LIVE UPDATES
Aktualitet

Festa e ÇMENDUR e mjekëve shqiptarë në Itali/ Pronari i hotelit tregon pse telefonoi policinë: Pinin çdo natë, e villnin

30 Prill 2020, 17:09 Nga DOSJA
Festa e ÇMENDUR e mjekëve shqiptarë në Itali/ Pronari i

ITALI– Luca Andriani, pronari i hotelit “Hotel & Regal” ka treguar në një intervistë për mediat vendase se përse kallëzoi në Polici ekipin mjekësor shqiptar që kishte shkuar në Itali për ndihmë. Në intervistën e tij, Andriani tha se 10 nga 30 anëtarët e ekipit, ishin të papërmbajtshëm dhe se pinin alkool, villinin në dhomë e më pas dilnin në ballkon duke bërtitur.

Duke marrë parasysh faktin që hoteli ndodhet përballë spitalit, dhe shqetësimet e klientëve të tjera, pronari tregoi se fillimisht kishtë dërguar disa punonjës shqiptarë për të këshilluar mjekët dhe infermieret. Por as kjo metodë nuk kishte funksionuar.

Duke marrë parasysh sjelljen e tyre të shfrenuar, ai tregoi se kishte kërkuar ndihmë nga Policia, pasi me sjelljen e tyre ekipi shqiptar ishte kthyer në një rrezik potencial për të infektuar të tjerët me koronavirus.

INTERVISTA ME LUCA ANDRIANIN

“Unë iu drejtova policisë dhe do ta bëja përsëri, sepse angazhimi në spital nuk justifikon mungesën totale të korrektësisë dhe respektimit të rregullave,”-kështu shprehet Luca Andriani, drejtor i “Hotel & Regal” në Brescia, ku u strehuan dhe më pas u gjobit ekipi mjekësor shqiptar që kishte shkuar në Itali për ndihmë.

Recepsionisti i turnit të natës më telefonoi rreth mesnatës dhe më tha që festa kishte vazhduar me orë të tëra, mes alkoolit dhe muzikës me zë të lartë, duke prodhuar shqetësim edhe nga klientët e dhomave të tjera. Askush nuk mbante maskë dhe disa prej tyre dilnin në ballkon duke kënduar dhe ulëritur, duke prishur qetësinë publike. Ajo që e bën më të rëndë është se hoteli është përballë spitalit,” – shtoi ai.

Sipas drejtorit të Hotel Regal, kjo nuk ishte hera e parë që delegacioni shqiptar krijonte këto probleme.

“Nga tridhjetë mjekë dhe infermierë, të paktën dhjetë persona kanë qenë gjithmonë shumë të vështirë për t’u menaxhuar. Pavarësisht se iu tërhoq vëmendja disa herë, si nga stafi i hotelit, ashtu edhe nga policia lokale gjatë kontrolleve periodike, ata shpesh mblidheshin në dhoma, në hollin e pritjes apo edhe në ballkone dhe pinin duhan. Nuk mbanin maska, dhe villnin nëpër cepat e dhomave. Një natë ara u përpoqën që të hynin edhe në pishinë, edhe pse ajo ishte e mbyllur si pjesë e masave të koronavirusit. Askush nuk e ka vënë në dyshim punën e tyre në spital, por ne duhet të përballonim sjelljen e tyre në mbrëmje. Unë e kuptoj që të rinjtë kanë të drejtë të pushojnë dhe të argëtohen por pa e tejkaluar. Ne ende po flasim për 30-vjeçarë, jo për fëmijë. “

Andriani thekson se policia lokale në mënyrë të përsëritur ishte përpjekur t’i “këshillonte” lidhur me rregullat dhe t’i ndërgjegjësonte për përhapjen e infeksionit, por fjalët e tyre kishin shkuar në vesh të shurdhët.

“Kam punonjës shqiptarë në hotel dhe e çova që të fliste me ta, në rast se nuk kuptoheshim me anë të gjuhës por pa rezultat. Situata u përkeqsua mbrëmë. Më vjen keq që shkuam deri në atë pikë, por pas disa kartonavë të verdhë duhet të vinte i kuqi. Unë jam mirënjohës për mjekët dhe infermierët shqiptarë që erdhën të na ndihmojnë, por nëse në vend që të na ndihmojnë ata na ekspozojnë ndaj rreziqeve për shkak të sjelljes së tyre, atëherë prezenca e tyre bëhet e padobishme”.

Lajmi për gjobitjen e ekipit mjekësor shqiptar në Itali me 500 euro u bë i ditur nga mediat vendase. Ndërsa për ato shqiptare ka reaguar, doktori Orgest Haruni, i cili tha se thjesht ishin gëzuar sepse kishin dalë negativë në testin për koronavirus dhe shtoi së në Shqipëri do të ktheheshin më kokën lart. 

(k.m/dosjal.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet itali luca andriani skandali i mjekeve shqiptare ne itali itali luca andriani skandali i mjekeve shqiptare ne itali

Sondazh

Poll
Aktualitet 30 Prill 2020, 16:51

TIRANË- Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka bërë sot me dije masat e reja të qeverisë në luftën kundër COVID-19. Deklarata e Manastirliut isht...

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim