LIVE UPDATES
Politike

“Faleminderit, unë do ai dal”/ Zotimi i Mimi Kodhelit, Kristi Pinderi: Ça degradimi! Pse duhet votuar, ç’ka bërë ajo?

15 Mars 2021, 18:58 Nga DOSJA
“Faleminderit, unë do ai dal”/ Zotimi i Mimi Kodhelit, Kristi

TIRANË – Aktivisti Kristi Pinderi, ka komentuar deklaratat e kandidates për deputete në Tiranë nën siglën e PS-së Mimi Kodheli, pasi kjo e fundit ka falenderuar kryeministrin Edi Rama, pavarësisht se e renditi në vendin e 20- të në listë. Me anë të një postimi në Facebook, Pinderi ka ngritur disa pyetje se përse qyetetarët duhet ta votojnë Kodhelin, duke vënë në pikëpyetje kontributin e saj në përmirësimin e vendit. 

Do ia dal, thoshte! E ne asnje moment nuk tha pse? Si? Pse duhet shqiptaret te votojne per Mimin? Cfare ofron ajo? Cfare kerkon te realizoje qe nuk e realizoi dot aq e aq vite sa ne bashki, sa ne qeveri, sa ne parlament? Dikush qe shkon ne votime me ate zerin e saj interesant qe kumbon kur thote “do ia dal”, duhet te pyese veten se pse duhet te votoje per nje grua qe nuk thote me asgje, qe nuk ka thene madje asgje as per qytetin qe pretendon se e do shume por qe eshte bere i pajetueshem. E ajo vazhdon perserit me nje besim grotesk ate fjaline pa kuptim “une do ia dal”! Cfare absurdi!,”-shkruan Pinderi. 

POSTIMI I PLOTË : 

Kam nje lloj respekti pa ndonje arsye te forte per Mimi Kodhelin. Kot, ashtu, as vete nuk e di pse! E degjova qe fliste ne tv se, “do ia dal”, pavaresisht renditjes ne liste. Thoshte, “kam lene gjurme kudo ku kam punuar”, shtoi qe, “Tirana eshte qyteti im i dashur” (besoj kushdo do besonte qe kjo deklarata e fundit nenkupton se kur dikush e do nje qytet do bente gjithcka per ta ndaluar shkaterrimin dhe kthimin e qytetit ne hapesire te pabanueshme, por kjo eshte ceshtje tjeter). Tha pastaj se sfidonte “ata qe besojne se nuk ia dal”, por nuk tha, ne fakt, se ke po “sfidonte”? Pastaj falenderoi Edi Ramen qe e futi ne liste, pavaresisht renditjes! E pashe per disa arsye pavaresisht se nuk me bente sens asgje nga ato qe thoshte, e pashe dhe per nje arsye gati banale: me terheq zeri i saj radiofonik, me pelqen ta degjoj! Por mbi te gjitha e pashe se doja ne nje menyre gati egoiste te vertetoja bindjen se partia e Mimit dhe e kryetarit qe ajo falenderoi pse e futi ne vendin e 20 e ca ne liste, nuk i ka mbetur me asnje fije dinjiteti, asnje fije arsye se pse duhet te ekzistoje ne jeten politike shqiptare. Do ia dal, thoshte! E ne asnje moment nuk tha pse? Si? Pse duhet shqiptaret te votojne per Mimin? Cfare ofron ajo? Cfare kerkon te realizoje qe nuk e realizoi dot aq e aq vite sa ne bashki, sa ne qeveri, sa ne parlament?
Dikush qe shkon ne votime me ate zerin e saj interesant qe kumbon kur thote “do ia dal”, duhet te pyese veten se pse duhet te votoje per nje grua qe nuk thote me asgje, qe nuk ka thene madje asgje as per qytetin qe pretendon se e do shume por qe eshte bere i pajetueshem. E ajo vazhdon perserit me nje besim grotesk ate fjaline pa kuptim “une do ia dal”! Cfare absurdi! Cfare trishtimi! Sa boring! Cfare urie per pak dinjitet nga keta (apo keto) qe kujtojne se te qenit ne politike eshte nje borxh qe ne qytetaret ua kemi atyre, se ata (apo keto) jane thjesht entitled te jene patetike! E se ska rendesi pse, a qysh, por ata do ia dalin! Ca degradimi!

Mimi Kodheli është në pozicionin e 20-të në listën e Tiranës të Partisë Socialiste, duke rrezikuar karrigen e saj në Kuvend. Megjithatë në të gjitha daljet e saj publike, Kodheli ka premtuar se do të “çajë listën”. Rama, ka vendosur “senatorët” dhe veten në vijën e kuqe të qarqeve. 

(A.k.dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike kristi pinderi mimi kodheli kristi pinderi mimi kodheli

Sondazh

Poll

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq