LIVE UPDATES

grate e mbuluara

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Arabja ndërmerr nimën e veçantë, hap salonin ‘miqësor’ në New York për të gjitha muslimanet (Video) - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Arabja ndërmerr nimën e veçantë, hap salonin ‘miqësor’ në New York për të gjitha muslimanet (Video)

4 Qershor 2019, 14:10 Nga DOSJA
Arabja ndërmerr nimën e veçantë, hap salonin

NEW YORK– Për shumë gra që mbulohen me hixhab, të stilojnë flokët tingëllon si një eksperiencë pak e pazakontë. Një grua vendosi ta ndryshojë këtë gjë duke hapur salonin e parë për femrat e mbuluara në New York.

Biznesi i saj shërbën si një strehë e sigurtë ku femrat me hixhabi mund të llastojnë apo përkëdhelin veten.

Në një video të publikuar nga BBC, gruaja arabe tregon se ka patur shumë dëshirë që të hapte diçka për femrat që mbulohen në mënyrë që edhe ato të kishin mundësi të zbukurohen pa u ndjerë të padëshiruara në ambjentet e parukerive.

Ajo shprehet se saloni i saj është hapur me qëllimin që t’i bëjë femrat që vendosin hixhab që të ndihen pa komplekse dhe njësij si të gjitha të tjera kur futen aty.

Kisha më shumë se 5 vite që nuk kisha prerë flokët. E kisha shumë të vështirë të gjeja një vend ku mund të thoja ‘hey dua të pres flokët, dua të lyej flokët e mi’ dhe që njerëzit të mos më shikonin çuditshëm.

Jam një grua e lindur dhe e rritur në New York, por me origjinë nga Yemeni. Hapa salonin e parë të bukurisë për femrat që mbulohen me hixhab.

E veçanta e salonit tim është që femrat e mbuluara mund të futen aty dhe mund të ndjehen mjaft normale, jo të ndihen të paragjykuara. Në kokën time ka ekzistuar gjithmonë plani që aty të ketë një hapësirë për femrat që kanë dëshirë të ndjehen mjaft të veçanta dhe t’i ofrojnë vetes së tyre edhe trajtime luksi.

Pse jo? “- tregon ajo.

Njëra nga klientet tregon për mënyrën se si është njohur me këtë salon dhe përshrtypjet që ka pasur.

U njoha me këtë salon nëpërmjet rrjeteve sociale. Më hyri direkt në sy. U sigurova që ishte vërtet diçka e përhstatshme për mua përpara se ta vizitoja. Gjëja e parë që bëra ishte ta ndiqja atë faqe në mënyrë që personi pas saj ta kuptonte që jam pjesë e gjithë këtij projekti.

Kështu që vendosa ta mbështes motrën time muslimane, që ndërmori nismën të hapte diçka kaq miqësore me hixhabin,”– shprehet ajo.

Është vërtet diçka e madhe për mua të kem mundësi të vizitoj një vend të tillë në ditët e sotme dhe në moshën time. Vendos hixhab ose jo.

Shumë njerëz mendojnë se gratë që mbulon nuk pëlqejnë të zbukurohen, por ata harrojnë se vetëm sepse ne i mbulojmë flokët nuk na pëlqen t’i stilojmë ato,“- tregon një tjetër kliente e këtij saloni.

Gruaja që ka ndërmarrë këtë nismë shprehet sërish se saloni i saj i bukurisë është mjaft ekstravagant në modelet e flokëve dhe në aksesoret që përdor.

Në bëjmë gjithçka rreth gjërave të bukura që ju keni dëshirë të bëni.

Ju shikoni gjërat më gazmore në salonin, tonë. Përsa u përket flokëve do të thoja që ne bëjmë edhe gjëra esktravagante.

Klientet thonë gjithmonë se e ndjejnë këtë gjë. Ata ndjehen sikur janë në një dhomë pritjeje me miqtë e tyre dhe kjo është ajo ç’ka ne duam të përcjellim.

Është shumë miqësore. Thjesht ulu, relaksohu dhe rregullo flokët,”– thotë ajo më tej.

Ky salon përkëdhel edhe gra në moshë dhe jo vetëm vajza të reja.

U ndjeva mrekullueshëm. U ndjeva si një milion dollarëshe. Në fudn të ditës unë sërish do ët vendos hixhab. Por të ndihem e bukur me ose pa hixhab, kjo është tamam për mua.kështu që unë bëj atë që më bën mua të ndihem më bukur,“- tregon njëra prej tyre.

Një grua që e ka vizituar këtë salon tregon se hixhabi është një gjë mjaft e rëndësishme për gratë dhe vajzat muslimane, por kjo gjë nuk ka pse i ndalon ato të zbukurohen apo të stilojnë flokët e tyre.

Thjeshtësia dhe hixhabi janë gjëra mjaft të bukura. Ato kanë shumë rëndësi për shumë gra dhe vajza. Unë e di ndryshimin dhe unë e di se sa rëndësi ka për vajzat e mia kjo gjë dhe për vajzat e të tjerëve gjithashtu,”– përfundon ajo.

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

bota bota gra qe veshin hixhab grate e mbuluara salon bukuirie ne new york salon bukurie qe grate qe mbulohen gra qe veshin hixhab grate e mbuluara salon bukuirie ne new york salon bukurie qe grate qe mbulohen

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë