LIVE UPDATES
Bota

Johnson kërkoi falje për skandalin, opozita nuk e pranon: Dorëhiqu menjëherë

12 Janar 2022, 21:31 Nga DOSJA
Johnson kërkoi falje për skandalin, opozita nuk e pranon:

MBRETËRI E BASHKUAR – Kryeministri britanik Boris Johnson po përballet me thirrje të forta nga konservatorët për t’u dorëhequr si kryeministër pasi pranoi se kishte marrë pjesë në një festë me pije gjatë karantinës që u urdhërua në gjithë vendin.

Sipas BBC, kryeministri kërkoi falje për mënyrën se si e kishte trajtuar ngjarjen në kopshtin e Doëning Street në vitin 2020 dhe tha se e kuptonte “tërbimin” e publikut për të. Ai tha megjithatë se nuk e kishte kutuar që ftesa ishte e tillë dhe e kishte kuptuar si një mbledhje stafi të zakonshme. Anëtarët e kabinetit, përfshirë zëvendëskryeministrin Dominic Raab, dolën në krah të Johnson.

Por, udhëheqësi i Tory-t skocez, Douglas Ross dhe William Wragg i kanë bërë thirrje atij të largohet. Ross, një nga deputetët tha se kishte humbur besimin tek Johnson pas kërkimit të faljes së kryeministrit ndaj deputetëve ditën e sotme. Ai tha se do t’i shkruante Komitetit të vitit 1922, i cili organizon konkurset e lidershipit konservator, për të regjistruar mungesën e besimit te kryeministri.

Ai është kryeministri, është qeveria e tij që vendosi këto rregulla dhe ai duhet të mbajë përgjegjësi për veprimet e tij,” tha ai.

Nëse 54 deputetë konservatorë i dërgojnë letra komitetit të vitit 1922, kjo do të shkaktojë një sfidë lidershipi. Ministrat u kanë kërkuar deputetëve të presin rezultatin e një hetimi për shkeljen e supozuar të rregullit Covid në festat e Doëning Street nga nëpunësja e lartë civile Sue Grey, e cila sipas tyre do të publikohet së shpejti. Por një tjetër mbështetës, William Wragg, tha se pozicioni i kryeministrit ishte “i paqëndrueshëm”.

“Unë nuk mendoj se duhet t’i lihet gjetjeve të një nëpunësi civil për të përcaktuar të ardhmen e kryeministrit dhe në të vërtetë kush e qeveris këtë vend,” tha ai.

Udhëheqësi i laburistëve Sir Keir Starmer tha se mbrojtja e kryeministrit ishte aq qesharake sa në fakt është ofenduese për publikun britanik dhe ai i bëri thirrje Johnson të bëjë gjënë e denjë dhe të japë dorëheqjen. Udhëheqësi i SNP-së në ëestminster, Ian Blackford u bëri thirrje deputetëve konservatorë që të detyronin kryeministrin të largohej dhe udhëheqësi i Liberal Demokratëve Sir Ed Davey tha se ai duhej të largohej. Sir Ed i ka shkruar Policisë Metropolitane për t’i kërkuar që të hetojnë pjesëmarrjen e Johnson në festën e 20 majit.

Deklarata e kryeministrit u prit me një reagim të përzier nga deputetët konservatorë, me disa që thanë se ai ishte vërtet i penduar e të tjerët që nuk e besonin aspak. Kancelari Rishi Sunak, i cili ka vizituar një firmë farmaceutike në ëest Country, nuk ka qenë i disponueshëm për intervistë. Por të mërkurën në mbrëmje, ai shkroi në Tëitter se Johnson kishte të drejtë të kërkonte falje dhe ai mbështeti thirrjen e kryeministrit për durim ndërsa Grey përfundonte hetimin e saj.

Zemërimi publik vazhdon pas rrjedhjes së një emaili nga sekretari kryesor privat i Boris Johnson, Martin Reynolds, ku ftonte 100 veta staf të Doëning Street në një festë ku mund të ”sillni alkoolin tuaj” në kopshtin prapa “Nr 10” gjatë karantinës së parë të Anglisë më 20 maj 2020. Scotland Yard ka thënë se është në kontakt me Zyrën e Kabinetit për akuzat e fundit.

(m.k/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota 10 downing street boris johnson mbretëri e bashkuar 10 downing street boris johnson mbretëri e bashkuar

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra