LIVE UPDATES
Politike

“I vetmi rast në historinë e partive të BE”/ ISP: Prej 12 vitesh, Rama vijon të jetë kryetar i PS pa zgjedhje a votëbe

26 Shtator 2021, 16:17 Nga DOSJA
“I vetmi rast në historinë e partive të BE”/ ISP:

12 vjet më parë, më 26 shtator 2009 anëtarësia e PS votoi për kandidatët për kryetar, në një proces formal konkurrimi, ku Edi Rama ishte përballë Maqo Lakrorit. Zyrtarisht më 26 shtator 2009 Rama u konfirmua kryetar i PS, duke qenë kryetari i parë i kësaj partie i zgjedhur nga votat e anëtarësisë. Në deklaratën e tij të parë, ai tha se procesi i votimit ishte një proces i natyrshëm, i bukur dhe real gjë që sipas tij, tregon se PS është forca më demokratike në Shqipëri.

Në të vërtetë kritikët e tij kryesorë Arben Malaj dhe Ben Blushi, bashkë me mbështetësit e tyre, e bojkotuan procesin në shenjë proteste për gjendjen në parti dhe pabarazinë e garës. Mandati statusor i kryetarit të PS ishte 4 vjet, deri në shtator 2013, por PS nuk e respektoi më këtë normë statusore.

Për shkak të presionit publik, në prill 2016 PS pranoi të zhvillojë një referendum formal për anulimin e proceseve zgjedhore për kryetar në PS, nëse partia është fituese në zgjedhje. PS ka fituar zgjedhjet 2013, 2017, 2021 dhe mbi këtë argument, nuk aplikohen zgjedhje as formale në parti për postin e kryetarit. Për pasojë, zyrtarisht z.Rama vijon kryetar pa votim / votbesim (as formal) prej 12 vitesh, i vetmi rast në historinë e partive politike kryesore në vendet anëtare të BE, të Këshillit të Europës dhe të OSBE-së. Për ilustrim, Merkel (CDU) drejton qeverinë gjermane prej 16 vitesh, por ajo votohet në parti çdo dy vjet për postin e kryetarit, pra në të njëjtën periudhë (2009-2020) ajo ka bërë 5-6 zgjedhje për kryetar/votbesime në parti.

Një sërë raportesh të ISP, por edhe të institucioneve ndërkombëtare që monitorojnë demokracinë në Shqipëri konkludojnë në nevojën jetike për reformimin e legjislacionit mbi partitë politike dhe vendosjen e standardeve të demokracisë së brendshme, të transparencës dhe llogaridhënies edhe tek partitë politike, institucione të bunkerizuara, të cilat financohen nga taksat qytetare dhe ushtrojnë (mbi) pushtet në sistemin tonë politik e përfaqësues.

Marrë nga Instituti i Studimeve Politike

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike edi rama zgjedhjet brenda ps edi rama zgjedhjet brenda ps

Sondazh

Poll

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane

Shpërthimi me tritol në banesën e Shefit të Krimeve, babai: Ishte i fuqishëm

Ministri Çuçi: Në 2022 kemi pasur 49 viktima

Rruga e Krastës, zyrtari i PS: Do të bojkotojmë zgjedhjet lokale