LIVE UPDATES
Politike

Tensionet mes simpatizantëve të PS dhe PD në Elbasan, Lubonja: Pasiguria e Ramës ndihet në ajër. Votat e 2017-ës do të k

15 Mars 2021, 17:54 Nga DOSJA
Tensionet mes simpatizantëve të PS dhe PD në Elbasan, Lubonja:

TIRANË- I ftuar në studion e lajmeve në “News 24”, në rubrikën “Opinion”, analisti Fatos Lubonja foli mbi skenat e dhunës që u ilustruan ditën e djeshme, në takimet që kryeministri Edi Rama dhe lideri demokrat Lulzim Basha, kishin në qytetin e Elbasanit.

Sipas Lubonjës, prapa kryeministrit Rama qëndrojnë njerëz të fuqishëm, të lidhur fort pas krimit.

Ai theksoi se dy partitë më të mëdha në vend po ndjekin dy filozofi të ndryshme. Basha me PD-në, atë të një partie të qetë dhe larg trazirave, Rama dhe PS-ja atë të një partie të lidhur fort pas krimit dhe nga krahu tjetër presidenti Ilir Meta, që sipas tij i përket një tjetër partie, por që duke ndjerë rrezikun ka vendosur t’i përgjigjet kryeministrit sipas Lubonjës, “dhëmbë më dhëmbë dhe sy më sy”.

“Është një fenomen i pritshëm. Është vazhdimësi i politikave të pushtetit që ka ndjekur Rama sipas meje, ku ka dy elementë kryesorë, një është elementi propagandë, fasadë, që u shfaq edhe në prezantimin e kandidatëve për deputetë, edhe tjetri është elementi prapavijë, që është mënyra se si është ndërtuar pushteti i Ramës në Shqipëri, ku Rama e ka vendosur në ekstrem. Pushteti është prapa fasadës demokratike, ku qëndrojnë paraja dhe krimi i organizuar që mban në këmbë këtë pushtet edhe ekonomikisht. Duhet parë njerëzit, ata janë ata që pamë në prapavijë, ku dikush thotë ‘Rama Ik’, të përdoren gushte nga njerëz të krimit dhe policia nuk ndërhyn, lë shumë për të dëshiruar. Kemi një president që e ndjen rrezikun dhe kërkon të reagojë me forma të tjera. Nuk e di sa fuqi kanë ti kundërvihen krimit, sepse krimi ka nevojë për policinë që ta mbështesë, as për opozitën apo presidentin. Nuk e di a kanë këto (PD dhe LSI) kriminelë siç kanë pasur dikur, sepse jam i mendimit që i ka marrë të gjithë Rama. Presidenti ndjen frikë për vete”, tha Lubonja.

Pse e është e nevojshme të ketë përplasje të dhunshme?

Fatos Lubonja: Është historia jonë e të fortëve, ata legjitimohen me forcën jo me mendjen. Në momente të caktuara duhet të tregojnë arsyet se përse janë aty. Kjo është historia jonë, ku të fortët janë njerëzit që kanë dalë na ballë të ngjarjeve politike. Këtu më pas vjen një element tjetër, i forti më i madh është shteti, kur shteti bashkëpunon me të fortët bëhet shumë i rrezikshëm.

A rrezikon situata të agravohet deri aty sa nuk na lejon të shkojmë të qetë në kutitë e votimit?

Fatos Lubonja: Asgjë nuk ka ndryshuar kur opozita doli nga parlamenti dhe thoshte se me të nuk ka zgjedhje të lira. Kështu që kompensimi i votës së munguar në krahasim me 2017 bëhet me këto mjete, me vjedhje por edhe me këto kompensime. Shikoj PD e cila ka zgjedhur taktikën që përballë anormalit ne jemi normal, nuk ushtrojmë dhunë dhe taktikën e Metës që thotë duhet vepruar dhëmbë për dhëmbë dhe sy për sy. Në filozofinë shqiptare ka më sukses kjo e dyta, sepse shqiptari e ka në natyrë të kundërpërgjigjet. Unë mendoj që përshkallëzimi i tensionit nuk e di të them qartë i intereson Ramës apo jo. Atij i intereson që me forcën policore të mund të sundojë dhe të marrë vota. Por kur shikon këto reagime masive, qytetarët tremben. Opozitës nuk i intereson dhuna, sepse i intereson vota sa më e lirë, e sigurt, as blerja nuk i intereson, as dhuna e palës tjetër dhe duan që njerëzit të votojnë të sigurt dhe të qetë. Pikëpyetja është që funksionon më shumë qetësia e PD, apo reagimi i fortë i Metës. Kjo mbetet për t’u parë.

Marrë nga: BW

(a.k.dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike edi rama fatos lubonja edi rama fatos lubonja

Sondazh

Poll

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq