LIVE UPDATES
Art&Argëtim

20 Korrik 2021, 09:12 Nga DOSJA

BRITANI- Ish-presidenti i SHBA-ve, Bill Clinton refuzoi çajin me Mbretëreshën Elizabet dhe darkën në Checkers sepse ai donte të “ishte një turist” dhe të provonte një restorant indian gjatë vizitës së tij të parë zyrtare në Mbretërinë e Bashkuar me Tony Blair si kryeministër, zbulojnë dokumentet e klasifikuara.

Downing Street donte të tërhiqte të gjitha ndalesat për një vizitë të parë si thelbësore për “vendosjen e një marrëdhënie të mirë pune” midis kryeministrit të ri dhe presidentit të atëhershëm të SHBA-ve. Pallati Buckingham e kontaktoi për ti thënë se Mbretëresha do të ishte shumë e kënaqur për të ftuar Clintons për çaj në 5 pasdite në devijimin e tyre të shkurtër një ditor nga samitet në Paris dhe Hagë.

Sipas Guardian, megjithëse shumë mirënjohës për ftesën e Mbretëreshës, Klintonët refuzuan me ‘edukatë’ pasi ata donin të bënin shoping  dhe kishin shprehur interes për të provuar ushqim indian.

Sugjerimet e Zyrës së Jashtme, të cilat të gjitha nuk shkuan askund përfshinin një sesion bllokimi në kohën e drekës “që presidenti dhe kryeministri të luanin së bashku shkurtimisht (me ose pa muzikantë të tjerë që mund të ishin në drekë).

Sugjerimet për një “shëtitje në Sheshin Trafalgar” përpara se të vizitojnë Kafenenë Sportive në Haymarket, ku të dy burrave mund ti tregohej se si luhen lojëra të ndryshme të sofistikuara kompjuterike nga një grup fëmijësh u refuzuan në mënyrë të vendosur nga Shtëpia e Bardhë si  jo mjaft serioze.

Klintonët përfunduan me kohë të lirë midis një konference të përbashkët shtypi dhe darkës. Në vend të një restoranti indian, darka për Blairs dhe Klintons ishte në restorantin francez Le Pont de la Tour pranë Tower Bridge, ku fatura prej 298,86 paund tregon dy çiftet duke konsumuar peshk të pjekur në skarë, shojzë, salmon të egër dhe lepur.

Përpara vizitës, kishte shqetësime në Shtëpinë e Bardhë se Klintonët kishin qëndruar së fundmi në Barbados në një shtëpi që i përkiste Sir Anthony Bamford, një mbështetës i mirënjohur Konservator. Kishte frikë se kjo mund të keqkuptohet ose keqinterpretohet në Londër, zbulojnë dokumentet. Shtëpia e Bardhë tha se presidenti nuk e njihte fare Bamford, por prona që ai zotëronte ndodhej në një pozicion veçanërisht të mirë dhe e vendosur nga një siguri e lartë.

Gjatë vizitës së 29 majit 1997, Klintoni duhej të shfaqej rreth dhomës së kabinetit, duke bërë që sekretari i atëhershëm i kabinetit, Robin Butler, të kujtojë sekretarin kryesor privat të Bler, John Holmes, për vizitën e pafavorshme të ish-presidentit amerikan Richard Nixon në dhomën e kabinetit në 1969.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

dikur dikur bill clinton mbretëresha elizabeth ii tony blair bill clinton mbretëresha elizabeth ii tony blair

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh