LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Jam boss në Shqipëri’/ Trafik i veprave antike në ‘dark web’, koka e mermerit gati për shitje! Pas sinjalizimit Pol

16 Maj 2021, 14:25 Nga DOSJA
‘Jam boss në Shqipëri’/ Trafik i veprave antike në

Doinita Jasmina më shkroi në Messenger dhe më ofroi kredi me shumë nga 5 mijë dollarë deri në 15 milionë dollarë. Kështu e nis rrëfimin e tij Valdet. L., i cili në bisedë e sipër u bind se kredia ishte një shans i mirë që ai të bëhej biznesmen.

“Gjatë bisedës ramë dakord që të aplikoja për një kredi prej 1 milionë dollar me rrethana lehtësuese dhe m’u bë e qartë se duhet të dërgoja të dhënat personale, numrin e telefonit, email, foto të kartës së identitetit dhe dokumente të tjera, të cilat i dërgova pa hezitim”, rrëfen Valdeti.

Për disa ditë, ky shtetas që më pas ju drejtua policisë së Tiranës duke dorëzuar kallzimin me numër 16723 nuk hyri në rrjetet sociale.

“E pata të pamundur të hapja adresën për shkak të një fatkeqësie familjare dhe pas disa ditësh pashë që kisha marrë shumë mesazhe në messenger dhe në WhatsApp të nisura nga një numër telefoni i huaj, – shton Valdeti.

Ai u alarmua më tej kur në lajme u informua nga njësia C mbi rastet e mashtrimeve që ndodhin online. “Individë të paidentifikuar përdorën të njëjtën formë atë të joshjes së fitimit të shpejtë dhe trajtimit preferencial dhe nëpërmjet mashtrimit kompjuterik me adresa false i kërkuan shumë të konsiderueshme edhe viktimës së radhës”, pohoi zyrtari i njësisë për hetimin e krimit kompjuterik për Gazetën Si. Pak orë mbasi u informua për rreziqet që i kanoseshin mbasi kishte i dorëzuar në mirëbesim një të panjohuri cdo gjë përrreth vetes, Valdeti u paraqit në policinë e përgjithshme të shtetit.

“U frikësova dhe dhe nuk i ktheva për përgjigjje këtyre individëve – kujton 36 vjecari që më pas u tregon se u telefonua pa rreshtur nga numra të panjohur gjersa u detyrua që të ndryshohë edhe numrin e telefonit.

“Ky është një nga rastet e mashtrimeve kompjuterike, por është i veçantë mbasi viktimës i premtohet kredi lehtësuese. Më tipiket janë ato të ofrimit të trashëgimisë që ndonëse janë të njohura dhe të vjetra, vijojnë të shkaktojnë dëme”, shpjegon i njëjti burim që nuk ngurron të japë mesazhin për kujdes nga cdo qytetar e cdo shtetas që akseson jetën virtuale. Së bashku me pandeminë bum mashtrimesh online.

Kompani të njohura kanë shtuar kërkesat e tyre duke porositur produktet online. Claudio Michelacci, 60 vjeç është nga Cezena, Itali dhe prej 1993 jeton në Shqipëri. Ai u ra viktimë në rrjetet online pasi në vijim të një komunikimi normal që kryhej mes palëve për porosi mallrash.

“Në Shqipëri jam administrator i kompanisë Albania Construzioni group me qendër në ish kombinatin Josif Pashko – dëshmon në polici Michelacci. Adresa zyrtare e kompanisë sipas policisë shqiptare dyshohet se u hakerua dhe u kap nga piratët në rrjet që përdorën mashtrimin duke hakeruar bashkëbisedimin me kompaninë tjetër që kreu porosi për struktura metalike.

“Kam kohë që bashkëpunoj me një kompani franceze që kërkoi struktura metalike – denoncoi biznesmeni që komunikoi me ta në emailin e tyre zyrtar. Por në një nga përgjigjjet francezët janë shfaqur të habitur për shumën që kompania me seli në Tiranë kishte kërkuar, madje duke vënë në dispozicion edhe numrin e llogarisë me një numër të  caktuar me adresë Is Bankasi, Instambul Turqi.

“Ky email kishte shkuar në datën 30 prill, – shpjegon zyrtari i policisë për gazetën Si nga një adresë e ngjashme me adresën e kompanisë dhe në të kërkoheshin 24 mijë euro e 500”. Policia bën me dije se mashtrimi kompjuterik është gjurmuar në kohë dhe francezët nuk e kanë përcjellë shumën e kërkuar nga piratët, ndërkohë që njësia c ka nisur hetimet.

“Është rasti më tipik i porosive online. Një tjetër shoqëri në Tiranë kallzon se porositi një ngarkesë me doreza pune dhe pavarësisht pagesës ngarkesa nuk mbërriti kurrë. Por rasti më tradicional është ai i mashtrimit për blerjet e automjeteve online. Ata që lundrojnë në dark web, krijojnë një si faqe dyfishe dhe teksa email shkruesi kujton se po i nis të dhënat tek komunikuesi i parë, ata realisht po i shkruajnë piratëve të cilët kanë defektuar komunikimin dhe orientojnë palën drejt kurthit. Mandej pagesa nuk kryhet asnjëherë në adresën e kompanisë me të cilën i mashtruari kujton se po komunikon, por në një llogari tjetër”, e shpjegoi me gjuhë të thjeshtë mekanizmin e mashtrimit kompjuterik eksperti i policisë.

Viti 2020 sipas policisë, por më tej edhe 2021 jo vetëm që kufizoi lëvizjet, por edhe mundësitë për të blerë. Ndaj qindra qytetarë ju drejtuan adresave online.

“Ishte një shqetësim edhe më herët mashtrimi tek blerjet online, por trendi u kuptua kryesisht tek shoqëri dhe kompani që nisën të porosisin on line për shkak të pandemisë si dhe tek denoncime qytetarësh që u orientuan së pari tek krimi ekonomiko financiar duke kërkuar ndihmë. Në vetvete bëhet fjalë për mashtrim komjuterik dhe në mjaft raste jemi të detyruar t’i pezullojmë hetimet derisa të huajt të kthejnë përgjigjje, mbasi mashtrimi ndodh nga piratë ndërkombëtare”, thotë eksperti i policisë për gazetën Si.

Edhe trafik online?

Instituti kombëtar i regjistrimt të trashëgimisë kukturore me seli në Tiranë ju drejtua policisë së shtetit me alarmin se trafikantët po ekspozonin në dark ëebe vepra të antikitetit me qëllim për ti trafikuar. “Një kokë mermeri e dyshuar se i përket antikitetit është publikuar në një faqe në facebook dhe më tej nga një faqe që ekspozon arkeologjinë shqiptare”, – denoncoi në polici instituti.

Marrë nga GazetaSi

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

aktualitet aktualitet policia e tiranes tirane policia e tiranes tirane

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN