LIVE UPDATES
Aktualitet

GRAFIKU-SONDAZHET në Dosja.al/ Shqiptarët preferojnë Sputnik V para vaksinës kineze, pëlqimi kryesor është Pfizer, pse ek

26 Mars 2021, 10:23 Nga DOSJA

TIRANË– Vaksinimi për të siguruar imunitetin ndaj pandemisë së koronavirusit është kthyer në “dhimbje koke” për liderët e gjithë vendeve të botës, përjashto “kampionët” e Mbretërisë së Bashkuar dhe Izraelit. Sigurimi i vaksinave në një kohë kur kërkesa për to është shumë e lartë është një problem, ndërsa bindja e bërjes së tyre është “hall” më vete. Deri më tani qeveria shqiptare, me paratë e mbledhura nga taksat, ka arritur që të ketë marrë 280 mijë doza vaksina të katër kompanive të ndryshme, përfshirë ato kineze e ruse. 

Debatet në rrjet mes ekspertëve dhe politikanëve për efektivitetin e këtyre vaksinave ka shkaktuar një efekt në besimin e tyre tek qytetarët. Deri më tani shumë prej tyre kanë vendosur të mos injektohen duke besuar tek fitimi natyral i imunitetit, ndërsa të tjerë mezi presin ditën që të marrin dozën e tyre. 

Për të kuptuar çfarë po “bluhet” në mendjet e shqiptarëve, Dosja.al ka zhvilluar një sondazh në dy prej rrjeteve sociale më të përdorura në Shqipëri: Instagram dhe Facebook. Por edhe në faqen zyrtare në web!

Shikuesit dhe ndjekësit e faqes kanë shprehur një preferencë të madhe lidhur me vaksinën e prodhuar nga kompania Pfizer. Në sondazhin e bërë në Instagram, 19.2% e votuesëve kanë zgjedhur që të injektohen nga kjo vaksinë, ndërsa në vendin e dytë renditet ajo e prodhuar në Rusi, “Sputnik V” ka marrë 5.6% të votave duke lënë pas të tjerat. Dy opsionet e dhëna ishin Astrazeneca dhe Sinopharm, që kanë marrë përkatësisht vetëm 6.1% dhe 5.1%. Ndërsa pjesa tjetër që ka marrë pjesë në sondazh nuk ka zgjedhur që të votojë.

Duke marrë shkas nga fakti që vaksina kineze, nga e cila kemi siguruar shumë më shumë doza e nga kompanitë e tjera është më pak e preferuara në Shqipëri, Dosja.al ka zhvilluar një sondazh të dytë. Në faqën zyrtare të mediumit, është shtruar pyetja: A do ta bënit vaksinën Sputnik V? Përgjigjia më e shpeshtë është “jo”. 65% e votuesëve në faqen e Dosja.al janë skeptikë dhe duan të injektohen në me një tjetër vaksinë. Ndërsa pozitivë për t’u injektuar me dozat e “Sinopharm” janë 29.5% e votuesëve, ndërsa të ndarë dhe me “dy mendje” janë 5.2 e pjesëmarrsve në sondazh. 

Përfundimi (i bazuar në një pjesë të caktuar votuesish): Shqiptarët nuk janë shumë optimistë për vaksinën kineze; të painformuar ose të dezinformuar nga çfarë dëgjojnë dhe lexojnë lidhur me këtë vaksinë. Megjithatë nuk kanë të drejtë zgjedhjeje, ndryshe nga sa ndodh në vende të tjera të rajonit. Në vendin tonë, ose injektohesh me atë që të diktojnë, ose nuk injektohesh fare. 

Dosja.al

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

aktualitet aktualitet vaksinimi anti-covid ne shqiperi vaksinimi anti-covid ne shqiperi

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM