LIVE UPDATES
Aktualitet

Fredi Bejleri në prokurori për Masakrën e Peshkëpisë, gazetari Artan Hoxha: Drejtësia vonon…por nuk harron

22 Maj 2019, 14:46 Nga DOSJA
Fredi Bejleri në prokurori për Masakrën e Peshkëpisë,

TIRANË- Gazetari Artan Hoxha ka komentuar shoqërimin në prokurori të Fredi Bejlerit për t’u pyetur në lidhje me Masakrën e Peshkëpisë.

Në një reagim në rrjetet sociale, gazetari shkruan se ai po pyetet për ngjarjen e 10 prillit, ku ranë dëshmorë Fatmir Shehu dhe Arsen Gjini, forcat ushtarake shqiptare.

Hoxha thotë se ky është një lajm i mirë që tregon se drejtësia vonon por nuk harron.

Reagimi i Artan Hoxhës:

DREJTESIA VONON POR NUK HARRON… Nje lajm i mire ne keto ditë të zymta….

Prej orës 12:00 shtetasi shqiptar me pasaportë greke, Fredi Bejleri është duke u marrë në pyetje nga Prokuroria për Krime të Rënda ne Tiranë. Për afro tre ore deri tani, qytetari Bejleri nga Himara është përballur me oficerët e policisë gjyqësore ne zyrën e prokurorit Eugen Beci në lidhje me masakrën e 10 prillit 1994 ne repartin kufitar te Peshkëpise, ku mbeten te vrarë nga një komando terroriste e ardhur prej territorit grek, dy Dëshmorët e Atdheut, oficeri drejtues Fatmir Shehu dhe ushtari Arsen Gjini.

Bejleri i shoqëruar nga një avokat nga Vlora është duke dhënë deklarime për herë të parë në lidhje me këtë ngjarje shumë te rende qe cenoi sigurinë kombëtare dhe tërësinë territoriale te Republikës së Shqipërisë. Që në fillim oficerët e policisë gjyqësore i kane komunikuar Bejlerit zyrtarisht se ai është nën hetim për pjesëmarrje në aktin terrorist të 25 viteve më parë. Për këtë shkak Bejleri, kreu i OMONIA për Himarën, u paraqit i mbrojtur me avokat ne prokurori.

Një javë me pare KQZ i refuzoi të drejtën Bejlerit për të kandiduar për kreun e bashkisë Himarë. Lëvizja për Vorio Epirin e mbështetur nga partia neofashiste greke Agimi i Artë dhe organizata të tjera ekstremiste panepiriote janë duke u përpjekur me të gjitha mënyrat që ta rimarrin nën kontroll bashkinë e Himarës. Bashkia e Himarës ishte vazhdimisht në vijën e parë të problemeve shqiptaro-greke deri e në zgjedhjet vendore të 8 majit 2011, kur greqisht-folësi Vasil Bollano humbi zgjedhjet përballë kandidatit Gjergji Goro, i cili vazhdon të jetë në krye të kësaj njësie vendore.

Ditën e sotme, janë rihapur hetimet për Masakrën e Peshkëpisë, ku më 10 prill 1994, në Gjirokastër u vranë dy ushtarët shqiptarë, Arsen Gjini dhe Fatmir Shehu. Fredi Bejleri ishte pjesë e grupit të komandove grekë që vranë dy shqiptarët, plagosën të tjerë dhe vodhën armë. Bejleri tha pasi doli nga prokuroria se e gjitha bëhet për t’a baltosur.

(F.g/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet artan hoxha fredi bejleri rihapet masakra e peshkepise artan hoxha fredi bejleri rihapet masakra e peshkepise

Sondazh

Poll

Aktualitet 22 Maj 2019, 13:08

FIER- Një 15-vjeçare është zhdukur pa lënë gjurmë një ditë më parë në pranë zonës së njohur si “Ura e Mbrostarit” në Fier.Kallëzimi është bërë në polici ...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave