LIVE UPDATES
Aktualitet

Kapet banda e shqiptarëve në Itali/ Përgjegjës për 62 vjedhje ne veri të vendit, arrestohen 9 shqiptarë

28 Maj 2021, 06:36 Nga DOSJA
Kapet banda e shqiptarëve në Itali/ Përgjegjës për 62

ITALI- Një bandë grabitësish kryesisht shqiptarë është ndaluar ditën e djeshme nga karabinierët Italianë të Verbania-s të cilët ishin përgjegjës për 64 vjedhje dhe grabitje në Italinë veriore.

Sipas Milanotoday.it, banda përbëhej nga 10 anëtarë, të cilët janë përgjegjës në total për 62 vjedhje në veri të Italisë përfshirë edhe qytetin e Milanos dhe dy grabitje midis periudhës se nëntorit të 2019 dhe dhjetorit të 2020. Hetimi për ta filloi në nëntor 2019 nga përpjekja për grabitje në Verbanese. Hetuesit kishin arritur të gjurmonin makinën tip Alfa Romeo Stelvio, të përdorur për krimin. Automjeti më pas u vu re në komuna të tjera në zonë dhe në zonën e Vareses.

U identifikuan dy grupe të ndryshme, të përbërë përkatësisht nga 6 dhe 4 persona, të gjithë me origjinë shqiptare, përveç një gruaje egjiptiane, të cilët ishin të pastrehë.

Hetimet më pas bënë të mundur mbledhjen e provave mbi përgjegjësinë e grupit në lidhje me 62 vjedhjet dhe dy grabitjet, të kryera duke përdorur makina të vjedhura, të cilat shpesh ndërroheshin me targa, gjithashtu të vjedhura. Dy 30-vjeçarë që ishin në arrest shtëpie në Savona dhe Mozzate u çuan në burg pas ndërhyrjes nga karabinierët pasi ata nuk i zbatuan rregullat.

Gjithashtu një një çift me vendbanim në Segrat u arrestua, ku burri u dërgua në San Vittore, ndërsa gruaja e tij, me fëmijë, u vendos në arrest shtëpiak. Gjatë hetimeve, karabinierët gjetën dhe sekuestruan, përveç veshjeve të shtrenjta, bizhuterive dhe orave të markës, edhe një karabinë të kalibrit 223 H & k me dy karikatorë dhe 34 gëzhoja, si dhe një pistoletë gjysmë automatike Beretta 9×21 me dy revista dhe 15 gëzhoja.

(e.k/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet 9 shqiptare arrestohen ne itali banda shqiptare ne itali itali 9 shqiptare arrestohen ne itali banda shqiptare ne itali itali

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave