LIVE UPDATES
Insights

Analiza e CNNi: Pse Vladimir Putin po frikëson botën?

Kur presidenti rus përdor fjalën "bërthamore", atëherë i gjithë planeti e shikon me vëmendje. Dhe duket se kjo ka qenë edhe arsyeja kryesore që po e përsërit.

26 Mars 2023, 16:10 Nga k.m.
Analiza e CNNi: Pse Vladimir Putin po frikëson botën?
Vladimir Putin

RUSI- Vladimir Putin ka njoftuar planet për të vendosur armë bërthamore 'taktike' në Bjellorusi, një vend fqinj që luajti një rol të rëndësishëm në pushtimin e Ukrainës në shkurt të vitit 2022. Por kur presidenti rus përdor fjalën "bërthamore", atëherë i gjithë planeti e shikon me vëmendje. Dhe duket se kjo ka qenë edhe arsyeja kryesore që po e përsërit.

Transferimi i armëve që presidenti rus po planifikon nuk janë armë bërthamore strategjike – ato raketa masive balistike ndërkontinentale që, nëse lëshohen, mund të vrasin mijëra njerëz. Armët bërthamore taktike janë më të vogla, por të fuqishme dhe mund të përdoren në fushën e betejës. Putin ka një vit që kërcënon se do t'i përdorë ato në Ukrainë.

Po ashtu, në të njëjtën kohë, përveç disa marrëveshjeve të reja tregtare, Putin nuk arriti të merrte atë që donte nga takimi i tij me liderin kinez Xi Jinping. Rusia tani duket si partneri më i dobët në këtë marrëdhënie dypalëshe. Dhe sikur të mos mjaftonte kjo, Vladimir Putin po përballet edhe me një urdhër arresti ndërkombëtar të lëshuar kundër tij.

Por le të shohim "hollësisht" situatën.

Putin pretendon se Rusia tashmë ka filluar ndërtimin e objekteve për ruajtjen e armëve bërthamore taktike, duke thënë se ato do të jenë gati deri në korrik. Megjithatë, ai nuk tha konkretisht se kur do të transferoheshin armët atje. Ai pohoi se Rusia tashmë ka 10 avionë të aftë për të mbajtur këto armë bërthamore, si dhe sisteme raketore me rreze të shkurtër veprimi Iskander të aftë për të mbajtur armë bërthamore.

Megjithatë, ajo që është veçanërisht e rëndësishme është se presidenti rus ka thënë se nuk ka ndërmend t'ia kalojë kontrollin e këtyre armëve presidentit bjellorus Alexander Lukashenko, i cili prej kohësh kërkon armë bërthamore.

Dy ish-diplomatë amerikanë, me të cilët bisedoi CNN, mendojnë se kjo lëvizje është mjaft e çuditshme. Lukashenko, argumentojnë ata, nënshkroi një marrëveshje në 1994 që kërkonte që Bjellorusia të dorëzonte armët bërthamore strategjike që zotëronte në fund të Luftës së Ftohtë.

Pra, pse Putini vendosi ta bënte diçka të tillë? Një diplomat thekson se armët duhet të mbahen nga forcat ruse, të cilat do të vendosen përgjithmonë në tokën bjelloruse – duke treguar se Lukashenko është nën kontrollin e plotë të Putinit.

Administrata e Bidenit nuk ishte e shqetësuar nga njoftimi i presidentit rus. Zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare Adrianne Watson tha se SHBA po monitoronte pasojat nga njoftimet e Putinit.

Ai megjithatë shtoi se: Ne nuk kemi parë asnjë arsye për të rregulluar qëndrimin tonë bërthamor, as ndonjë tregues që Rusia planifikon të përdorë një armë bërthamore. Ne mbetemi të përkushtuar ndaj mbrojtjes kolektive të aleancës së NATO-s.

Pavarësisht qëndrimit të ftohtë të SHBA-ve, është e sigurt se transferimi i këtyre armëve në Bjellorusi do të sjellë një hap më pranë jo vetëm Ukrainës, por edhe aleatëve të NATO-s Poloninë, Lituaninë dhe Letoninë. Dhe me siguri, kjo rrit nivelin e kërcënimit në Evropë – diçka që Vladimir Putin e ka bërë me qëllim./CNN

vladimir putin

Sondazh

Poll
Insights 18 Mars 2023, 16:41 Ben Blushi

Si të bëhesh mysliman në Kavajë

Sali Damarja SI TË BËHESH MYSLIMAN NË KAVAJË Shkova në Kavajë për të takuar Sali Damarjen. E kisha fotografuar par...

Insights 13 Mars 2023, 08:36 Ola Xama

Përse po ikin shqiptarët?

Ola Xama Mimoza Paja ishte një grua e vuajtuar e cila kishte rritur 4 fëmijë. Së fundi (sipas asaj që thonë mediat), ajo po r...

Insights 8 Mars 2023, 13:07 Enuma Okoro

Kur e arrijmë kulmin e jetës sonë?

Foto Ilustruese Gazetari amerikan Don Lemon u kritikua shumë kohët e fundit kur deklaroi se Niki Halej,kandidate presidenciale nga radhët e ...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit