LIVE UPDATES
Aktualitet

FOTOT/ Presidenti kroat përdori jahtin historik të Josip Broz Titos për të takuar Ramën tek Folie Marine, anija që priti G

26 Gusht 2020, 10:19 Nga DOSJA
FOTOT/ Presidenti kroat përdori jahtin historik të Josip Broz Titos

TIRANË– Mediat kroate kanë hedhur dritë mbi mjetin me të cilin udhëtoi presidenti i Kroacisë, Zoran Milanoviç, për të takuar kryeministrin Edi Rama, në kompleksin luksoz në Jug të Shqiprisë, ‘Folie Marine’.

Siç shkruhet në artikullin e mediave vendase, Milanoviç mbërriti në Shqipëri me anijen “Uчкаka” (“Uchka”), e cila është një anije luftarake, ekskluzive e familjes presidenciale kroate. Kjo anije, sipas mediave kroate, është anokuruar në portin e Himarës, për dytë, që siç duket aq ka zgjatur edheb takimi i kryeministrit Edi Rama me Milanoviç.

Mediat vendase sqarojnë se anija të cilën presidenti kroat Zoran Milanoviç përdori për të mbërritur në Shqipëri për të vizituar kryeministrin shqiptar Edi Rama ka një histori shumë të pasur. Ajo, më herët është quajtur “Podgorka” dhe ishte anija ekskluzive e presidentit jugosllav Josip Broz Tito.

Ky jaht është ndërtuar në vitin 1963 në Korcula dhe që atëherë në sallat e kësaj anije, presidenti jugosllav Tito ka pritur mysafirë dhe liderë, nga më të mëdhenjtë e historisë botërore. Përmendim këtu ish-presidentët egjiptian Gamal Abdel Nasser dhe Anëar al-Sadat, dhe udhëheqësi libian Muammar al-Gaddafi, janë mirëpritur në “Podgorka”.

Përveç shtetarëve të fuqishëm, divat e Holliëood-it si Elizabeth Taylor dhe Sophia Loren kanë lundruar gjithashtu me jahtin “ekskluziv” të Titots.

Por pas prishjes së Republikës Federale Jugosllave, jahti u mor nga Marina jugosllave në Kroaci. Që atëherë, ai është përdorur nga Presidentët kroatë. Përmendim këtu Franjo Tudjman, Ivo Josipovic dhe tani në fund, Zoran Milanoviç.

Anija “Uchka” mirëpriti anëtarët e Kombëtares së futbollit kroat. Kjo është e vetmja anije rezidenciale brenda marinës kroate.

Si është arreduar ky jaht 39 metra i gjatë?

Salloni i anije ka një qilim persian,nga më të shtrenjtët, i cili ka mijëra nyje thurrje në çdo centimetër katror. Anija ka katër kabina VIP, muret e të cilave janë të veshura me mëndafsh. Ajo ka dy motorë MTU, secili me një fuqi prej 1800 KË. Ajo mban 1500 litra ujë të pijshëm dhe 8000 litra karburant.

Pikërisht ky jaht, me një histori kaq të gjatë e të pasur, u ankorua në Himarë, aty ku Milanoviç, u prit familjarisht nga kryeministri Edi Rama. Ky i fundit ishte gjithashtu me bashkëshorten, Linda Rama. Kryeministri Rama njihet për miqësinë me Milanoviç. Më herët ky i fundit ka qenë këshilltar i kryeministrit shqiptar. 

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet anija uchka edi rama zoran milanoviç anija uchka edi rama zoran milanoviç

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat