, të cilët do të kontribuojnë për  Shqipërinë që të përballojë dëmet e shkaktuara nga dridhjet e tokës.

   Zyrtarë të lartë nga 100 shtete, panë nga afër pasojat katastrofike të tërmetit, si dhe dëgjuan klithmën e banorëve të Durrësit e Thumanës që po jetojnë në qiell të hapur.

    

    

  • 15:25

   ‘U goditëm sikur na ishte marrë fryma’, Rama flet për mos hapjen e negociatave: Ndiemë dhimbje dhe poshtërim. Jam i inkurajuar nga metodologjia e re

   Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka folur sot nga Konferenca e Donatorëve të Europës, duke thënë se Shqipëria gjatë vitit ka përjetuar dy tërmete njëri pas tjetrit. Sipas kreut të qeverisë, tërmeti i parë në tetor me mos hapjen e negociatave ishte një tërmet politik, i shmangshëm, por shtoi se “u goditëm sikur na ishte marrë fryma”.

   “Zgjerimi është një nga çështjet që keni në diskutim në familjen e BE, është i vështirë dhe jo gjithmonë nuk janë kohët më të lehta për të jetuar në union, por për ne që kemi bërë kaq shumë për t’u bërë pjesë, mohimi i kësaj lëvizje ishte goditje e madhe, u goditëm sikur na ishte marrë fryma. Ndjemë dhimbjen, poshtërimin, ju lutem vlerësoni thellësinë e këtyre ndjenjave. Bëmë gjithçka mundëm dhe na u kërkua, e përsëri përgjigjja ishte jo. Dy goditje të forta, dhe ende qëndrojmë për një të ardhme më të mirë të fëmijëve tanë. Jam i inkurajuar nga metodologjia e re, e propozimit të Francës për diskutim, dhe gjithashtu edhe reagimin e komisionit për të bërë më të mirën në Bruksel dhe në vend“, u shpreh Rama.

  • 15:17

   “Na ndihmoni për tërmetin”, Rama nga Konferenca e Donatorëve: Do të isha i lumtur që flamuri shqiptar të lulëzonte në vend të atij britanik

   Në fjalën e tij në Konferencën e Donatorëve për Shqipërinë, kryeministri Edi Rama zgjodhi ta nisë më nje fjalë, ‘Faleminderit’, të cilën e citoi në gjuhë të ndryshme, si mirënjohje për vendet që iu përgjigjën vendit tonë pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit. Kreu i qeverisë tha se do ishte krenar nëse Shqipëria do të zëvendësonte në Bruksel vendin e flamurit të Mbretërisë së Bashkuar, por nga ana tjetër theksoi se nuk po u kërkonte vendit të votonin ‘pro’, pasi kjo nuk është aq e lehtë.

   Jam thellësisht i prekur, dhe dua ta nis duke thënë shumë thjesht, “Faleminderit” do të thoja faleminderit në të gjitha gjuhët. Faleminderit nga thellësia e zemrës, flas këtu nga zemra e të gjithë shqiptarëve: Ju lutem na mbështetni më tej. Faleminderit që pranuat ftesën e presidentes së Komisionit Eropian, po ju lutem na ndihmoni ndërsa përpiqemi të rimëkëmbeni, nga goditja e pamëshirme që na goditi. Na treguat prej momentit të parë, frymën e BE, të këtij organizmi që ka bërë kaq shumë, për të çuar para paqen e prosperitetin.

   Ju patët vetë tërmetin tuaj me Brexit, dhe isha kaq i trishtë, dhe sa çudi ishte unë nga një vend i vogël, kërkojmë të hyjmë në BE, ndërsa Britania një vend i madh del jashtë. Do isha i lumtur sikur flamuri shqiptar, të ngrihej të zëvendësojë flamurin britanik, por nuk do ta bëj këtë. Sic ndodh një këngë e John Lenon  ‘Jeta të ndodh’, ndërsa bën plane të tjera. në fakt ishim të zënë me plane, por toka u trondit e prej atij momenti gjithçka është përqëndruar te ai moment. Ndjehem kaq mirë të zbulonim se nuk ishim të vetëm, kishim kaq shumë miq, që ishin me ne për të shpëtuar jetë, për të vlerësuar dëme e tashmë në përpjekje për të ndërtuar shtigje të reja. Faleminderit miq nga Turqia, nga SHBA, miq në Azi të gatshëm të ndihmoni në këtë konference.

   Të gjithë siguruan që të hapej kjo konferencë. Ka më shumë se një arsye pse shqipatrët janë pro europianë. Plaga fizike është arsyeja pse jemi këtu. Por ende po përpiqemi të rimëkëmbim tronditjen. Ne jemi një vend i vogël dhe nuk mund ti përbnallojmë të vetëm katastrofta natyrore. SHBA munmd ti përballojë vetë. Ne arritëm të ruajmë numrin në 51 të viktimave. Fqinjët vijuan të na ndihmonin ne në ato rrethana të vështira”, u shpreh Rama.

  • 14:52

   “Histori humbjesh dhe heronjsh”, Von Der Leyen: 100 mln € nga buxheti i BE-së për rindërtimin pas tërmetit

   Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen nga konferenca e përbashkët për mediat me Kryeministrin Edi Rama ka bërë me dije se BE ka dhënë për Shqipërinë 100 milion Euro. Von der Leyen u shpreh se 100 milionë Eurot do të jenë nga buxheti i BE, pavarësisht se është dhënë dhe një ndihmë prej 15 milionësh në ditët pas tërmetit të 26 nëntorit.


   51 Njerëz humbën jetën mëngjesin e 26 Nëntorit. I kemi dëgjuar me dhimbje historitë. Kur ne shkuasm aty i gjithë vendi ishte në zi. Kjo është një histori humbjeje, por dhe një histori heronjsh. Ekipet e para të shpëtimit shkuan në Shqipëri nga Europa. Shumë shpejt ekspertët tanë dhe inxhinierët shkuan në Shqipëri. Populli shqiptar e di se ata e kanë vendin në familjen europiane. E gjithë bota është mobilizuar në mbështetjen tuaj. Ne kemi parë ekipe shpëtimi serb dhe kosvarë që punonin për fqinjët e tyre. Solidariteti ka shpëtuar shumë jetë në Shqipëri.

   Ekipet e shpëtimit nxorrën nga rrënojat 40 persona. E gjitha kjo ishte në sajë të mobilizimit kolektiv. Nevojat e Shqipërisë janë shumë të mëdha, shumë shkolla dhe spitale duhen rindërtuar. Kostoja e rindërtimit është vlerësuar me 1 miliard euro, të cilat nuk mund t’i përballojnë vetëm. Ne iu premtojmë se do t’iu mbështesim për rindërtimin. Ne mund të përforcojmë ekipet për emergjencat civile. Në muajt në vazhdim do të punojmë së bashku dhe që investimet tona të kenë një kontribut të madh. KE do të dhurojnë 100 milionë euro nga buxheti i Komisionit. Unë iu ftoj të gjithëve të ndihmoni“, u shpreh Presidentja e Komisionit Evropian.

  • 14:31

   Komisioni Europian dhuroi 15 milionë euro për rindërtimin, Rama firmos marrëveshjen me Von Der Leyen

   Edi Rama dhe presidentja e KE-së Ursula Von Der Leyen

   Kryeministri Edi Rama pak para nisjes së Konferencës ka firmosur marrëveshjen për dhurimin e 15 milionë eurove nga Komisioni Europian për rindërtimin pas tërmetit tragjik të 26 Nëntorit.

   “Nënshkrimi i Marrëveshjes së Grantit prej 15 milion euro të Komisionit Europian me Presidenten e KE, Ursula von der Leyen”, shkruan Rama në Facebook.

  • 13:57

   Pak para konferencës së donatorëve, Britania e Madhe bën publike SHIFRËN, sa para do të dhurojë për shqiptarët

   Pak orë para se të nisë konferenca e Donatorëve që pritet të zhvillohet në Bruksel,  Ambasada Britanike ka publikuar shifrën që Britania do i dhurojë Shqipërisë në kuadër të rimëkëmbjes pas tërmetit të 26 nëntorit. Në një njoftim në Facebook, amabasada shkruan se Britania e Madhe do të japë 1 milionë paund.

   “Krah për krah me #Shqipërinë në këtë periudhë vështirësie, për të dhënë një ndihmë në tejkalimin e pasojave të tërmetit tragjik që goditi Vendin në nëntor. Qeveria e Britanisë 🇬🇧 bën pjesën e saj në konferencën ndërkombëtare të donatorëve “Së bashku për Shqipërinë” që mbahet sot në #Bruksel me një donacion prej 1 milion £, një vazhdimësi konkrete e angazhimit tonë dhe mbështetjes së veprimtarive të rindërtimit, në mënyrë që qytetarët shqiptarë të mund t’i lënë pas krahëve të tilla ngjarje tragjike.”, thuhet në njoftim. 

  • 10:23

   "Së bashku për Shqipërinë" - Konferenca e Donatorëve në Bruksel

   Komisioneri i BE, Janez Lenarcic vizitoi Shqipёrinё pas tёrmetit, 5.12.2019

   Të hënën në Bruksel zhvillohet Konferenca Ndërkombëtare e Donatorëve e inicuar nga Bashkimi Europian në ndihmë të Shqipërisë, pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit. Qeveria shqiptare shkon aty me pritshmëri modeste.  Hapin e parë të mbështetjes së Shqipërisë pas tërmetit me pasoja tragjike me 51 viktima e 913 të plagosur më 26 nëntor, Komisioni Europian e bëri menjëherë pas tërmetit me dërgimin e Mekanizmit të Mbrojtjes Civile të BE në Shqipëri me kërkesë të qeverisë shqiptare. Ndërsa në dhjetor KE bëri të ditur dhënien e një ndihme prej 15 milionë eurosh Shqipërisë me prioritet rikonstruktimin e ndërtesave publike. Në këto muaj autoritetet përkatëse nga Bashkimi Europian, OKB-ja, Banka Botërore dhe qeveria shqiptare punuan për përpilimin e raportit të vlerësimit për dëmet e tërmetit, të paraqitur ditët e fundit. Si pasojë e katastrofës u prekën më shumë se 47.000 vetë drejtpërdrejt nga tërmeti, thuhet në raportin përfundimtar të qeverisë shqiptare të paraqitur para pak ditësh, ndërkohë që 17.000 vetë u detyruan të zhvendosen për shkak të humbjes së shtëpive. Në përgjithësi si pasojë e katastrofës u prekën në tërësi 202.291 vetë, nënvizon raporti. Zonat më të prekura janë Shijaku, Durrësi, Kruja, Tirana, Kamza, Kavaja, Kurbini dhe Lezha.

   Pritshmëria e Shqipërisë nga Konferenca e Donatorëve

   Ky raport përfundimtar për dëmet e tërmetit do të shërbejë si bazë orientuese për Konferencën e Donatorëve të hënën dhe përpjekjet për rindërtimin dhe rehabilitimin e pasojave të tërmetit. Raporti e llogarit shifrën e përgjithshme të dëmeve të tërmetit me afër 1 miliardë euro. Se sa fonde do të mblidhen në Bruksel në ndihmë të Shqipërisë, kjo nuk dihet ende, por për qeverinë shqiptare shpresëdhënës duhet të jetë fakti, që konferenca e donatorëve bëhet nën drejtimin e vetë presidentes së Komisionit Europian, Ursula von der Leyen. Prezentë do të jenë edhe kreu i Këshillit të BE, Charles Michel dhe komisioneri i zgjerimit, Olivér Várhelyi, asistentja e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Mirjana Spoljaric, kurse nga Shqipëria në konferencë do të marrë pjesë kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, së bashku me ministrin e rindërtimit, Arben Ahmetaj e koordinatoren kombëtare për vlerësimin e dëmeve të tërmetit, Milva Ekonomi.

   Qeveria shqiptare shkon me pritshmëri modeste në Bruksel. Kryeministri i Shqipërisë, i cili ishte pjesëmarrës në Konferencën e Sigurisë në Mynih i shfrytëzoi ditët e konferencës për të tërhequr sa më shumë donatorë për Shqipërinë. Ai u shpreh megjithatë i përmbajtur për mediat. “Nuk bëhet fjalë për të arritur që të përmbushim të gjitha nevojat, por sidoqoftë të mbetemi në një nivel, që sado modest, të mund të ketë një peshë në këtë proces”, thuhet në Facebookun zyrtar të kryeministrit.

   Në bisedë me Deutsche Wellen ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj shprehet mirënjohës për solidaritetin europian të treguar këto muaj. Solidariteti është shumë i madh, megjithatë shifra në fund do ta materializojë këtë solidaritet, thotë ai. Ministri Ahmetaj pret që në “kombinim me grante dhe kredi të arrihet të mblidhet një ndihmë rreth 450 milionë euro” për Shqipërinë. “Për shkak të turit që ka bërë kryeministri në disa vende, për shkak të ndjeshmërisë në vendet europiane presim një shifër përafësisht të tillë.” Megjithatë ai thekson, se nevojat janë shumë më të mëdha. “Jam i shqetësuar se si do t’i japim impuls ekonomisë këto vite e si do të mënjanohen dëmet në infrastrukturë.”

   Banka Botërore ndihmë sektorit shëndetësor

   Nevojat më akute në Shqipëri vlerësohet se janë në sektorin e banimit, ku pas tërmetit më shumë se 95. 000 banesa janë shkatërruar dhe dëmtuar, por jo pak dëme ka pasur edhe në shkolla, spitale, e infrastrukturën e vendit. Banka Botërore pas tërmetit në Shqipëri ofroi menjëherë ndihmë në llogaritjen e pasojave të dëmeve dhe efektin e tyre në ekonomi. Drejtoresha rajonale për Ballkanin Perëndimor në Bankën Botërore, Linda Van Gelder tha për Deutsche Welle, se “më specifikisht, Banka Botërore iu përgjigj nevojave në sektorin shëndetësor, ku tërmeti shkatërroi disa spitale. Një projekt në vijim është duke ofruar ndihmë Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për të modernizuar sektorin e shëndetësisë. Ne jemi të gatshëm të drejtojmë resurset nga ky projekt për të filluar menjëherë punën për rikonstruktimin e tre spitaleve të prekura.”

   Banka Botërore ka ofruar e do të ofrojë ndihmë teknike dhe financiare, si në afat të shkurtër ashtu edhe të mesëm, thotë Van Gelder, e cila po ashtu do të marrë pjesë në Konferencën e Donatorëve, si përfaqësuese e Bankës Botërore.

   Konferenca zhvillohet pasditen e ditës së hënë, dhe pas fjalimeve përshëndetëse, pjesëmarrësit do të njihen me përfundimet e raportit mbi dëmet e shkaktuara nga tërmeti e me video nga zonat e prekura nga tërmeti. Konkluzionet e konferencës, ku pritet të marrin pjesë edhe vende të tjera të ftuara dhe organizata do t’i ofrojë në fund komisioneri i zgjerimit të BE, Olivér Várhelyi. Marrë nga Deutche Welle

  • 9:25

   Komisioneri për zgjerim në BE takon Ramën,Varhelyi: Diskutim për reformat, solidaritet pas tërmetit të nëntorit

   Luidi Dimaio, Edi Rama dhe Oliver Varhelyi

   Komisioneri për zgjerim në Bashkimin Europian, Oliver Varhelyi, përmes një statusi në Twitter shkruan se ka takuar mëngjesin e sotëm kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Mësohet se ky takim është bërë në kuadër të takimit me ministrat e jashtëm të BE-së, ndërkohë që tregon se kanë diskutuar për progresin e reformave.

    “Diskutim që herët në mëngjes me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama dhe ministrat e jashtëm të BE-së, organizuar nga Luidi Dimaio. Diskutime të frytshme për progresin e reformave dhe solidaritet i fortë me Shqipërinë pas tërmetit të nëntorit, në pritje të konferencës së sotme të donatorëve. “, shprehet ai.

  Një Koment në “Shqipëria mbledh 1.15 miliardë € grante dhe borxhe për rindërtimin. Rama: Kaloi dhe fantazinë time, mirënjohje për të gjithë (LISTA E DHURIMEVE)

  1. Po ky ahmetaj ka mbet akoma studen anglisht-es.
   Demi 1 Mld. $ – thote qeveria shqiptare – kurse ky pret max. 350 mio. $.
   Nese nuk arrihet kjo (350 mio) do te jete e veshtire, thote Ahmetaj.
   Po nese mungojne 650 mio, si ka mundesi qe nuk eshte e veshtire?

  Shto Koment