LIVE UPDATES
Bota

BE do të marrë në konsideratë hapat e mëtejshëm ndaj Rusisë, pas arrestimit të mijëra protestuesve për lirimin e Naval

25 Janar 2021, 07:43 Nga DOSJA
BE do të marrë në konsideratë hapat e mëtejshëm

BRUKSEL– Ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian do të konsiderojnë hapat e mëtejshme të mundshme kundër Rusisë pasi kombet perëndimore dënuan trajtimin e ashpër të Kremlinit ndaj demonstruesve që kërkonin lirimin e politikanit të opozitës Alexei Navalny.

Shtetet e Bashkuara, Britania dhe vendet e BE kritikuan qeverinë e Vladimir Putin të Dielën, me Ministrin e Jashtëm Francez, Jean-Yves Le Drian, duke përshkruar arrestimin masiv të mijëra protestuesve në disa qytete të Rusisë si një fyerje e patolerueshme dhe rrëshqitje drejt autoritarizëm.

Përleshjet shpërthyen në Moskë, Shën Petersburg, Vladivostok dhe qytete të tjera të Shtunën dhe disa protestues u përleshën me policinë ku dhjetëra njerëz u plagosën.

Presidenti i Polonisë, Andrzej Duda, ka bërë thirrje që BE të rritë sanksionet kundër Rusisë për trajtimin e Navalny, i cili u arrestua në 17 Janar ndërsa u kthye në Rusi nga Gjermania për herë të parë që kur u helmua me një agjent nervor.

“Mënyra e vetme për të [shmangur konfliktin] është të detyrosh të respektohet e drejta ndërkombëtare. E vetmja mënyrë për ta bërë këtë pa pushkë, topa dhe bomba është përmes sanksioneve, ”– tha Duda për Financial Times.

Udhëheqësi polak tha gjithashtu se shefi i punëve të jashtme të BE Josep Borrell duhet të rishikojë planet për të vizituar Rusinë muajin tjetër nëse Navalny nuk lirohet. Ministrat e jashtëm të BE pritet të diskutojnë përgjigjen e tyre ndaj ndalimit të Navalny të Hënën, me Borrell duke thënë se hapat e ardhshëm do të diskutohen.

Manfred Weber, një konservator i vjetër gjerman dhe kreu i grupit të qendrës së djathtë EPP në parlamentin e BE,sipas The Guardian, tha se arrestimi i protestuesve nuk duhet të tolerohet dhe se Rusia duhet të përballet me sanksione financiare.

“Është e papranueshme që udhëheqja ruse po përpiqet të bëjë një punë të shkurtër të protestave në zhvillim e sipër duke arrestuar mijëra demonstrues.Ministrat e jashtëm të BE nuk lejohen ta shmangin këtë edhe një herë dhe të ndalen në thirrjet e përgjithshme,  BE duhet të godasë atje ku dëmton vërtet sistemin Putin, dhe këto janë paratë”, – tha Weber, duke shtuar se blloku duhet të shkurtojë transaksionet financiare nga rrethi i ngushtë i Putinit.

Ligjbërësit e BE kaluan një rezolutë të Enjten duke bërë thirrje që blloku të ndalojë përfundimin e tubacionit të gazit Nord Stream 2 si një përgjigje ndaj arrestimit të Navalny. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, e cila ka vazhduar të mbështesë projektin pavarësisht kritikave në BE, tha të Enjten pikëpamja e saj për projektin nuk kishte ndryshuar pavarësisht çështjes Navalny.

Gjatë protestave, një zëdhënëse e ambasadës amerikane në Moskë, Rebecca Ros, tha në Twitter se- “SH.B.A. mbështet të drejtën e të gjithë njerëzve për protestë paqësore, lirinë e shprehjes. Hapat që ndërmerren nga autoritetet ruse janë shtypja e këtyre të drejtave ”. Ambasada gjithashtu postoi në Twitter një deklaratë të departamentit të shtetit duke kërkuar lirimin e Navalny.

Zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov, tha se komentet nga SH.B.A. ishin të papërshtatshme, dhe akuzoi Uashingtonin për ndërhyrje në punët tona të brendshme.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota arrestimi i alexei navalny marredheniet be rusi arrestimi i alexei navalny marredheniet be rusi

Sondazh

Poll
Bota 24 Janar 2021, 21:30

ITALI-Policia në Itali ka arrestuar tre shqiptar të cilët janë përgjegjës për një sërë vjedhjesh në Alekssandria, veçanërisht në zonat e Cristo, Orti dhe...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!