LIVE UPDATES
Insights

Ben Blushi rrëfen bisedën me shitësin e librave në plazh dhe “ofertën” që i bëri: Në dimër fitoj më shumë

Ben Blushi tregon për takimin që ka pasur me një librashitës.

6 Gusht 2022, 10:58 Nga Ben Blushi

Ben Blushi rrëfen bisedën me shitësin e librave në plazh dhe

FLORENCI, TREGTI ME LIBRAT E MI

Në plazh pashë një burrë që shiste libra.

Si quhesh,i thashë

Florenc,tha

Nga je Florenc ?

Nga Cërriku,tha Florenci

Sa ke që merresh me libra?

Kam katër vjet,tha Florenci

Po më parë cfarë pune ke bërë ?

Kur isha 12 vjec shkova emigrant në Greqi

Me familjen?

Vetëm,tha Florenci

Cfarë bëre aty?

Punova në një familje, më mbajtën mirë

Pse u ktheve nga Greqia ?

Kur mbusha 19 vjec erdha në Vlorë te prindërit dhe u martova

U martove kaq i ri?

Një javë pasi u ktheva nga Greqia më gjetën nuse

Me mblesëri?

Sigurisht ,tha Florenci,ma gjeti tezja e saj

Cfarë pune bëje në Vlorë?

Unë jam hekurthyes,tha Florenci

Ti je hekurthyes dhe shet libra?

Po, tha Florenci,ky është zanati i babait tim

Cdmth të jesh hekurthyes,e pyeta

Dmth të presësh hekurin,ta montosh dhe ta lidhësh me betonin

Ku ke punuar hekurthyes?

Kudo edhe në Katar,tha Florenci

Ti ke qenë në Katar?

Unë kam berë stadiumim Al Rayan, ku do luhet finalja e Kupës së Botës

Sa merrje në Katar?

1300 dollarë në muaj,tha Florenci

Si ishte Katari?

Shumë shtrenjtë,paguaja 18 dollarë për një kafe,tha Florenci

Thonë që është vështirë aty, shumë punëtorë kanë vdekur,thashë unë

Etiopianët po e ndërtojnë Katarin ata janë kafshë, e hanë hekurin me dhëmbë,tha Florenci

Paske vuajtur,thashë unë

Punoja në 60 gradë në diell po pas tre muajsh u mësova

Po tjetër ku ke punuar,e pyeta

Në Serbi, në Mal të Zi, në Kroaci

Po në Shqipëri cfarë ke bërë me hekur?

Atë hotelin e madh aty e kam bërë unë,tha Florenci

Po kur punon me hotele, ti shet libra, thashë unë

Në verë merrem me libra,në dimër me hekur,tha Florenci

Nga fiton më shumë?

Nga hekuri,tha Florenci,marr 40 mijë në ditë të sigurta

Pra hekuri shitet më shumë se librat,thashë unë

Natyrisht, tha Florenci

Sa kilometra ecën për të shitur një libër?

Ndoshta edhe 10 kilometra bashkë me cunin

Shet edhe djali libra,e pyeta

Gjithë familja,tha Florenci,unë gruaja,djali, dhëndurrët

E paske biznes familjar librin,thashë unë

Jemi familje harmonike,tha Florenci

Sa libra shisni në një ditë?

22 maximumi 25 ,tha Florenci

Cfarë shitet më shumë,e pyeta

E varfër dhe e bukur, tha Florenci,roman i Drajzerit

Po tjetër?

Trëndafil me Kredi i Elsa Triolet,tha Florenci

Kam dashur gjithmonë ta lexoj këtë libër asnjeherë se kam filluar,thashë unë

Kjo Elsa është franceze, ka lindur në Rusi,tha Florenci

Cfarë librash duan njerëzit?

Me dashuri,tha Florenci

Ti i lexon librat që shet,e pyeta

Lexoj përmbajtjen ua shpjegoj njerëzve,tha Florenci

Po nga librat e mi ke shitur gjë, e pyeta

Më kanë kërkuar por nuk kam asnjë kopje, tha Florenci

I gjen në cdo librari,thashë unë

Pse nuk i shesim bashkë,tha Florenci

Si ti shesim bashkë,e pyeta

Ti mbush bagazhin me librat e tu, mi sill këtu dhe unë i shes në plazh

E sa lek do fitonim,e pyeta

Sa kushtojnë librat e tu,tha Florenci

10 mijë lekë të vjetra,thashë unë

Atëherë unë do merrja 3 mijë lekë, ti 7 mijë, tha Florenci

Ti do të marrësh 30 për qind të cmimit,e pyeta

Po,tha Florenci,unë eci në diell për të shitur libra, e meritoj

A e di sa fitoj unë që bëj librin Florenc?

Nuk e di,tha Florenci

Unë marr 10 për qind, pra ai që e shet fiton më shumë se ai që e shkruan, thashë unë

Pra ti merr 1 mijë lek po të tjerat kush i merr,pyeti Florenci

Botuesi dhe shteti,thashë unë

Epo si të duash,tha Florenci,ky është tregu, duhet të djersitesh që të fitosh

Ke të drejtë,thashë unë, do djersitem më shumë

Si shkrimtar je më i mirë sesa si tregtar,tha Florenci

Po përpiqem të ndryshoj,thashë unë

Më thuaj po tu prish mendja, tha Florenci

Do të them patjetër,thashë unë

Mos u mendo shumë,tha Florenci 

be blushi

Sondazh

Poll

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila