LIVE UPDATES
Politike

Prurja e re e PS-së/ Alqi Bllako rrëfen se pse pranoi ftesën e Ramës: Ishte e vështirë, kisha dyshime

15 Mars 2021, 16:52 Nga DOSJA
Prurja e re e PS-së/ Alqi Bllako rrëfen se pse pranoi ftesën e

TIRANË– Alqi Bllako, është një prej emrave të rinj nga radhët e ekipit të Partisë Socialiste për qarkun e Tiranës. I ftuar në emisionin “Top Talk”, kandidati i PS-së rrëfeu arsyet se pse pranoi të bëhet pjesë e ekipit politik të PS-së për zgjedhjet e 25 prillit duke shtuar se ftesa i ka ardhur nga vetë kryesocialisti. 

Më tej ai shtoi se me kryeministrin Rama kishte bashkëpunim prej 8 vitesh, fillimisht në Ministrinë e Mjedisit dhe më pas në drejtorinë e UKT-së.

“Të qenit një person publik është jashtëzakonisht e vështirë, edhe kur je djalë i ri dhe i pamësuar për baltën, ku këtu bëhesh pjesë e baltosje nga politika si nga ana personale dhe ajo familjare. Ka qenë vendimmarrje e vështirë. Kisha dyshime, ka qenë një vendimmarrje e vështirë personale, në momentin që kur bëhesh person publik do ta marrësh kosto dhe do të bëhesh objekt i sulmeve politike. Unë jam babai i tre fëmijëve, ata janë motivi im i arsyes se pse e ndërmora këtë rrugë. Dua të zgjedhin Shqipërinë lehtësisht. Me kryeministrin Rama kam bashkëpunim 8-vjeçar. Ftesa ka qenë miqësore dhe sinqertë e kam pranuar pa asnjë lloj hezitimi, edhe për shkak të bashkëpunimit të ngushtë që kemi pasur gjatë këtyre këtyre viteve, sidomos gjatë 2 viteve në krye të Agjencinë e Ujësjellës- Kanalizimeve dhe Infrastrukturës së Mbetjeve, ku unë kam drejtuar reformën më jetike që është ajo e ujit. Kur unë mora detyrën kishim 5-6 qytete që furnizoheshin 24 orë ne ujë. Brenda 2021 ne do të arrijmë që të kemi ujë pa ndërprerje në 55 njësi administrative. Ne furnizojmë me ujë 24 orë në Tiranë për 60% të territorit dhe deri në 2023 do të kemi 24 orë në të gjithë territorin,”-tha ai në fjalën e tij.

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike alqi bllako alqi bllako

Sondazh

Poll

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq