LIVE UPDATES
Aktualitet

Krijohet Grupi Parlamentar i Miqësisë Kanada-Shqipëri

11 Maj 2019, 06:22 Nga DOSJA

Pas firmosjes së marrëveshjes në fushën e sigurimeve shoqëre ndërmjet Kanadasë dhe Shqipërisë, një tjetër sinjal pozitiv i vullnetit të mirë për bashkëpunim me Shqipërinë shfaqet mes deputetëve kanadezë. Këtë herë është krijimi i grupit parlamentar të miqësisë Kanada-Shqipëri, me nismën e deputetes liberale Julie Dabrusin, e cila u zgjodh kryetare e këtij grupi. Takimi, i cili i parapriu zyrtarizimit të Grupit, u mbajt më 8 maj me pjesëmarrjen e:

Në këtë takim mori pjesë edhe ambasadori shqiptar Ermal Muça, i cili që në fillim përcolli një tablo të dinamikave të zhvillimit të marrëdhënieve në planin dy dhe shumëpalësh mes Shqipërisë dhe Kanadasë. Më pas u votua statuti i Grupit si edhe u zgjodh në mënyrë unanime znj. Dabrusin kryetare, ndërkohë që antarësimi vijon të jetë i hapur për deputetë dhe senatorë. 

Po ç’qëllim ka krijimi i një grupi të tillë?

Bazuar në statutin e Grupit Parlamentar të Miqësisë Kanada-Shqipëri, qëllimi i këtij grupi është të punojë për forcimin e miqësisë dhe vullnetit të mirë ndërmjet parlamentarëve të Shqipërisë dhe Kanadasë duke i shërbyer kështu përparimit të marrëdhënieve bashkëpunuese dhe mirëkuptimit të ndërsjelltë ndërmjet parlamenteve respektive.

Ndërsa sipas Ambasadorit shqiptar në Ottawa, Ermal Muça zyrtarizimi i Grupit Parlamentar të Miqësisë Kanada-Shqipëri kurorëzon bashkëpunimin e ngushtë dhe komunikimin intensiv të përfaqësisë në Ottawa me anëtarë dhe drejtues të Dhomës së Deputetëve dhe Senatit. 

I pyetur nga FlasShqip nëse do të krijohet edhe në Tiranë Grupi Parlamentar i Miqësisë Shqipëri-Kanada, Ambasadori Muça shprehet se së bashku me njoftimin zyrtar Tiranës i është përcjellë sugjerimi për formimin e grupit të miqësisë edhe në Kuvendin e Shqipërisë.

Marrë nga Flasshqip

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet grupi parlamentar i miqësisë kanada-shqipëri kanada grupi parlamentar i miqësisë kanada-shqipëri kanada

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!