LIVE UPDATES
Aktualitet

U zuri pritë me “Audi” sapo dolën nga lokali, kush është Enton Dushaj, 35-vjeçari që donte të vriste nipin e Gjon Gje

26 Gusht 2020, 09:04 Nga DOSJA
U zuri pritë me “Audi” sapo dolën nga lokali, kush

TIRANËDosja.al ka zbardhur detaje nga atentati i ndodhur një natë më parë në Shkodër, ku Enton Dushaj, 35 vjeç, plagosi me armë zjarri dy të rinjtë, Erison Gjeka, banues në fshatin Bradhaj, Shkodër dhe Ndue Mali, banues në Shkodër, të dy nga 24 vjeç.

Dy të fundit, ishin ulur në një lokal në lagjen “Skëndërbeg”, ose e njohur ndryshe si zona e “Fermentimit”, dhe po konsumonin kafe. Sapo kanë dalë nga lokali, Gjeka dhe Mali kanë hipur në një motor për t’u larguar që aty, por nuk kanë mundur.

Në momentin që kanë hipur mbi mjet, një makinë e llojit “Audi”, që drejtohej nga Enton Dushaj 35 vjeç, u ka prerë rrugën dy të rinjve dhe u ka qëlluar me armë zjarri. Plumbat i kapën në këmbë Gjekën dhe Malin, duke bërë që të dy 24-vjeçarët të përfundonin në spital. Ata kanë marrë mjekimin e nevojshëm dhe tashmë janë në shtëpitë e tyre, në gjendje të mirë shëndetësore. Ndërsa Dushaj është në kërkim.

Por përse ndodhi ky atentat?

Dosja.al mëson se mes tre personave të përfshirë në këtë ngjarje ka ekzistuar një konflikt i hershëm që palët i kishin dhënë zgjidhje, por më pas janë konfliktuar sërish për të njëjtën arsye. Konflikti që i ka përfshirë në sherre të herëpashershme, mbetet ende i paqartë.

Kush është Enton Dushaj?

Enton Dushaj është një emër i njohur për Policinë e Shtetit, pasi është përfshirë edhe më herët në një tjetër konflikt. Mësohet se në muajin nëntor të vitit 2018, në zonën e njohur si “Vasil Shanto” në Shkodër, Dushaj, nën shoqërinë e dy miqve të tij, Kristian Shkambi, 28 vjeç, dhe Ardit Bajramaj, 29 vjeç, është përleshur me një tjetër person, të identifikuar si Eduart Bajramaj, 40 vjeç. Kur ky i fundit është nisur të largohet pas debatit e sherrit që kanë pasur, Dushaj ka nxjerrë armën dhe ka qëlluar në drejtim të tij, por plumbat s’e kanë kapur. Enton Dushaj u vu në pranga bashkë me dy miqtë e tij, të cilët u akuzuan për ‘moskallëzim krimi’, dhe akuzohej për tentativë vrasjeje. Në mënyrë të pashpjegueshme, ai u lirua dhe një natë më parë, pas dy vitesh, kreu një tjetër atentat. Këtë herë la dy të plagosur.

Kush janë dy të plagosurit, Erison Gjeka dhe Ndue Mali?

Ndue Mali rezulton se është një person pa precedent penalë, ndërsa Gjeka është një emër i njohur për drejtësinë. Ai është nipi i Gjon Gjekës, i cili është vrarë në shkurt të vitit 2013. Xhaxhai i tij, asokohe vetëm 50-vjeçari ishte tejet i njohur si misionar për pajtimin e gjaqeve në zonën e Veriut.

Gjon Gjeka ka pasur edhe probleme me drejtësinë. Ai është ndaluar tre herë nga Policia, pasi dyshohej si një prej personave që kishin grabitur degën e Thesarit në vitin 1997. Më pas është ndaluar për armëmbajtje pa leje dhe mashtrimin e një biznesmeni. Por nga të treja akuzat ka dalë i pafajshëm.

Gjoka njihej edhe si një prej “të fortëve” të qytetit të Shkodrës. Ai u vra nga dy persona me motor, të cilët i kishin bërë pritë në hyrje të pallatit në afërsi të vendit të quajtur “Ura e Thive”. Ai u qëllua tri herë në gjoks dhe ndërroi jetë në vend, ndërkohë që autorët nuk janë kapur as sot. 

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet dy plagosje ne shkoder enton dushaj erison gjeka ndue mali dy plagosje ne shkoder enton dushaj erison gjeka ndue mali

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat