Kulture

Ismail Kadare rrëmben ‘Nobelin Amerikan’, triumfon me 9 shkrimtarëve të shkëlqyer

Çmimi, i cili ka një vlerë prej $50,000 është cilësuar si “American Nobel” dhe akordohet nga “World Literature Today”, e cila është revista e Universitetit të Oklahamas për letërsinë dhe kulturën ndërkombëtare.
Featured image of article: Ismail Kadare rrëmben ‘Nobelin Amerikan’, triumfon me 9 shkrimtarëve të shkëlqyer Ismail Kadare
Përditësuar:

TIRANË– Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare ka fituar Çmimin Ndërkombëtar Letrar “Neustadt” për vitin 2020. Kadare ishte përzgjedhur si një prej nëntë shkrimtarëve finalistë, të cilët konkuronin për këtë çmim.

Çmimi, i cili ka një vlerë prej $50,000 është cilësuar si “American Nobel” dhe akordohet nga “Ëorld Literature Today”, e cila është revista e Universitetit të Oklahamas për letërsinë dhe kulturën ndërkombëtare.

Nëntë finalistët ishin:

1-Romancieri dhe eseisti shqiptar Ismail Kadare (“Broken April”, “The General of the Dead Army”).
2-Romancieri francez Emmanuel Carrère (“The Adversary”, “Class Trip”).
3-Poeti amerikan Jorie Graham, (“Fast”. “The Dream of the Unified Field”).
4-Romancierja dhe dramaturgia filipinase Jessica Hagedorn (“Dogeaters”. “Mango Tango”).
5-Romancieri guatemalas Eduardo Halfón (“Mourning”. “La pirueta”).
6-Romancieri palestinian Sahar Khalifeh (“Ëild Thorns”. “Of Noble Origins”).
7-Poeti maroken Abdellatif Laa?bi (“Beyond the Barbed Ëire,” “The Ëorld’s Embrace: Selected Poems”).
8-Poet dhe romancieri kanadez Lee Maracle (“Celia’s Song”. “Ravensong”)

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

9-Poeti vietnamezo/amerikani Hoa Nguyen (“Red Juice”, “As Long as Trees Last”).

Çmimi “Neustadt” është i pari çmim ndërkombëtar për letërsinë i kësaj kategorie, që e ka origjinën në Shtetet e Bashkuara dhe është një nga të paktët çmime ndërkombëtare, për të cilat kanë të drejtë të konkurrojnë njëkohësisht poetë, romancierë, skenaristë dhe dramaturgë.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment