LIVE UPDATES
Politike

‘Ftesa e Ramës tregon frikë’/ Kryemadhi: Nuk besoj fare në një pakt të ri Rama-Basha

19 Prill 2021, 20:53 Nga DOSJA
‘Ftesa e Ramës tregon frikë’/ Kryemadhi: Nuk besoj fare

TIRANË– Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi është shprehur e bindur se nuk ka një pakt të ri mes Lulzim Bashës dhe Edi Ramës. Duke folur në emisionin ‘Open’, kryetarja e LSI-së deklaroi se ftesa e Edi Ramës ndaj Bashës është thjeshtë tregim i frikës që ai ka nga humbja.

Gjatë debatit Kryemadhi theksoi se ‘marrëdhëniet zgjedhore mes Monika Kryemadhit dhe Lulzim Bashës janë treguar në 2011 në zgjedhjet e 8 majit të 2011 dhe e kanë treguar shumë mirë. Kanë qenë perfekte, pavarësisht stimulimeve që mund të vijnë nga faktorë të tjerë’.

Pjesë nga debati i kryetares së LSI-së Monika Kryemadhi:

Kryemadhi: Për mua ishte frikë. E pe si i merrej fryma. E para. E dyta, edhe ta lyp edhe kam frikë, edhe kështu edhe ashtu. Një njeri që nuk di çfarë bën më, një njeri që ka humbur çdo lloj komunikimi dhe realiteti. Është në ajër, ose e ndjen humbjen dhe kupton se po i rrënohen rrënjët, themelet e godinës së vet për shkak të asaj çfarë, se çdo gjë që është ndërtuar, është ndërtuar në bazë të pushtetit, nuk është ndërtuar në bazë të filozofisë së solidaritetit. Ajo që thotë ai dhe nuk është vetëm ajo, sepse ai ka dhe 20 deklarata të tilla dashurie dhe urrejtje aty, të paktën nga eksperiencat e mia në politikë, mund të them që çdo lloj marrëveshje që bëhet qoftë parazgjedhore, në momentin që nënshkruhet dhe bëhet publike. Ndërsa marrëveshjet parazgjedhore që dalin në kuadrin e thashethemeve dhe gjërave të tjera, nuk janë gjë tjetër. Ai që e shpërndan dhe stimulon është një nga mjetet që përdoret për të dëmtuar kundërshtarin.

Vasili: I frikësoheni një pakti të ri Rama-Basha?

Kryemadhi: Fare, absolutisht. Edhe dje Basha ishte shumë i qartë, kur tha PD dhe LSI. Bile unë i thashë, duhet të thuash edhe aleatët e tjerë sepse edhe ata janë pjesë e saj dhe tha, po ke të drejtë. Është një gjë që tashmë të duam qoftë unë dhe Basha nuk ka më kthim pas, sepse nuk është më front opozitar është front i gjithë shqiptarëve kundër tij. Ne me thënë të drejtën na ka bërë një nder shumë të madh, të paktën atë që kam pasur unë sot filling dhe në takimet me të gjithë njerëzit, negativiteti që ka pasur thirrja e Vuçiçit për të votuar dhe suportuar Edi Ramën dhe që ai bënte sondazhe për Shqipërinë. Në këtë kohë pandemie, presidenti i Serbisë paska pasur kohë të bënte sondazhe për Shqipërinë, sa shumë iu dhimbska Edi Rama.

Abilekaj: Nëse PS fiton 70 deputetë me partitë që mund ta ndihmojnë, nëse marrin. PD e LSI fitojnë 70 deputetë. Çfarë bën LSI në këtë rast, çfarë mendoni se do të bëjë PD në këtë rast.

Kryemadhi: E para edhe LSI dhe PD normalisht të jeni të bindur, nuk e kemi menduar asnjëherë sepse është ekuacion që nuk të çon në asnjë lloj zgjidhje. Të jeni të bindur se kjo gjë shkon, 90 bën opozita, PD me LSI edhe …

Abilekaj: Ju shqetëson ju, që PD mund të bëjë atë koalicionin e madh…

Kryemadhi: Për këtë duhet të pyesni PD. Mua nuk më shqetëson asnjë lëvizje. Unë jam e qartë në objektivin e LSI si pjesë e frontit opozitar. Ashtu si unë dhe e gjithë LSI, ashtu sikurse dhe Basha për mendimin tim, është shumë i qartë dhe nuk kam pse ta vë në dyshim. Marrëdhëniet zgjedhore mes Monika Kryemadhit dhe Lulzim Bashës janë treguar në 2011 në zgjedhjet e 8 majit të 2011 dhe e kanë treguar shumë mirë. Kanë qenë perfekte, pavarësisht stimulimeve që mund të vijnë nga faktorë të tjerë.

Marrë nga Top Channel

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

politike politike monika kryemadhi zgjedhjet 25 prill 2021 monika kryemadhi zgjedhjet 25 prill 2021

Sondazh

Poll

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave