LIVE UPDATES
Bota

Përfundojnë bisedimet me Rusinë/NATO paralajmëron rrezik konflikti në Ukrainë

12 Janar 2022, 21:18 Nga DOSJA
Përfundojnë bisedimet me Rusinë/NATO paralajmëron rrezik

SHBA – Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se ekziston një rrezik real për një konflikt të ri të armatosur në Evropë pasi bisedimet midis anëtarëve të aleancës dhe Rusisë përfunduan pa asnjë shenjë përparimi drejt zbutjes së krizës mbi Ukrainën.

Sipas The Guardian, zëvendësministri i Jashtëm rus, Alexander Grushko, doli nga bisedimet katër orëshe duke ripërtërirë kërcënimin e Moskës se do të ndërmerrte hapa ushtarakë nëse masat politike nuk do të mjaftonin për të neutralizuar kërcënimet me të cilat thotë se përballet. Vërejtjet e tij erdhën vetëm disa ditë pasi kolegu i tij diplomat rus, Sergei Ryabkov, i kishte siguruar gazetarët se Rusia nuk kishte ndërmend të pushtonte Ukrainën.

Grushko tha se ai u kishte thënë përfaqësuesve të NATO-s se rrëshqitja e mëtejshme e situatës mund të çojë në pasojat më të paparashikueshme dhe më të rënda për sigurinë evropiane. Zëvendësministri rus i mbrojtjes, Alexander Fomin, u citua të thoshte se marrëdhëniet me NATO-n ishin në një “nivel kritik”, ndërsa një zyrtar i ministrisë së jashtme u tha gazetarëve se nuk kishte fare axhendë pozitive.

Udhëheqësja e delegacionit amerikan, zëvendëssekretarja e shtetit, Wendy Sherman, tha se nuk kishte dëgjuar asgjë në Bruksel që të ndryshonte nga qëndrimi i Kremlinit të paraqitur në bisedimet dypalëshe në Gjenevë, duke kërkuar një fund të garantuar të zgjerimit të NATO-s dhe një tërheqje të trupave të aleancës në vendet e bllokut sovjetik që iu bashkuan aleancës pas vitit 1997. Këto propozime mbetën të papranueshme për SHBA-në dhe të gjithë aleatët e NATO-s sipas Sherman. Ajo gjithashtu vuri në dukje se kishte ende më shumë se 100,000 trupa ruse të dislokuara afër kufirit ukrainas, disa prej të cilave kishin kryer stërvitje me municion të vërtetë ditët e fundit.

Stoltenberg e quajti takimin e ditës një moment përcaktues për sigurinë evropiane, por tha se dallimet e rëndësishme mbeten.

Ne patëm një shkëmbim shumë serioz dhe të drejtpërdrejtë për situatën rreth Ukrainës dhe implikimet për sigurinë evropiane. Dallimet tona nuk do të jenë të lehta për t’u kapërcyer, por është një shenjë pozitive që të gjithë aleatët e NATO-s dhe Rusia u ulën rreth të njëjtës tryezë dhe u angazhuan në tema thelbësore. Ekziston një rrezik real për një konflikt të ri të armatosur në Evropë. Rusia do të përballet me pasoja të rënda nëse përdor forcën ushtarake”, tha Stoltenberg.

Takimi i Këshillit NATO-Rusi do të pasohet të enjten në Vjenë nga një raund i tretë bisedimesh me Moskën, në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), aktualisht kryesuar nga Polonia. Pas kësaj, të gjitha palët do të duhet të kthehen në kryeqytetet e tyre për të marrë vendime udhëheqëse nëse do të vazhdojnë diplomacinë. Sherman tha se kishte hapësirë ​​për dialog për të adresuar shqetësimet ruse të sigurisë dhe identifikimin e zgjidhjeve që rrisin sigurinë e të gjithëve. Në Gjenevë, SHBA ngriti mundësinë e marrëveshjeve reciproke për vendosjen e raketave dhe stërvitjet ushtarake.

Në një intervistë me Guardian, ish-ministri ukrainas i mbrojtjes Andriy Zagorodnyuk tha se një operacion rus kundër Ukrainës tani dukej i pashmangshëm, pasi bisedimet diplomatike me SHBA-në, NATO-n dhe OSBE-në përfunduan këtë javë. Ai tha se ishte shumë e pamundur që Kremlini të kryente një pushtim në shkallë të gjerë të Ukrainës. Megjithëse do të ishte relativisht e lehtë për ushtrinë ruse të kapte territorin teksa ushtarët okupues së shpejti do ta gjenin veten duke luftuar një luftë guerile të pafitueshme sipas tij. Ai tha se do të jetë e ngjashme me atë që rusët i bënë Napoleonit në 1812 e se lufta do të ishte brutale dhe e gjatë

Burimet e qeverisë ukrainase sugjerojnë se Rusia po shqyrton një “provokim të organizuar” brenda Ukrainës që më pas mund të përdoret për të justifikuar një sulm më të madh. Kjo mund të përfshijë një incident “të dhunshëm” në ambasadën ose konsullatën ruse, për të cilin Moska më pas mund të fajësojë ekstremistët ukrainas të ekstremit të djathtë. Ndërkohë, zyrtarët e Kievit konfirmuan raportet e lajmeve se administrata Biden autorizoi në heshtje një ndihmë shtesë prej 200 milion dollarësh (146 milion £) për sigurinë në Ukrainë në fund të dhjetorit. Dorëzimi do të përfshijë sisteme radari dhe pajisje detare. Pentagoni muajin e kaluar dorëzoi armë të vogla dhe municione sipas kushteve të një kësti të mëparshëm ndihme prej 60 milionë dollarësh.

Stoltenberg theksoi se NATO dëshiron të vazhdojë bisedimet me Rusinë dhe ka propozuar takime të mëtejshme për të diskutuar transparencë më të madhe mbi stërvitjet ushtarake, kontrollin e armëve dhe kufizimet reciproke për raketat. Mbledhja e fundit pasoi bisedimet jopërfundimtare midis zyrtarëve amerikanë dhe rusë në Gjenevë të hënën, ku të dyja palët parashtruan pikëpamjet e tyre të kundërta për Ukrainën.

(m.k/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota nato rusia ukraina nato rusia ukraina

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra