LIVE UPDATES
Bota

Ish-Kancelari austriak Sebastian Kurz do të tërhiqet nga politika

2 Dhjetor 2021, 11:12 Nga DOSJA
Ish-Kancelari austriak Sebastian Kurz do të tërhiqet nga politika

AUSTRI –  Udhëheqësi konservator austriak Sebastian Kurz, i cili dha dorëheqjen si kancelar në tetor pasi u vu nën hetim me dyshimin për korrupsion, tha ditwn e sotme se ai po largohej nga politika dhe kjo lëvizje e papritur krijon një vakum pushteti në partinë e tij. .

Sipas Reuters, Kurz ka qenë figura dominuese e Partisë së tij Popullore dhe jetës politike austriake që nga viti 2017, kur u bë lider i partisë dhe më pas kancelar, duke fituar zgjedhjet parlamentare dhe duke formuar një koalicion me Partinë e Lirisë së ekstremit të djathtë. Ai tha në një konferencë për shtyp se po largohej fare nga politika.

Tërheqja e Kurzit do të ishte një tronditje për politikën austriake pasi shumë konservatorë besonin se pasardhësi i tij Alexander Schallenberg, një diplomat karriere, kishte për qëllim thjesht të ishte një mbajtës i vendit derisa Kurz të mund të pastronte emrin e tij dhe të kthehej. Deri në tetor ai pritej gjerësisht të qëndronte kancelar për vite me rradhë. Partia e tij Popullore është një nga partitë kryesore tradicionale në Austri, por që kur ai mori detyrën si lider në 2017, ajo është ndërtuar kryesisht rreth tij, duke mos lënë asnjë zgjedhje të dukshme për ta pasuar atë si njeriun e fortë të saj.

Kurz është akuzuar se ka përdorur paratë e shtetit për të paguar sondazhet që janë përdorur për të rritur dhe përmirësuar imazhin e tij. Prokurorët dyshojnë se në këmbim të publikimit të sondazheve dhe mbulimeve të tjera pozitive të Kurzit, një tabloid i madh austriak mori para për reklama publike fitimprurëse. 35-vjeçari akuzohet gjithashtu për deklarata të rreme përpara një hetimi parlamentar për një skandal të veçantë që përfshin një ish-partner të koalicionit, populistin e djathtë FPÖ.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota dorëheqja e kurz dorëheqja e kurz në austri sebastaian kurz serbastian kurz dorëheqja e kurz dorëheqja e kurz në austri sebastaian kurz serbastian kurz

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE