LIVE UPDATES
Aktualitet

Kërkohet ish-ambasadori shqiptar në Itali/ Mijëra euro në llogari, u hetua për pastrim parash, çështja s’mbyllet pa

20 Maj 2021, 11:02 Nga DOSJA
Kërkohet ish-ambasadori shqiptar në Itali/ Mijëra euro në

TIRANË- Gjykata e Tiranës kërkoi ndihmën e policisë për të gjetur adresën e ish-ambasadorit shqiptar në Itali, përgjatë viteve 1984-1991, Luftar Malia dhe familjes së tij, sa kohë ata kanë qenë nën hetim për pastrim parash. Hetimi është pushuar, pasi sipas prokurorisë së Tiranës, vepra penale nuk ekziston.

Hetimi pesë vjeçar, që angazhoi edhe zyrën kombëtare të Interpolit, për të verifikuar transaksionet e një çifti napolitan, u mbyll pas sqarimit të burimit të dërgesave, që u dyshuan nga autoritetet shqiptare si pastrim parash. Në dy raste, u konstatua se llogarinë e Angelo Frascino, ish-diplomati Malia, si person i autorizuar për të kryer veprime, tërheq shumën ‘cash’ prej 491 dollarësh dhe në rastin e dytë, në llogarinë e së bijës, një shtetas italian transferon 420 mijë euro, ku 75 përqind tërhiqet ‘cash’ ose u transferohen në llogari të tjera.

Por, hetimet provuan se çifti italian që ndërroi jetë në vitin 2007, kishte lënë testament për vajzën e ish-diplomatit duke i lënë trashëgimi një shtëpi në Napoli dhe që pas vdekjes së tyre ishte kthyer në mollë sherri e për këtë arsye ajo e kishte shitur.

Hetimet provuan se Interpoli i ktheu përgjigje prokurorisë, duke konfirmuar se Angelo Frascino, i denoncuar për evazion fiskal, në vitin 1983 në Itali, më pas nuk ishte dënuar nga drejtësia italiane. Gjatë hetimit në Shqipëri , ish-diplomati Malia, gjatë dëshmive këmbënguli se e njohu italianin gjatë detyrës mbasi e kishte shënuar emrin si mik i shqiptarëve dhe se madje kishte dashur t’i birësonte vajzën. Më pas, Malia sqaron dhe investimet e çiftit Italian, që bleu 10 mijë metra katrorë truall, që më pas e shitën.

Ish-diplomati shton në dëshminë, që TCH disponon se “Angelo Frascino kërkonte të jetonte në Shqipëri, pasi në Napoli nuk ndihej i sigurt, jo vetëm për shkak të moshës, por edhe ne vijimësi, për shkak të presioneve të mafias napolitane. Pas vdekjes së, tij unë nuk kam pasur më kontakt me të afërmit e tij”, shprehet Malia, në dëshminë që i bashkangjitet provave, ku hetimi mbyllet, pasi prokuroria nuk gjeti prova të pastrimit të parave.

Në të gjitha letërpërgjigjjet, e përcjella nga komisariatet e Tiranës, i thuhet gjykatës se në adresat që ka deklaruar vete ish-diplomati , nuk është bërë e mundur gjetja e tij. Gjykata e ka të pamundur të shqyrtoje kërkesën e pushimit të çështjes, sa kohë adresa e ish-diplomatit, gruas dhe vajzave të çiftit, nuk është gjetur ende.

Marrë nga Top Channel

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet gjykata e tiranes luftar malia gjykata e tiranes luftar malia

Sondazh

Poll
Aktualitet 20 Maj 2021, 10:56

TIRANË– Gjykata Kushtetuese ka dalë me një njoftim për mediat ditën e sotme, ku shprehen se po punohet me kapacitet të plotë për zgjidhjen e çështje...

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave