KRYESORET
Ekonomi

GRAFIKU/ Inflacioni i varfërve në Shqipëri 0.8 pikë % më i lartë se i të pasurve

5 Maj 2022, 05:09 Nga DOSJA

Kur çmimet rriten ata që paguajnë më shtrenjtë janë pjesa më e varfër e popullsisë, pasi shpenzimet e tyre janë të përqendruara në artikujt kryesore të shportës së mallrave, e cila shërben për matjen e inflacionit. Sipas përllogaritjeve të Bankës Botërore në raportin e rregullt ekonomik për rajonin e Ballkanit të varfrit në Shqipëri kishin inflacion së paku 0.8% më të lartë se të pasurit. Indeksi i Çmimeve të Konsumit (CPI) nuk pasqyron domosdoshmërisht inflacionin e më të varfërve, pasi përbërja e shpenzimeve të tyre ndryshon nga ajo e familjeve mesatare.

Në shkurt të vitit 2022 rritja e çmimeve për më të varfrit ishte ne Shqipëri 4.5% dhe për më të pasurit 3.7% përllogariti Banka Botërore.

Inflacioni mesatar i familjeve është nën, por afër IÇK-së në Bosnjë, Kosovë, Mali i Zi dhe Serbi, por mbi IÇK në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut.

Familjet e decilit më të varfër përjetojnë sistematikisht inflacion më të lartë se mesatarja dhe familjet më të pasura. Për më tepër, në rastin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, IÇK-ja pasqyron më shumë përbërjen e konsumit të familjeve më të pasura sesa mesatares se familjeve, analizoi Banka.

Inflacioni më i lartë me të cilin përballen të varfrit reflekton pjesërisht peshën e lartë të shpenzimeve në ushqimet e shportës. Për një familje mesatare në Ballkanin Perëndimor, ushqimi është kategoria më e madhe e shpenzimeve, që varion ndërmjet 28 për qind të shpenzimeve totale në Serbi, dhe 42% në Shqipëri dhe deri në 52 për qind në Kosovë.

Pesha e ushqimeve është më e lartë në familjet e varfra, të cilat çojnë ndërmjet 34 për qind (Bosnjë dhe Hercegovinë) dhe 78 për qind (Maqedonia e Veriut) të totalit të shpenzimeve të konsumit të tyre për ushqim.

Sipas IÇK zyrtare, në të gjithë rajonin, në vitin 2021 çmimet e ushqimeve u rritën më shpejt se totali i shportës së mallrave, përveç Maqedonisë së Veriut. Pjesa e popullsisë me të ardhura më të ulëta përballet me rritje më të theksuara të çmimeve dhe kostos së jetesës sesa ajo që kapet nga inflacionit zyrtar.

Pikëpamjet e konsumatorëve priren të krijohen nga ndryshimet e çmimeve të artikujve që shohin dhe blejnë më shpesh. Blerja e artikujve të përditshëm si ushqimi dhe karburantet, të cilat janë shpenzime të konsiderueshme për të varfrit, ka të ngjarë të kenë ndikim të fortë në perceptimin e inflacionit.

Individët me të ardhura të ulta, të cilët shpesh janë të punësuar në tregun informal janë më të ekspozuar nga rritja e kostos së jetesës.

Inflacioni është në rritje nga kombinimi i disa faktorëve. Rritja ekonomisë globale që nga mesi i vitit 2020 ka vënë presion çmimet e mallrave dhe kostot e transportit, përmes inflacionit të importuar në të gjithë Ballkanin Perëndimor. Konflikti ndërmjet Rusisë dhe Ukrainës i dha shtysë të mëtejshme tendencave në rritje inflacioniste, sidomos në çmimet e energjisë, karburanteve dhe ushqimeve.

/MONITOR

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

Sondazh

Poll

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët