LIVE UPDATES
Editorial

Rasti EVA KAILI- Ja pse ideja që Evropa Jugore është më e korruptuar se 'veriu' është një mit

Eva Kailit duhet t'i japim një medalje për etikë krahasuar me Deutsche Bank. Një medalje për etikë. Çfarë janë +600 mijë euro kur ke miliarda. Çfarë bënë këtu në Greqisë? Bankat falimentuan.

21 Janar 2023, 15:58 Nga Yanis Varoufakis
Rasti EVA KAILI- Ja pse ideja që Evropa Jugore është më e
Yanis Varoufakis

Nga Yanis Varoufakis

Për sa kohë mbaj mend, grekët, italianët dhe mesdhetarët prezantoheshim nga veriorët si të korruptuar dhe ne, në jug, e pranonim sepse nuk ka dyshim që ka korrupsion në jug të BE. Por është nivel i ulët është i lirë. Veriu e praktikon në shkallë industriale, sistematike, high-tech. Siemens. Sa shembuj doni? FBI e kapi Siemens që i dha ryshfet qindra europianëve që të adaptonin "Siemens electricity". Vetëm kur i kapën amerikanët, dolën të dhënat duke përfshirë edhe politikanë grekë dhe italianë, kështu. Doni t'ju përmend Novartis; doni t'ju përmend Volkswagen; Audi; Benz me Dieselgate. Mendoni pak! Ky është korrupsion në nivel tjetër, si shkencë raketash.

Krijuan një motor që ndryshonte gazin brenda kur kuptonte se monitorohej për t'u bërë më "environmental friendly". E keni parasysh sa inxhinerë janë dashur për të prodhuar një motor që të mashtrojë. Ne në mesdhe nuk e kemi këtë teknologji. Nuk jemi aq të avancuar. Po Deutsche Bank? Deutsche Bank në vitin 2008-2009 u zbulua se kishin borxh në SHBA, një shumë që ishte 30 herë më shumë se të ardhurat e Gjermanisë. Ishin aq të fundosur sa cënuan të gjithë Republikën Federale Gjermane. Çfarë ndodhi? Asgjë. Merkel i pagoi. Është korrupsion astronomik. Është korrupsion aq i madh saqë Kaili duhet t'i japim një medalje për etikë krahasuar me Deutsche Bank. Një medalje për etikë. Çfarë janë +600 mijë euro kur ke miliarda. Çfarë bënë këtu në Greqi? Bankat falimentuan.

U detyruan punonjësit gjermanë që t'i jepnin hua shtetit grek 50 miliardë euro. Shumë me të cilën shteti grek, ishte detyruar të blinte aksione në ato banka të falimentuara. Nuk kishte të drejtë të vepronte ndryshe. Kështu që grekët duhet të votonin për punonjësit gjermanë 50 miliardë që të blinin aksione, që nuk i jepnin grekëve të drejtë 'fjale/vendimmarrje' në mënyrën sesi t'i drejtonin ato banka.

Pastaj të njëjtat banka ishin të detyruara që të shisnin huatë që njerëzit të thjeshtë nuk mund të shlyenin për shkak të kësaj katastrofe. Kështu që të njëjtat banka, së bashku me oligarkë nga e gjithë bota, përfshirë Delaware dhe ishujt Cayman, krijuan fonde që blenë ato hua nga ato banka me 3% të çmimit të tyre nominal, duke i nxjerrë ata njerëz nga shtëpia. Pastaj ata që i kishin blerë, shtëpitë ua shisnin të njëjtës bankë. Pra, edhe njëherë; duhet një financier dhe jurist shumë i sofistikuar që paguhen shumë para që të bëjë të gjithë këtë që sapo përshkrova unë.

Nuk është asgjë më pak se nëna e korrupsionit. Mendoni sërish aeroportet greke. 14 aeroporte si Santorini dhe Mykonos. Aeroporte që nuk marrin dot shumë fitim sepse kush shkon të Mykonos e di për çfarë e kam fjalën. I morën këto aeroporte dhe ia dhanë Fraport, një kompanie gjermanë, për asnjë cent. Gjatë pandemisë, i dhamë 180 mln euro nga para që ne i morrëm borxh nga ECB (Europian Central Bank), jo që të mbulonim shpenzimet e atyre aeroporteve, por fitimet që do ndodhinin po të mos kishte koronavirus. A ra dakord me këtë Parlamenti Europian? Jo! A u pyetën? Jo. A i thanë? Jo. Por edhe po ta dinin, tashmë do ishin paguar për të bërë një sy "qorr".

yanis varoufakis skandali i katargate eva kaili

Sondazh

Poll
Editorial 16 Janar 2023, 10:31 Meri Lika

Unë nuk e kam frikë Big Brother-in

Meri Lika Unë nuk e kam frikë Big Brother-in, spektaklin që shumë prej nesh thonë se nuk duhet ta shohim, se nuk po edukon, se jep...

Editorial 11 Janar 2023, 10:30 Meri Lika

Vulaxhi të humbtë vula!

Morali dhe politika janë dy terma, të cilët në politikën e kohëve moderne e kanë të pamundur të ecin së bash...

Editorial 31 Dhjetor 2022, 19:25 Ben Blushi

Viti 2023

Imagjinoni sikur jeni mbi detin Adriatik dhe filmoni vazhdimisht një anije që është nisur 30 vjet më parë nga bregu lindor p&eum...

Editorial 22 Dhjetor 2022, 13:12 Ditmir Bushati

BE- Ballkan Perëndimor në kohë stuhie

Foto ilustrim Pushtimi i Ukrainës nga ana e Rusisë ka krijuar një panoramë të re të sigurisë në Europë. BE-ja ...

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë