LIVE UPDATES
Bota

Dje u gjet i vdekur, historia tragjike e ish-ministrik grek Valyrakis, u arratis nga burgu i Korfuzit me not dhe u burgos sëris

25 Janar 2021, 08:54 Nga DOSJA
Dje u gjet i vdekur, historia tragjike e ish-ministrik grek Valyrakis, u arratis

GREQI- Jeta e Sifi Valyrakis, i cili është identifikuar me rezistencën aventureske kundër juntës së kolonelëve, por edhe përpjekjen për të rivendosur demokracinë dhe drejtësinë sociale, është si një skenar filmi.

Sifis Valyrakis ka lindur në Chania në 1943. Babai i tij, Giannis Valyrakis, ishte një oficer i Ushtrisë dhe një anëtar i Unionit të Qendrës. Ai studioi inxhinieri elektronike në Gjermani dhe Suedi, i specializuar në automatizimin industrial, sipas gazetës Protothema.

Gjatë shtatë viteve të juntës kolonel, ai u bashkua me rezistencën dhe degën e armatosur të AKP-së. Regjimi i 21 Prillit e arrestoi atë në 1971 për bombardime, e burgosi në EAT – ESA dhe e torturoi tmerrësisht. Sidoqoftë, ai arriti të shpëtonte duke prerë hekurat e qelisë së tij dhe duke shkaktuar një qark të shkurtër katastrofik në rrjetin elektrik të burgjeve. Ai u përpoq të arratisej në Jugosllavi duke u fshehur në çatinë e një treni.

Fatkeqësisht, treni ndaloi për karburant në kufi. Projektuesit e postave e lokalizuan atë, si rezultat i së cilës ai u arrestua për herë të dytë dhe u dërgua në burgjet e ashpra të Korfuzit. Përfundimisht ai arrin të shpëtojë përsëri dhe të kërkojë strehë në Shqipërinë e diktaturës së Hoxhës duke notuar në brigjet e detit Jon.

Ai vetë kishte shkruar në një artikull të mëparshëm për juntën dhe arratisjet e saj:

“Mbaj mend arratisjen time nga burgjet e Korfuzit natën e 19 majit 1971, plagosjen në rënie nga muri i jashtëm shumë i lartë i burgut, i shoku im Babis Georgakakis, nga Koxare i Rethymno. Mbaj mend kalimin e natës në rrymat e akullta, duke notuar në ngushticën nga Korfuzi në Shqipëri , kapjen time nga patrulla kufitare e ushtarëve shqiptarë .

Nuk mund ta harroj dënimin tim tre vjeçar nga një “gjykatë popullore” në Agii Sarandë për shkeljen e kufirit shqiptar, 18 muajt në kampin e punës së detyruar shqiptare “Stalinist” në Fier (përshkrimi i Solzhenitsyn në librin e tij “Një ditë e Ivanit” Denisoviç ”). Nuk harroj dhimbjen e urisë, bukën me tallash, dhimbjen e të ftohtit të zhytur në baltën e dimrit, nxehtësinë e padurueshme nën tabelën e azbestit të valëzuar të çatisë së kampit shqiptar në verë, të metat që kërcenin në tonë lavanderi”

Sifis Valyrakis u zgjodh për herë të parë deputet i Chania me PASOK në 1977. Ai shërbeu si Zëvendës Ministër i Transportit dhe Lidhjeve (Tetor 1981 – Nëntor 1984), Zëvendës Ministër i Kulturës me përgjegjësi për Sportin (Korrik 1985 – Qershor 1988), Zëvendës Ministër i Rendit Publik (Qershor 1988 – Korrik 1989 dhe Korrik 1994 – Mars 1995 ) dhe Ministri i Rendit Publik (1995). – Janar 1996).

Më 1 shkurt 2009, Sifis Valyrakis u ndalua për disa orë nga autoritetet amerikane pak pasi mbërriti në një aeroport të Nju Jorkut për shkak të revokimit të vizës së tij gjatë fluturimit. Ky incident riktheu në plan të parë armiqësinë e vjetër të Valyrakis me qeverinë amerikane, e cila në vitet 1980 e konsideronte atë mbrojtësin e 17 Nëntorit, një lëvizje që konsiderohej si përgjegjëse për disa akte terroriste.

Ai ishte i martuar me piktoren e famshme Mina Papatheodorou-Valyraki, e cila ka fituar shumë çmime ndërkombëtare për veprat e saj. Çifti ka 2 fëmijë.

Sifis Valyrakis ishte një peshkatar i mprehtë edhe në moshën 78 vjeç. Ai nuk mund të llogariste asgjë përpara kënaqësisë që mund t’i ofronte një tjetër zhytje në ujërat e thella, duke ndjekur rrjetën e peshkut që binte pre e tij që përfundonin në tryezën e familjes për të trajtuar të afërmit dhe miqtë. Ishte pasioni i tij , kënaqësia e tij , shërimi mendor dhe emocional që bluja e thellë i siguroi.

“Ishulli i ëndrrave” apo Pezonisi si vendasit e quajti atë, një strehë e vërtetë për ata që duan të gëzojnë momentet e qetësisë në afërsi të vegjetacionit harlisur, ishte vend i preferuar i vonë ish ministrit PASOK, Sifi Valyrakis.
Gruaja e Mina Papatheodorou-Valyrakis , një piktor i njohur me vepra të rëndësishme, ishte mësuar me ekskursionet e tij të rregullta dhe pavarësisht shqetësimeve që shprehu kur e pa atë të shkonte vetëm për zhytje, ajo e dinte që vështirë se mund ta privonte atë nga kontakti me shtratin e detit dhe imazhet misterioze që krijojnë emocione të një bote tjetër magjike.

Sidoqoftë, dje diçka nuk shkoi mirë, një fakt që u vu re së pari nga gruaja e tij, e cila thirri Autoritetin Portual të Eretria, padyshim e mërzitur. Kishin kaluar disa orë që kur Sifis Valyrakis u nis për në “Ishullin e ëndrrave” por ai nuk e kishte kontaktuar atë për ta siguruar që do të vonohej. Siç u shpjegoi gruaja e tij autoriteteve portuale, udhëtimet me anijen e tij inflatable në “Ishullin e ëndrrave” ishin të rregullta, por ai gjithmonë kthehej në një kohë të caktuar dhe nëse për ndonjë arsye donte të zgjaste qëndrimin e tij në ujë, ai gjithmonë paralajmëronte se do të ishte vonë.

Sipas informacionit të deritanishëm, 78-vjeçari Sifis Valyrakis rrëshqiti nga barka në rrethana të paqarta dhe ra në det. Mbetet e panjohur nëse ai goditi ndonjë pjesë të anijes më parë, duke bërë që ai të humbte vetëdijen dhe të gjendej në ujë apo më në fund u detyrua të notonte për një kohë në det derisa forcat e tij e braktisën atë si anije, kur u gjet i bllokuar, motori ishte përpara, domethënë ai punonte normalisht.

Një version tjetër i dhënë nga rojet bregdetare që morën pjesë në hetime është se ai rrëshqiti dhe goditi helikën e anijes dhe më pas u plagos rëndë në dorë, pasi kur trupi i tij u nxor jashtë u zbulua se ai ishte prerë në një gisht të dorës së tij të majtë. Po konsiderohet gjithashtu se ai u godit nga një anije e dytë ndërsa po përpiqej me të gjitha forcat të notonte për të dalë në breg.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota gjendet i vdekur ish ministri grek sifi valyrakis gjendet i vdekur ish ministri grek sifi valyrakis

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN