LIVE UPDATES
Aktualitet

HISTORIA- Vajzës që iu vodh identiteti! Një tjetër u pajis me ID me të dhënat e saj, sot s’martohet dhe nuk regjistr

8 Gusht 2021, 19:01 Nga DOSJA
HISTORIA- Vajzës që iu vodh identiteti! Një tjetër u pajis

Kjo fotografi i përket një vajze, e cila ka vjedhur identitetin e një tjetre, por ende as policia dhe as prokuroria nuk kanë mundur të zbulojnë se cila është ajo në të vërtetë.

Rezulton nga fashikulli i hetimit se e reja në vitin 2011 është pajisur me kartë identiteti duke ndjekur një praktikë fiktive ndonëse ajo nuk ishte banore e njësisë ku aplikoi dhe personi real jetonte në një zonë tjetër të Tiranës.

Edhe kërkimet e prokurorisë për të zbuluar se kujt i përkiste numri i telefonit që hajdutja e identitetit kishte lënë, rezultoi se i përkiste Kostandin Pando, një person që nuk ekziston dhe ndërkohë numri del i de aktivizuar.

Rasti u denoncua nga qytetarja Juliana Vogli, e cila u paraqit në sportelet e Aleat pranë zonës së Zallherrit për tu pajisur me kartë identiteti dhe pasaportë, ndërkohë që punonjësit e kanë njoftuar se ajo i kishte tërhequr dokumentat më herët.

Dosja që ka vënë në lëvizje Gjykatën e Tiranës për të kuptuar nëse janë apo jo përgjegjës veçse punonjësit e njësisë së Kasharit apo dhe të tjerë gjendet në duart e gjyqtarit paraprak. Bëhet me dije se denoncuesja Juliana Vogli që iu vodh identiteti kur ajo ishte 18 vjeçe dëshmon se për shkak të kopjimit të të dhënave, ajo nuk mundet të pajiset me mjet identifikimi.

“Aktualisht jam bërë nënë, nuk kam arritur të lidh martesë dhe as të regjistroj fëmijën tim”, dëshmon e dëmtuara.

Hetimet hedhin dyshime mbi një punonjëse të ish komunës Kashar, e cila është dorëzuar si e akuzuar për shpërdorim detyre në Gjykatën e Tiranës pasi kreu veprime fiktive duke lëshuar një vërtetim që tregonte se qytetarja ishte banore e kësaj njësie.

Por e dyshuara që kishte kryer shkeljen e detyrës në 2011 këmbëngul se ka firmosur dhe vulosur aplikimin e jadutës së identitetit si për këdo tjetër pasi nuk kishte vërejtur mospërputhje mes të dhënave të aplikantit dhe të dhënave në sistemit, ndaj dhe ka konfirmuar procesin e aplikimit për pajisjen e të panjohurës me dokumenta.

Marrë nga Top Channel

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet gjykata e tiranes juliana vogli kostandin pando gjykata e tiranes juliana vogli kostandin pando

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!