LIVE UPDATES
Bota

Fitorja e Macron-si e trajtoi shtypi franzec, titujt pikantë që ‘thumbuan’ presidentin

25 Prill 2022, 14:44 Nga DOSJA

FRANCË- Askush nuk pa triumf, por as … kaos! Macron ka sfida të mëdha përpara, shkruan Figaro – Presidenti i rizgjedhur është thirrur të bashkojë dy Franca, sipas disa komentuesve.

“Një fitore, një mijë sfida,”- shkruante në faqen e parë gazeta “Télégramme”.

Gazeta Le Monde përmblodhi duke folur për “rizgjedhjen pa periudhë mospagimi” duke vënë në dukje abstenimin “që iu afrua një rekordi” dhe se e djathta ekstreme e mishëruar nga Marin Le Pen “theu barrierën e 40% të votave për hera e parë”. Abstenimi (28%) ishte më i lartë se pesë vjet më parë (25.44%) dhe më i lartë se në zgjedhjet presidenciale të vitit 1969 (31%).

Por kishte dhe disa tituj ishin neutralë, të thatë, lajme, si “Emanuel Macron është rizgjedhur”; “Macron është rizgjedhur me 58,5%” (La Dépêche du Midi), të tjerë më abstraktë, si “Act Dy” (titull i Sud Ouest).

Në pamje të parë, rezultati duket si një “apoteozë”, pas pesë viteve të “mallkuara” me jelekët e verdhë, me rastin e Samuel Pattit me shkatërrimin e Notre Dame, me pandeminë e koronavirusit dhe me luftën në Ukrainë; Macron është çdo gjë tjetër veçse i përbuzur, tha drejtori editorial i Figaro, Alexis Breze, duke vënë në dukje, megjithatë, se triumfet nuk janë të përshtatshme pasi askush nuk mund të besojë vërtet se kreu i shtetit 44-vjeçar ka një ndjekës kaq popullor.

Nga ana tjetër, Libération vendosi në faqen e saj të parë një “Faleminderit kujt?” mbi kokën e fituesit të zgjedhjeve, ndërsa në faqet e brendshme të gazetës flitet për një fitore “të palavdishme” dhe renditen çështjet e shumta të vështira që Macron duhet të zgjidhë.

Skica e publikuar nga L’Opinion paraqet me humor rezultatin e ndeshjes: në ringun e boksit. Dhe skepticizmi vazhdon. “Po, por”,-është titulli i La Provence; “Dhe tani?” ajo e Korse-Matinit.

Por edhe vetë fituesi i zgjedhjeve mbrëmë dukej se pranoi se shumë francezë nuk votuan për të sepse mbështesin idetë e tij, por për të ndaluar ato të së djathtës ekstreme.

(k.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota emmanuel macron emmanuel macron

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE