LIVE UPDATES
Bota

Kina regjistron rritjen e saj më të ngadaltë të popullsisë në dekada, një faktor që mund të ndikojë në ekonominë e d

11 Maj 2021, 13:55 Nga DOSJA
Kina regjistron rritjen e saj më të ngadaltë të

KINË– Popullsia e Kinës u rrit me ritmin e saj më të ngadaltë në dekada në 10 vitet para 2020, sipas të dhënave të regjistrimit të lëshuar të martën, një trend që mund të paraqesë çështje serioze për ekonominë e dytë më të madhe në botë.

Sipas Byrosë Kombëtare të Statistikave të Kinës, popullsia u rrit me 5.38% gjatë dekadës së fundit, ose 72 milion njerëz në 1.41 miliardë njerëz.

Të dhënat më të fundit përfaqësojnë një normë mesatare vjetore të rritjes së popullsisë prej 0.53%, e cila ishte 0.04% më e ulët se norma vjetore e rritjes e raportuar midis 2000 dhe 2010. Është norma më e ngadaltë e rritjes për Kinën që prej të paktën viteve 1960.

Sipas CNN, shifrat gjithashtu rrisin mundësinë e një krize demografike për kombin më të populluar në botë, me një rënie të nivelit të lindjeve dhe një forcë pune që plaket me shpejtësi, duke kërcënuar të kufizojë rritjen e shpejtë ekonomike.

Kreu i Byrosë Kombëtare të Statistikave, Ning Jizhe tha se niveli i rritjes ishte rezultat i çifteve që shtyjnë lindjen e fëmijëve më gjatë dhe kostove në rritje të rritjes së një familjeje. Ning tha se numri i grave në moshën e lindjes së fëmijëve ishte gjithashtu në rënie.

Në të ardhmen, në një farë kohe, popullsia e Kinës do të arrijë kulmin disa ditë, por ka ende paqartësi. Për ca kohë që do të vijë, popullsia e përgjithshme e Kinës do të mbahet mbi 1.4 miliardë,”– tha ai.

Kina nisi regjistrimin e saj të shtatë kombëtar në 1 nëntor të vitit të kaluar, duke dërguar 7 milion punëtorë për të numëruar popullsinë e saj masive mes një pandemia globale. Në vitet e fundit, qeveria kineze ka luftuar për të ndryshuar rritjen e popullsisë pasi përballet me realitetin e më pak punëtorëve që mbështesin një shoqëri gjithnjë e më të plakur.

Ngadalësimi i rritjes së popullsisë të Kinës është pjesërisht rezultat i politikës së saj me një fëmijë, e cila u prezantua në 1979 dhe për më shumë se 35 vjet çifte të kufizuara me vetëm një fëmijë. Tre vjet pasi politika u miratua, regjistrimi i tretë kombëtar i Kinës raportoi rritje mesatare vjetore të popullsisë prej 2.1% gjatë 18 viteve të fundit, me popullsinë gati dyfishuar midis 1964 dhe 1982.

Të dhënat tregojnë gjithashtu se numri i të porsalindurve të regjistruar në Kinë në vitin 2020 ra me gati 15% nga viti në vit nga 11.79 milion në 2019 në 10.03 milion.

Yong Cai, Profesor i Sociologjisë në Universitetin e Karolinës së Veriut tha se Kina po ndryshonte nga një vend pjellori e lartë, vdekshmëri e lartë në një kombinim pjellori të ulët, vdekshmëri të ulët. Të dhënat e regjistrimit të vitit 2020 treguan se përqindja e popullsisë së moshës mbi 65 vjeç u rrit me shpejtësi, nga 8.87% në 2010 në 13.5% në 2020.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota ning jizhe renia e popullsise ne kine yong cai ning jizhe renia e popullsise ne kine yong cai

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra