LIVE UPDATES
Bota

OKB: Nevoja për ndihmë humanitare do të rritet në vitin 2022

2 Dhjetor 2021, 10:39 Nga DOSJA
OKB: Nevoja për ndihmë humanitare do të rritet në vitin 2022

SHBA – Kombet e Bashkuara po parashikojnë që një rekord prej 274 milionë njerëzish, do të kenë nevojë për ndihmë urgjente humanitare vitin e ardhshëm në vende të tilla si Afganistani , Etiopia, Mianmari, Siria dhe Jemeni, të cilat përballen me një varg të sfidat duke përfshirë luftën, pasigurinë, urinë, ndryshimet klimatike dhe pandeminë e koronavirusit.

Sipaas Relief Web, zyra për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA), në përmbledhjen e saj vjetore të nevojave të ardhshme, po parashikon një rritje prej 17% në numrin e njerëzve që do të kenë nevojë për ndihmë urgjente në vitin 2022 dhe po u bën thirrje donatorëve që të ofrojnë një rekord prej 41 miliardë dollarësh. për të ndihmuar 183 milionë njerëz që janë më në nevojë.

“Kriza klimatike po godet së pari dhe më keq njerëzit më të cenueshëm në botë. Konfliktet e zgjatura vazhdojnë dhe paqëndrueshmëria është përkeqësuar në disa pjesë të botës, veçanërisht në Etiopi, Myanmar dhe Afganistan. Pandemia nuk ka mbaruar dhe vendet e varfra janë të privuara nga vaksinat., “tha Martin Griffiths, kreu i OCHA.

Apeli mbledh së bashku nevojat e një sërë agjencish të OKB-së dhe partnerëve të tyre dhe ka të ngjarë të mos përmbushë ambiciet e tij. Këtë vit, donatorët dhanë mbi 17 miliardë dollarë për projekte në Vështrimin Global Humanitar të vitit të kaluar nga OCHA, por financimi ka qenë më pak se gjysma e kërkesës së OKB-së për vitin 2021.  Vështrimi i përgjithshëm parashtron plane specifike për një vend për 30 vende, gjysma e tyre në Afrikë dhe shumica e pjesës tjetër në Lindjen e Mesme ose Amerikën Latine. Griffiths citoi vlerësimet e Organizatës së OKB-së për Ushqimin dhe Bujqësinë se 45 milionë njerëz janë në rrezik nga uria, në dhjetëra vende.

“Ndihma humanitare ka rëndësi. Ne ishim në gjendje të ndalonim urinë që prek gjysmë milioni njerëz në Sudanin jugor…ne kemi ofruar kujdes shëndetësor për 10 milionë njerëz në Jemen…ne kemi ndihmuar të vaksinohen miliona në Mianmar”, tha ai.

OCHA thotë se më shumë se 24 milionë njerëz kanë nevojë për ndihmë për shpëtimin e jetës në Afganistan, të nxitur nga konflikti, trazirat politike, koronavirusi, goditjet ekonomike dhe thatësira më e keqe në më shumë se një brez.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota sociale afganistani ocha okb zyra për koordinimin e çështjeve humanitare afganistani ocha okb zyra për koordinimin e çështjeve humanitare

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE