LIVE UPDATES
Bota

Perëndimi dhe SHBA po i “shpallin luftë” të pavaksinuarve

12 Janar 2022, 20:57 Nga DOSJA
Perëndimi dhe SHBA po i “shpallin luftë” të

FRANCË – Shfaqja e omicron ka çuar në shifra rekord të të infektuarve por edhe zhgënjim edhe më të madh të shumicës së vaksinuar kundër mosvaksinimit të pakicës, gjë që në disa vende evropiane ka sjellë përshkallëzimin e tensioneve pandemike.

Kështu i shpalli “luftë” të pavaksinuarve presidenti francez Emanuel Macron dhe shënjestër e rregullave strikte ishte edhe asi serb i tenisit Novak Gjokoviç. Megjithëse studimet tregojnë se omicron shkakton simptoma më të lehta se llojet e tjera, personat e pavaksinuar janë ngarkesë e sistemit shëndetësor dhe rrezikojnë veten dhe shoqërinë. Shumë vende evropiane kanë vendosur të shtrëngojnë sërish masat e tyre kundër Covid-it. Ndërsa në Shtetet e Bashkuara, disa po i rezistojnë kërkesave të administratës së presidentit Joe Biden për vaksinimin e detyrueshëm të punëtorëve të kompanive të mëdha dhe kërkojnë ndalimin e tyre, në vendet e tjera perëndimore, njerëzit e pavaksinuar po bëhen gjithnjë e më shumë “njerëz të padëshirueshëm”. Javën e kaluar, Macron shkaktoi një stuhi në publik me deklarata të ashpra dhe njoftimin e një “shfaqjeje” me të pavaksinuarit, përpara rizgjedhjes së pritshme në prill.

“Nuk është qëllimi im të shpërndaj popullin francez. Por kur bëhet fjalë për të pavaksinuarit, dua shumë t’i dënoj. Dhe ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë, deri në fund. Kjo është strategjia”, tha Macron duke shtuar se ai që është i papërgjegjshëm nuk është qytetar.

Parisi

Gjatë fundjavës, në të gjithë vendin u mbajtën protesta kundër imunizimit të detyrueshëm , duke kritikuar synimin e Macron për të forcuar kufizimet. Parlamenti francez, deputetët e të cilit morën kërcënime masive me vdekje nga anti-vaksinat kur filloi debati mbi kalimet e Covid, miratoi masat e fundit të qeverisë të enjten e kaluar. Shteti ka lejuar më parë punonjësit e shëndetit të infektuar që nuk kanë simptoma të punojnë në vend që të izolohen. Kjo masë emergjente synon të zbusë mungesën e personelit në spitale të shkaktuar nga shpërthimi i infeksionit. Francezët tani duhet të kenë prova të vaksinimit ose një test negativ për të hyrë në objektet publike dhe transportin, por me zgjerimin e omikronit, parlamenti filloi debatin për një ligj që do të hiqte opsionin e një testi negativ. Duke vënë në dukje se 124 kundër 93 deputetëve dhe 27 abstenime votuan për ligjin, bota është rritur për francezët e vaksinuar. Koha e izolimit për ata që ishin plotësisht të vaksinuar u reduktua nga 10 në shtatë ditë të hënën, pra pesë ditë me test negativ.

Kanadaja

Edhe pse me më pak vëmendje mediatike, një gjuhë të ngjashme me Macron tregoi kryeministri kanadez Justin Trudeau . Qeveria e Kanadasë ka marrë një vendim që nga 15 janari të ndalojë hyrjen në vend të të gjithë personave të pavaksinuar. Siç thuhet, vendimi është i vlefshëm pa përjashtim, kështu që edhe yjet e NBA dhe NHL nga SHBA, të cilët po zhvendosen në territorin e Kanadasë për shkak të ndeshjeve në këto liga, do të ndalohen të hyjnë në vend nëse nuk janë plotësisht të vaksinuar.

Montreal

Për më tepër, provinca e Quebec njoftoi së fundmi se do të vendosë një taksë shëndetësore për banorët që nuk janë vaksinuar kundër Covid-19. Kryeministri i Quebec Francois Lego njoftoi masën pasi provinca regjistroi numrin më të madh të vdekjeve të lidhura me Covid në Kanada. Provinca gjithashtu ndaloi njerëzit e pavaksinuar më parë të shesin alkool ose kanabis në dyqanet shtetërore. Në Quebec është në fuqi një karantinë, e cila zgjat çdo ditë nga ora 22:00 deri në 10:00.

“Njerëzit po shikojnë sesi vonohen trajtimet dhe operacionet e kancerit, sepse shtretërit janë plot me ata që kanë zgjedhur të mos vaksinohen dhe janë të frustruar. Kur shohin se jemi në karantinë ose nën kufizime serioze për shkak të rreziqeve që na paraqesin personat e pavaksinuar, zemërohen”, tha Trudeau.

Australia

Në anën tjetër të botës, kryeministri Scott Morrison është gjithashtu i vendosur të kufizojë të pavaksinuarit dhe asi i tij kohët e fundit synoi asin e tenisit Novak Djokovic, përpara Australian Open. Djokoviç u lirua nga paraburgimi i imigracionit të hënën ku u dërgua pavarësisht dëshmive të një përjashtimi mjekësor për njerëzit e pavaksinuar. Megjithatë, Ministri i Emigracionit Alex Hawke ka diskrecionin për të kërkuar një dëbim të ri. Morrison fillimisht u distancua nga mosmarrëveshja për vizën e Djokoviçit, po ende u hodh për shkak se koalicioni i tij konservator po përballet me zgjedhje të vështira dhe në rritje të zemërimit publik për “privilegjet për një sportist me ndikim”. Megjithëse Djokoviç kishte dokumentin e kërkuar të përjashtimit, siç kërkohet nga rregullat aktuale australiane për hyrjen në vend gjatë pandemisë, një sondazh në Twitter i kryer nga kolumnisti i Sydney Morning Herald, Peter FitzSimons ndërsa tenisti ishte “i burgosur” në një hotel në Melburn, tregoi se vetëm pesë nga nga rreth 5,000 të anketuar besojnë se autoritetet duhet ta lirojnë Djokoviçin dhe ta lejojnë atë të luajë.

Austria

Austria vendosi gjithashtu të vështirësojë funksionimin e të pavaksinuarve, ndaj mori vendime për shtrëngimin e masave. Vendi do të prezantojë vaksinimin e detyrueshëm në shkurt, për shkak të përhapjes së përshpejtuar të omicron. Kancelari Karl Nechamer tha se vetëm përpjekjet e përbashkëta mund të shmangin një bllokim të ri. Shteti ka miratuar tre paketa masash , njëra për kontrollin, tjetra karantinën dhe e treta mbrojtjen, ndërsa policia austriake njoftoi kontrolle të intensifikuara për respektimin e rregulloreve. Paketa e karantinës hyri në fuqi më 8 janar dhe rregulli i ri nuk njeh më kategoritë e ndryshme të personave të kontaktit. Personat që kanë marrë tre doza të vaksinës, ose nëse të gjithë mbanin maska ​​FFP2 kur ishin në kontakt me pacientin, përjashtohen nga kjo masë.

Vjena

Karantina do të zgjasë të paktën pesë ditë në të ardhmen dhe do të përfundojë me një test PCR negativ. Ndërsa karantina për të vaksinuarit u reduktua, për të pavaksinuarit u zgjat edhe për 10 ditë të tjera, deri më 20 janar. Siç qëndrojnë gjërat për momentin, bllokimi për të pavaksinuarit mund të qëndrojë në fuqi për një kohë të gjatë. Në Austri, nga 11 janari, është e detyrueshme mbajtja e maskave në ambiente të hapura, ku nuk është e mundur të ruhet distanca. Provincat mund të vendosin një detyrim shtesë për të mbajtur maska ​​në vendet me frekuencë të lartë. Vlefshmëria e Pasaportës së Gjelbër reduktohet gjithashtu në gjashtë muaj, që do të thotë se qytetarët do të duhet të vaksinohen dy herë në vit. Mosvaksinimi do të jetë i shtrenjtë në Austri nga shkurti. Të gjithë ata nga 14 vjeç e lart që refuzojnë vaksinën do të paguajnë gjoba deri në 3600 euro nga muaji shkurt.

Italia

Në Itali, të gjithë personat mbi 50 vjeç duhet të vaksinohen. Masa ka hyrë në fuqi më 8 janar dhe ata që nuk janë vaksinuar kanë afat deri në fund të muajit. Nga 1 shkurti, ata që nuk janë vaksinuar, kanë marrë dozën e dytë apo të tretë, do të gjobiten me 100 euro. Masa do të jetë në fuqi deri më 15 qershor dhe do të zbatohet për të gjithë në atë kategori moshe, përfshirë shtetasit e huaj. Pa një certifikatë vaksinimi ose shërimi nga kovidi, personat mbi 50 vjeç do të detyrohen të punojnë në distancë.

Romë

Për shkelje të masave kërcënohen gjoba nga 600-1500 euro. Që nga e hëna, në Itali kanë hyrë në fuqi masa dhe kufizime të reja , kryesisht ndaj të pavaksinuarve. Italianët tani kanë nevojë për prova të vaksinimit ose shërimit nga një infeksion i fundit për të hyrë në objektet publike. Masa e re quhet “super kalim” dhe do të thotë se vetëm një test negativ nuk mjafton për të pasur akses në shërbime të ndryshme. Italianët në përgjithësi kanë mbështetur masa kufizuese, duke përfshirë veshjen e maskave jashtë dhe një leje standarde shëndetësore për të hyrë në vendin e punës. Mirëpo kryeministri italian Mario Draghi ishte cak i kritikave të opozitës për këtë masë. Edhe pse shumë nga partitë në pushtet e mirëpritën masën, themeluesi i grupit më të madh parlamentar italian të Lëvizjes Pesë Yjet, Beppe Grillo, tha se kontrolli i qeverisë kërkonte “skena orwelliane”.

Gjermania

Në Gjermani, ndërkohë, ka një debat për futjen e vaksinave të detyrueshme . Demonstrata masive u mbajtën përsëri në vend, me 14,000 njerëz në Hamburg dhe tubime më të vogla në Berlin, Dusseldorf, Frankfurt dhe qytete të tjera. Ky debat mund të përçajë koalicionin e ri qeverisës të socialdemokratëve, të gjelbërve dhe liberalëve, sepse këta të fundit në veçanti nuk janë pro vaksinimit të detyrueshëm, të paktën jo për të gjithë. Deputeti liberal, Andrew Ullmann, sugjeroi që vaksinimi t’u jepet vetëm të moshuarve, sipas shembullit të Italisë, dhe Bundestagu duhet të mbajë debatin e parë për këtë temë në fund të muajit.

Berlini

Sipas “Tagespiegel”, kjo është një shuplakë për kancelarin e ri Olaf Scholz, i cili premtoi në nëntor se do të vendoste vaksinimin e detyrueshëm në shkurt ose mars. Në fund të vitit të kaluar u vendos detyrimi i vaksinimit për personelin mjekësor që është në kontakt me pacientët që kanë rrezik të shtuar për t’u prekur nga COVID. Ky angazhim hyn në fuqi në mars. Në Gjermani, tre të katërtat e popullsisë morën të paktën një dozë të vaksinës, rreth 72 për qind morën dy doza dhe rreth 42 për qind morën dozën e tretë.

SHBA

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përpiqen të motivojnë banorët për t’u vaksinuar, ndërsa administrata Biden po përpiqet ta prezantojë atë si një detyrim për disa kategori. Sipas vendimit të Gjykatës Federale Amerikane të Apelit në dhjetor, punëtorët në kompanitë private me më shumë se 100 punonjës duhet të vaksinohen plotësisht ose të testohen çdo javë. Vendimi, i cili pritet të prekë më shumë se dy të tretat e punëtorëve në Shtetet e Bashkuara, ishte një fitore e madhe për Biden, por kundërshtarët kanë apeluar në Gjykatën e Lartë dhe disa punëtorë tani janë të paralizuar ndërsa presin vendimin e tij.

Nju Jork

Faza e parë e këtij vendimi ka nisur të hënën, por siç nuk ka bërë të ditur ende Gjykata e Lartë, disa drejtues të shtetit i kanë marrë gjërat në dorë. Guvernatorja e Iowa-s, Kim Reynolds njoftoi të premten se shteti i saj nuk do ta miratojë apo zbatojë këtë detyrim, ndërsa guvernatori i Arkansas, William Hutchinson tha të dielën se kompanitë e mëdha nuk duhet të respektojnë kërkesat në pritje të vendimit të Gjykatës së Lartë. Në Florida, guvernatori Ron DeSantis nënshkroi një ligj që ndalon shkollat ​​dhe kompanitë të këmbëngulin që punëtorët e tyre të vaksinohen, ndërsa Disney e pezulloi këtë kërkesë për punëtorët e Disneyworld. Gjykata e Lartë dëgjoi një argument katërorësh mbi kërkesën e Biden për vaksina të premten dhe gjyqtarët ishin skeptikë, por më të hapur në lidhje me detyrimet e vaksinimit për punonjësit e kujdesit shëndetësor sesa punonjësit e kompanive të mëdha. Këto raste do të prekin dhjetëra miliona punëtorë në të gjithë Shtetet e Bashkuara dhe strategjinë e qeverisë për të luftuar virusin. Në të kaluarën, kompanitë individuale amerikane vendosën të prezantonin lejet e detyrueshme të Covid për punëtorët e tyre, ndërsa shumë universitete , jo vetëm në Shtetet e Bashkuara, por edhe në Evropë, prezantuan vaksinimin e detyrueshëm.

Perëndimi po i shpërblen gjithnjë e më shumë të vaksinuarit, ndërsa barrën e pandemisë ia ngarkon të pavaksinuarve. Mbretëria e Bashkuar, Zvicra, Spanja, Irlanda, Greqia dhe Belgjika gjithashtu kanë reduktuar periudhat e karantinës dhe kanë lehtësuar disa kushte për kthimin e punëtorëve të infektuar në punë, duke ndjekur Qendrat Amerikane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. Edhe kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson , i cili me këmbëngulje refuzon të vendosë karantinë dhe vaksina të detyrueshme në vendin e tij, dënoi deklararatat anti-vaksinë, të cilat i akuzoi se “thanë marrëzira”.

Marrë nga Blic

(m.k/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Bota Bota covid ne bote Masat e COVID omicron covid ne bote Masat e COVID omicron

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng