LIVE UPDATES
Bota

HISTORI penale bixhozi! Nga skedinat online, shqiptarët i kthehen të shkuarës, luajnë me zara si në komunizëm

24 Qershor 2021, 14:34 Nga DOSJA
HISTORI penale bixhozi! Nga skedinat online, shqiptarët i kthehen të

Nuk ka mbushur 22 vjeç, por kartela e tij gjyqësore është ngarkuar me një vendim që e shpalli fajtor dhe e dënoi me një vit burg për organizim të lojërave të fatit. I riu punon kamerier dhe zbulimi i tij u krye nga Sektori i Kontrollit të Drejtorisë Operacionale të Kontrollit dhe Masave Shtrënguese pranë Autoritetit të Mbikëqyrjes së Lojërave të Fatit.

Punonte në bar kafe “N”, që gjendet në rrugën “Johan von Hahn”. M.H., ishte i vetmi punonjës që u gjet pranë laptopit për të cilin patrullat mbas këqyrjes konstatuan.

“Kompjuteri laptop i markës ‘Asus’, i cili ishte i hapur, pasi është klikuar nga ana e inspektorëve në ‘Google history’, është gjendur uebsite m.libra365.com faqja e bastit, në të cilën rezultoi se është luajtur në mënyrë të vazhdueshme. Bileta e fundit është luajtur më orën 16:01”, -´shkruhet në procesverbalin përkatës, për të cilin janë njoftuar forcat e rendit për të kryer hetimet penale.

Një oficer i policisë gjyqësore, që përpiloi dokumentet në funksion të hetimit për lojërat e palejuara, deklaron se fillimisht u pyet E.I., që është administrator i bar kafenesë.

“Subjektin e kam marrë me qira në vitin 2018. Nuk kam asnjë dijeni të faktit të përdorimit të kësaj faqeje interneti për lojërat e fatit, pasi kompjuteri përdoret për muzikë për lokalin”, – dëshmoi administratori. Ndërkohë, hetimet i ka zbardhur kamerieri, që ka pranuar se e kishte hapur faqen e internetit për të luajtur.

“Këtë veprim e kam kryer për të nxjerrë ndonjë përfitim material, pasi nuk më mjafton për të jetuar paga mujore si kamerier”, – justifikoi të tjerët i riu.

Megjithatë, duke u mjaftuar me këtë deklaratë, nuk u krye asnjë verifikim tjetër dhe sipas policisë, ndaj M.H., u ngrit akuza sipas nenit 197/1 të Kodit Penal, që përcakton se: “Organizmi i lotarive, lojërave të fatit apo bixhozit, në kundërshtim me dispozitat ligjore, përbën kundërvajtje penale dhe dënohet me gjobë ose me burgim gjer në tre muaj”.

Zaret që tradhtuan baristin

I vetmi hetim i kryer për lojërat e palejuara të fatit, është mbajtur gati dy vite më parë nga prokuroria e kryeqytetit, ku përmes përgjimeve, u zbulua skema e porositjes së basteve online, dërgimit të mesazheve për këto porosi, nga ku dolën në dritë të dyshuar që më herët kishin drejtuar subjekte të lojërave të fatit.

Ndërkohë, që pas ndryshimeve ligjore që ashpërsoi qëndrimin e drejtësisë për lojërat e fatit, policia vijon të kryejë kontrolle fizike, pa vëzhgim dhe pa hetim parandalues, duke e minimizuar hetimin tek persona rastësorë.

Siç ka raportuar edhe më herët Gazetasi.al, duke iu referuar historikut të drejtësisë gjatë diktaturës, bixhozi dhe çfarëdo loje për qëllime fitimi, ishte një krim i dënueshëm edhe gjatë komunizmit, por që nuk u pa e pamundur për t’u parandaluar.

Në dosjet që Gazetasi.al, disponon tregohet se si policia në kryeqytet arrestoi shtetasin L.O., pasi në rrugën “Besnik Hidri”, pranë Bregut të Lumit, iu gjetën tre bilardo.

Policia detajon në fashikullin e hetimit se “nga këqyrja me imtësi e ambientit nga brenda në njërën prej bilardove, është gjetur një batanije e kapur me kornizë druri anësore, si dhe dy gota e dy zare brenda”.

Pikërisht për këto zare, policia e dërgoi të riun në komisariat, ku dhe e vendosi nën procedurë hetimore për zaret e pajustifikuara. Sipas njërit prej burimeve, L.O., shfaqet i habitur dhe i bën apel policisë për kujdes.

“Këtë ambient e kam marrë për të ushtruar lojërat e bilardos dhe këto nuk janë lojëra fati”. Policia e pyet burrin: “Po zaret, cili është shpjegimi yt?” L.O., përgjigjet: “Zaret i gjeta kur po pastroja bilardon me shokun tim A.K.”.

Megjithatë, të bindur se L.O., po luante me ta, policia mësohet se i dërgoi kërkesë për informacion autoritetit të mbikëqyrjes së lojërave të fatit, ku ky i fundit bën me dije se i dyshuari nuk ishte i pajisur me asnjë licencë për të ushtruar aktivitetin e lojërave të fatit. Në këto kushte, policia shkruan në procesverbal “u sekuestruan zaret dhe gotat që shërbejnë për përzierjen e tyre”.

Pak javë më vonë, në të njëjtin ambient, burimet e Gazetasi.al, tregojnë se policia është rikthyer sërish. Dhe sërish janë gjetur zare të tjerë.

“Gjatë këqyrjes së vendngjarjes, u gjetën përsëri një batanije e kapur me kornizë druri, si dhe dy zare e filxhanë kafeje që shërbenin për përzierjen e zareve”.

Kësaj radhe, policia shkruan se është bindur që L.O., luante lojëra fati. Shpjegimi sipas policisë është si vijon.

“Në kushtet kur Policia Gjyqësore, kishte sekuestruar zaret dhe L.O., e kishte të qartë se batanija e kapur në kornizë druri, e zaret mbi bilardo krijonin dyshime për organizim lojërash fati, përsëritja e të njëjtës fabul, në një datë të mëvonshme me një palë zare të tjerë, tregon se ky shtetas organizon vërtet lojëra fati”. Pas këtij dekonspirimi ndaj tij, u ngrit akuza e organizimit të lojërave të fatit, megjithëse ai e ka mohuar për herë të dytë dijeninë dhe përfshirjen e tij.

Marrë nga GazetaSi

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

rajoni rajoni zarat dhe bixhozi zarat dhe bixhozi

Sondazh

Poll

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja