LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Shkëmbejnë valutë dhe bono thesari’/ Çfarë tregtohet te Ish-Dollari në Tiranë, agjenti i krimit ekonomik ‘kap

16 Qershor 2021, 07:24 Nga DOSJA
‘Shkëmbejnë valutë dhe bono thesari’/

Për ironi, Banka e Shqipërisë gjendet pak metra larg zonës ku varëset, telefonat e vjedhur dhe valuta konvertohet në para ose anasjelltas.

Njëri ndër ta u afrohet nën zë kalimtarëve dhe pëshpërit, “kemi karta SIM”. Ky vend që të çon në hyrje të Tregut Çam, dikur ishte vatra kryesore e një veprimtarie të tillë. Ndonëse Njësia kundër Krimit Ekonomiko-Financiar e ekspozon si një arritje minimizimin e këtij aktiviteti të paligjshëm, realisht veprimtaria vijon, ndonëse jo hapur fare.

Kushdo mund të shesë telefona ose të konvertojë para, edhe për këto të fundit qytetarët ndihen më të sigurtë në agjencitë valutore.

“U njoftova nga eprorët e mi, se persona të ndryshëm po kryejnë aktivitet të paligjshëm në Tregun Çam dhe konkretisht në rrugën “Ibrahim Rugova”, ndaj u nisa për të këqyrur a po zhvillohej apo jo këmbim valuator”, e nis dëshminë përpara oficerëve, agjenti i krimit ekonomiko-financiar S.C., i cili duhet të shpjegojë përpara tyre se si e zbuloi një shtetas me një sasi paundësh nëpër xhepa.

Oficeri këmbëngul se menjëherë ngriti një grup pune dhe kur ka mbërritur në vendngjarje në afërsi të një stacioni autobusësh, ka vërejtur me sy të lirë një qytetar që mbante njërën dorë të zgjatur.

“Shtetasi që më pas u identifikua si A.SH., u kuptua që po shkëmbente valutë ose po shiste bono thesari dhe në këtë çast iu afruam dhe e pyetëm çfarë ishte duke bërë”, përshkruan oficeri.

Fillimisht, komisariati numër 3 tregon për Gazetasi.al, se qytetari A.Sh. ka pranuar faktin e këmbimit valutor si i vetëpunësuar, pasi ishte i papunë. “Këtë shtetas e kemi paralajmëruar disa herë, – nënvizon oficeri, – që të mos ushtronte veprimtari të paligjshme dhe për këtë arsye u shoqërua në komisariat”.

Nga kontrolli fizik i tij, oficerët përpiluan këqyrjen, duke theksuar se atij iu gjetën sende të tjera përveç kartëmonedhave dollarë, paundë dhe euro, mes tyre një peshore elektronike, lente zmadhuese dhe një pllakë xhami e zezë, që shërben për tregtimin e floririt.

“Paratë m’i solli dhëndri”

Por gjatë marrjes në pyetje të A.SH., si i dyshuar për ushtrim pa licencë të veprimtarisë financiare, ai e ka pasur gati alibinë. “Të gjitha këto vlera që më keni gjetur, m’i ka sjellë dhëndri, i cili jeton në Angli dhe quhet M.S.”, rrëfen i dyshuari, një version që konfirmohet nga këqyrja në sistemin TIMS, ku dhe rezulton se i afërmi i tij ka dalë nga Shqipëria përmes Rinasit.

Burimet e Gazetasi.al, shtojnë se një dukuri e tillë, si shoqërimi i shtetasit të mësipërm, i cili u la i lirë dhe paratë iu kthyen, janë të përditshme. Por hetimi i pastrimit të parave, përmes njësive të inteligjencës, është kryesisht i fokusuar te transfertat që kryhen në sistemin bankar, ku dhe gjurmohen dërgesat e dyshimta apo që ngjajnë me anomali.

Më së shumti, këto çështje pushohen nëpër prokuroritë e juridiksionit të zakonshëm për mungesë provash. Ndonëse sipas një marrëveshjeje të 2020-s midis Prokurorisë së Përgjithshme, Ministrisë së Financave dhe Ministrisë së Brendshme është firmosur memorandumi, ku secili nga institucionet merr përsipër riorganizimin, rezultatet lënë për të dëshiruar.

Njëkohësisht me riorganizimin e seksioneve të posaçme kundër pastrimit të parave, agjencia e parandalimit të pastrimit të parave nga ana tjetër, do të duhej të vlerësonte informacionet e nisura nga shërbimet inteligjente. Këto të dhëna mbi krimet financiare, duhet të përcillen pranë strukturave përkatëse hetimore.

Çfarë thotë SHISH?

Në një nga raportet e rralla të Shërbimit Informativ Shtetëror, të bërë publik për krimet në ekonomi, theksohet se shumica e parave të pista e kanë origjinën nga aktiviteti kriminal ndër vite.

“Sektorët mbizotërues për pastrimin e parave, mbeten biznesi i ndërtimit, pasuritë e paluajtshme, hoteleri-turizmi, etj. Zonat bregdetare dhe ato urbane, mbeten më tërheqëset, pasi ofrojnë potencial për kthimin shumëfish të investimit fillestar”, thuhet më tej në raport.

Ku pastrohen paratë?

Nëse do t’u referohemi të dhënave zyrtare të vendosura në dispozicion sipas dosjeve të gjurmuara nga prokuroritë, kuptohet se kryeqyteti është vendi i preferuar me masën e 50% të të gjitha rasteve të zbuluara gjatë 2020-s.

Më tej rreth, 37% e rasteve gjenden në qytetin e Shkodrës, 35% në qytetin e Vlorës dhe më tej në vend të katërt, qëndron Durrësi dhe Elbasani, të cilët janë me të njëjtën përqindje të çështjeve të hetuara dhe konkretisht me nga 22%.

Marre nga Gazeta Si

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Aktualitet Aktualitet tregtia te zona e dollarit ne tirane tregtia te zona e dollarit ne tirane

Sondazh

Poll

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari