LIVE UPDATES
Politike

PS.al fsheh gjurmët online ku raportojnë Patronazhistët

19 Prill 2021, 19:51 Nga DOSJA
PS.al fsheh gjurmët online ku raportojnë Patronazhistët

TIRANË- Pas denoncimit të skandalit të të dhënave personale, pritej që prokurorët e SPAK të hetonin serverat e AKSHI, institucioneve të tjera të cilave iu janë besuar të dhënat nga qytetarët apo tw faqes së internetit të Partisë Socialiste. Por, në vend të merreshin me autorët e vjedhjes së informacioneve konfidenciale për 3.5 milion shqiptarë, fokusi i hetimeve nga prokurorët e SPAK u përqëndrua drejt gazetarëve të Lapsi.al.

Ç’po ndodh ndërkohë?

Pikërisht këto ditë ka nisur edhe shkatërrimi i sistemit dhe fshehja e gjurmëve online tw kwtij krimi skandali. Burimi që kontaktoi Lapsi.al brenda Partisë Socialiste zbuloi se sistemi funksiononte në dy nivele. Në nivelin e parë qenë Drejtuesit Politikë të PS dhe njerëzit e tyre të afërt. Përmes një software të komplikuar ata kishin akses për të dhënat konfidenciale të 3.5 milion shqiptarëve.

Në nivelin e dytë punonin patronazhistët, që shkëmbenin informacione për votuesit që mbikqyrnin dhe më pas negocionin apo shantazhonin, sipas rastit. Lexo shkrimin e plotë më poshtë.

Sipas shpjegimit që dha burimi i informacionit për Lapsi.al software i sistemit gjendej ose në celularët dhe kompjuterat e Drejtuesve Politikë të Partisë Socialiste, ose në serverin e PS.al.

Dje Lapsi.al raportoi se nëse klikoje tek ky link, https://anetar.ps.al/#/login shfaqej hapësira ku çdo patronazhist fuste User dhe Password dhe më pas futej në sistem nga ku raportonte komentet për votuesin dhe në varësi të interesave të tij, ky negociohej apo shantazhohej. Dje, nëse klikoje linkun shfaqej foto më poshtë, e bërë të dielën.

Sot Lapsi.al vuri re se në këtë seksion të faqes PS.al është e pamundur të aksesohet, pasi serverat e bëjnë të pamundur për patronazhistët të hyjnë dhe të shkëmbejnë të dhëna për votuesit që kanë në patronazh. (Shih poshte verifikimin e ores 19.30)

Deri një javë më parë sistemi i mbikqyrjes dhe shantazhit ndaj qytetarëve nëpërmjet patronazhistëve ishte plotësisht funksional. Madje Taulant Balla e mbrojti fillimisht, kur tha se të dhënat konfidenciale ishin mbledhur nga puna në terren.

Por kur kur shumë qytetarë ngritën zërin dhe mohuan dorëzimin e të dhënave për patronazhistët e PS, drejtuesit e Rilindjes kuptuan se ishin përballë një krimi që nuk mund të mbulohej më. Fill pas kësaj Rilindja e mohoi Database me të dhënat e 910 mijë qytetarëve të Tiranës, që denoncoi Lapsi.al, ndërsa prokurorët e SPAK po i lënë të qetë duke i dhënë të gjithë kohën e nevojshme vjedhësve të fshehin gjurmët dhe të shkatërrojnë sistemin online të patronazhimit.

MARRË NGA Lapsi.al

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

politike politike akshi lapsi.al spak akshi lapsi.al spak

Sondazh

Poll

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare