LIVE UPDATES
Aktualitet

7 Korrik 2021, 09:10 Nga DOSJA

SHKODËR– Gjykata e Shkallës së Parë në Shkodër ka caktuar sot masën e sigurisë “arrest me burg” për dy mjekët e spitalit të Traumës, Ervin Sulaj dhe Serdin Memini, të cilët akuzohen për veprën penale të korrupsionit pasiv. E teksa mjekët janë ende në burg, në media janë publikuar sot bisedat që janë edhe shkaku kryesor i arrestimit. Në këtë bisedë, bashkëshortja e Fatbardh Dylit, mamaja e Elmedinit flet me infermieren e Shkodrës, Diellë Macaj, të cilës i shpreh shqetësimin për të birin. Në bisedë, nëna dhe infermierja bisedojnë për ryshfetin që do ti japin mjekut, pa e përmendur me emër. Edhe pse infermierja i thotë vetëm “është mirë t’ia dërgosh dhuratën”, pa specifikuar se për kë nga mjekët bëhet fjalë, kaq ka mjaftuar që të bëhet arrestimi i dy mjekëve të spitalit të Traumës, të cilët edhe pse nuk rezultojnë në asnjë përgjim si dy personat që kanë marrë “500 mijë lekshin e premtuar”, janë sot në burg. Ata u lanë sot në burg bashkë me infermieren e Shkodrës, edhe pse kanë mohuar që të kenë marrë paratë. Dy kirurgët kanë deklaruar se janë marrë vetëm me operacionin e të plagosurit Elmidin Dyli. Në mbrojtjen e tyre, ata kanë deklaruar se edhe proteza për të cilën dy gratë flasin në bisedë është një shërbim që nuk ofrohet në shtet.

BISEDA E PËRGJUAR PËR DY MJEKËT:

Infermierja Zana: Unë du me i cu tha tre mijë e pesëqind euro tha apo mi nep dhe ti tha ti coj? Posi mo i thashë unë me i dhanë edhe me ja cu thashë doktorit. Tani unë ja dhash atij një mijë e pesëqind euro për punën vetëm për punën e hekrit a din protezën. Me ja dhënë atij.

Gruaja: Punë  e hekurit, për punën e hekrit vec me të rrejt se nuk kam diskutuar kurrgja me ta a din, nuk kam fol po tha do ja vej hekurin përjashta. Gjithsesi na flasim nesër që ta dish dhe ti se ca ka bahet e din.

Zana: Jo unë kam hall tashti noshta ndasht se ban ja një mijë e pesëqind euro nuk e kam problem, po kam hall plus thash ca me i dhanun doktorit? Njatë deshta me dit.

Gruaja: Njata ca tthac unë ty, njata ca tthash unë ty. Ateher për atë hekurin se nuk e di nuk mundem me tthanë kurrgja deri nesër, nuk di sesi.

Zana: Po, po

Gruaja: Nuk di sesi dun me ja vnu. Ndoshta e sheh të arsyeshme me ja vnu direkt hekurin përmrena ose në krah, varet se kur ti hapin se si janë gjenia e tyne si i sheh. As ai nuk e din pa i hap tamam se vec me grafi ja kan ba. Se mu me than vetëm grafi kena ba.

Zana: Tashti unë një mijë e pesëqind njëherë ja kam dhanë kytne për me i cu atje.

Gruaja: Po

Zana: Tashti, desha me dit plus unë?

Gruaja: Ato merr vesh Irenën, ato merren me faturë. Nuk e ka spitali hekurin, ato merren me faturë te farmacia.

Zana: Po

Gruaja: Edhe te vjen fatura te vjen kuponi për ti

Zana: Nejse se nuk është problemi se as nuk dyshoj unë në ate punë, unë e di që janë të shtrenjta se 25 mijë euro e kan vënë unë në kamë e di se janë të shtrenjta.

Gruaja: Janë të shtrenjta, janë të shtrenjta.

Zana: E di se janë të shtrenjta se nuk asht tu kërku kush për ashtu

Gruaja: Jo moj

Zana: Bile një mijë e pesëqind mu duk lire a din

Gruaja: Jo normal se i krahur nuk ban ma shtrenjt. I krahut asht nga ma të mirët dhe nuk ban ma shtrejt kurse i gjunit.

Zana: A thu për sa vjet a vec nuk ka kshu për sa vjet garanci

Gruaja: Tash për të madhin zot nuk di kurr i sen, nuk di kurr i sen

Zana: Ta bajnë i fare garancie. Hajt nesër tash iher

Gruaja: Nesër shnosh me ndihme të zotit bahena atje bashke

Zana: Po po, unë atë peseqind mijë lekshin kam me ja dhanë nadje doktorit , ja qes në zarf dhe ja la nadje.

Gruaja: Po ja shtjen në zarf, e ja jep qysh në nadje, kurse ata atehere e shohin punen e ti japin ca të din dhe vete ata.

(a.b;f.g/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet elmidin dyli ervin sulaj pergjimet e nenes dhe infermieres serdin memini elmidin dyli ervin sulaj pergjimet e nenes dhe infermieres serdin memini

Sondazh

Poll

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom- Abilekaj: Media në Shqipëri boton me porosi nga pronari, gazetari ngelet hallka e fundit

Newsroom- Cukali: Komisioni për Diskriminimin veproi me dy standarte për Këlliçin

Newsroom- Abilekaj: Aksioni për Këlliçin u amplifikua nga Rama, u përdor stereotipi për romët

Newsroom- Dizinformimi për Këlliçin, tregoi fuqinë e Veliajt në media

Newsroom- Cukali: Media serioze ka emër dhe pronarë, kërkon falje kur gabon

Newsroom/ Batuta e Cukalit: Nëse do ishin mbjellë 1 mln pemë, do na hante ujku në Myslym Shyri

Newsroom- Pse politikanëve i duhet dizinformimi? Abilekaj: Shmangin filtrin mediatik

Newsroom- Cukali: "Specialistët" e Bashkisë Tiranë bëjnë dizinformim në rrjet

Newsroom, Ep1, P3 - Dizinformimi me sfond politik.

Newsroom, Ep1, P2- Dizinformimi, media botërore di të përgjigjet

Newsroom, Ep1, P1 - Dizinformimi: Kush dizinformon? Politika, media dhe faktorë të tretë

Newsroom/ Abilekaj: Media në botë e lufton dizinformimin, ne kemi media tradicionale të pabesueshme

Newsroom, Episodi 1- Dizinformimi, "arma" e politikës dhe medias

Sherri në PD-në e vulës, Berisha fton deputetët 'anti-Basha': Ejani, të bëjmë më të mirën

'Mos u bëj protagonist'/ debat Shehu-Kodhelin, socialistja: Keni nga 10 vite që keni mbetur në klasë

Berisha: Janë lejuar të votojnë fëmijë në moshën 10-vjeçare

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!