LIVE UPDATES
Insights

ANALIZA- Vuajnë fajin dhe abuzimin, filozofia e grave në politikë duhet të ndryshojë. S'është çudi që Jacinda Ardern është 'e trazuar'

Gjëja që më djeg karburantin deri në pikën e një drite urgjence vezulluese shtë abuzimi dhe kërcënimi i dhunës që është bërë një nga diskursi për gratë politike. Jacinda Ardern do ta ketë vuajtur këtë pa mëshirë. Sot, kolegët dhe admiruesit diskutuan shkallën në të cilën kërcënimi i vazhdueshëm kontribuoi në "djegien" e saj.

20 Janar 2023, 18:08 Nga Jess Phillips
ANALIZA- Vuajnë fajin dhe abuzimin, filozofia e grave në politikë
Jacinda Arden

ZELANDË E RE- Jacinda Ardern nuk i ka mbetur më "gaz në rezervuar" për të vazhduar detyrën si kryeministre e Zelandës së Re. Fjalimi i saj i dorëheqjes ishte një lloj momenti i rrallë dhe dinjitoz që ne kemi pritur prej saj, si një grua që i prezantoi botës atë lloj lidershipi që përfshiu dhe në mënyrë unike inteligjencën e saj emocionale. Do të më mungojë toni dhe hiri i saj. Ajo lë një trashëgimi për të cilën mund të jetë krenare.

Unë kam qenë duke menduar se çfarë e dogji karburantin mbi të cilin ajo mbështetej për të qeverisur.

Së pari, nuk kam asnjë dyshim se ajo ndjeu fajin e vazhdueshëm që pothuajse çdo grua në botë e ndjen në momentin që del nga barku i nënës së saj. Edhe nënat e botës perfekte të stilit Mary Poppins, të lëmuara nga Instagrami, shqetësohen se diçka që ata bëjnë do ta dëmtojë fëmijën e tyre në një farë mënyre. E pyeta burrin tim, i cili ka qenë gjithmonë personi që kujdesej kryesisht për djalin tonë, nëse ai ndihej ndonjëherë fajtor për mungesën e një shfaqjeje në shkollë ose për qëndrimin vonë në punë. Ai më shikoi i hutuar; koncepti i kishte humbur. Ai thjesht mendon: Më duhej të shkoja në punë dhe ky është fillimi dhe fundi i atij labirinti moral për të.

Për mua, ka një torturë të vazhdueshme dhe urrejtje ndaj vetvetes se si zgjedhjet e mia mund të ndikojë tek djali. Pavarësisht se si përpiqem ta largoj, është gjithmonë aty. Kjo nuk do të thotë se shumica e grave që e përjetojnë. Por kjo thjesht djeg karburant, karburant që të tjerët nuk kanë nevojë të shpenzojnë. Është e lodhshme.

Presioni i ushtruar ndaj grave që punojnë është mjaft i lodhshëm. Gjëja që më djeg karburantin deri në pikën e një drite urgjence vezulluese shtë abuzimi dhe kërcënimi i dhunës që është bërë një nga diskursi për gratë politike. Jacinda Ardern do ta ketë vuajtur këtë pa mëshirë. Sot, kolegët dhe admiruesit diskutuan shkallën në të cilën kërcënimi i vazhdueshëm kontribuoi në "djegien" e saj.

Këto kërcënime erdhën gjithashtu nga shumë burime: njerëz që i urrejnë gratë progresive dhe besojnë se ato janë duke mallkuar maskulinitetin; të indinjuarit nga qëndrimi i saj i ashpër ndaj Covid; e ata me një urrejtje të përgjithshme për të gjithë politikanët.

Kombinoni dy ndezësit e karburantit dhe ajo me të cilën përfundoni është faji, frika dhe turpi i tmerrshëm që vendimet që keni marrë në karrierën tuaj, apo qëndrimet tuaja politike (pavarësisht se sa shumë besoni në to). Kësaj mbivendosini fëmijët, të dashurit tuaj dhe punonjësit që varen nga ju.

Momente përpara se të filloja të shkruaja këtë, fola me një grua që punonte për mua, e cila më tha se nuk do të ishte në punë në një ditë të caktuar sepse duhej të jepte dëshmi në gjykatë pas një incidenti në zyrën time. Ajo nuk ishte objektivi: isha unë. Kur fëmijët e mi në shkollë duhet t'u përgjigjen pyetjeve të shokëve të klasës në lidhje me qëndrimet që kam marrë, ose u thonë gjëra dhe të pavërteta që janë publikuar për mua, zemra ime thyhet dhe më shumë karburant digjet.

Pa dyshim, kjo është diçka që e përjetojnë të gjithë burrat dhe gratë në jetën politike. Megjithatë, studimet tregojnë se niveli i dhunës – shpesh seksizmi – dhe kërcënimi me të cilin përballen politikanet femra është i pakrahasueshëm. Jam mësuar. Do të doja të mos isha; por jam. Por gjithashtu nuk do të mësohem kurrë me efektin që ka tek njerëzit e tjerë; është shumë e lodhshme. Është diçka tjetër që duhet të marr parasysh, përveç shqetësimit për politikat dhe detajet, pasojat dhe besnikërinë. Kjo të djeg karburant.

Çfarë mund të bëjmë për këtë? Ashtu si Jacinda, besoj se përgjigja është të jesh i sinqertë për faktin se politika është një lojë emocionale dhe jo burokratike. Dhe vazhdimisht duke nxitur për një mjedis politik më empatik, i cili do të arrihet duke pasur më shumë lidere dhe politikane femra, jo më pak.

Nuk jam aq idealiste sa të mendoj se politika do të ndryshojë linjë në kohën time. Por ne duhet të ndërtojmë strukturat në politikën dhe median tonë që mallkojnë dhe kriminalizojnë autorët e këtij abuzimi dhe ata që nxjerrin fitime masive nga përhapja e tij. Ne duhet të krijojmë struktura mbështetëse ku politikanet dhe aktivistet femra mund të mbështeten pa u parë negativisht apo si të dobëta. Mjerisht, edhe kur shkruaj sugjerimet e mia për ndryshim, por e di se janë gratë ato që do të duhet të bëjnë punën për ta arritur atë, ashtu si ne gjithmonë.

Kjo punë kërkon më shumë karburant – karburantet që të tjerët nuk duhet ta përdorin në ndjekje të një jete politike. Nuk është çudi që Jacinda është e trazuar.

Marrë dhe përkthyer nga The Guardian

jess phillips jacinda ardern

Sondazh

Poll
Insights 12 Janar 2023, 21:24 Flora Xhemani Baba

Vdekja e ngadaltë e qytetit

Flora Xhemani Baba Shpeshherë përballemi në përditshmëri me faktin e trishtë të braktisjes së fshatrave. Por e v&eu...

Insights 7 Janar 2023, 14:11 Agim Xhafka

Endacaku...

Agim Xhafka Sot në mëngjes në rrugët e qytetit tim vdiq një njeri. Quhej Arben, i sëmurë epileptik, ishte 38 vjeç...

Insights 6 Janar 2023, 11:05 Kristi Pinderi

Si t’ja themi profesorit

Kristi Pinderi Përgjigje Artan FugësKa një problem interesant te dilema nëse duhet t’i përgjigjesh Artan Fugës për...

Insights 6 Janar 2023, 11:02 Artan Fuga

Prindi 1; prindi 2, dhe lojërat pa shije!

Artan Fuga Kam dëgjuar se në disa institucione arsimore parashkollore kanë bërë fillime eksperimentesh sociale me zarar, për ...

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë