KRYESORET
Insights

FAKTCHECK/Fondacioni që do të marrë Butrintin drejtohet nga ndërtuesi i “Sarajeve” të Ramës

3 Maj 2022, 09:43 Nga DOSJA
FAKTCHECK/Fondacioni që do të marrë Butrintin drejtohet nga

TIRANE– Fondi Shqiptaro-Amerikan prë Zhvillim që pritet të marrë nën administrim Parkun Kombëtar të Butrintit ka në përbërje më shumë shqiptarë sesa amerikanë, edhe pse kryeministri shqiptar Edi Rama përbetohet se investimi është “puro amerikan”. Në një vëzhgim që Dosja.al i bëri faqes zyrtare të Fondacionit AADF, në seksionin “Kulturë dhe Ekoturizëm”, menaxhimi i Butrintit është njoftimi i fundit. Fondacioni ka deleguar në Shqipëri dy bashkëkryetarë, njëri prej tyre, një emër tejet i njohur për qeverinë shqiptare.

Dy bashkëdrejtuesit janë njerëz të njohur si të afërt me kryeministrin Edi Rama. I pari, është biznesmeni i të gjitha shërbimeve, Aleksandër Sarapuli. 

Vetë AADF, e përshkruan Sarapulin si një bashkëdrejtor me një eksperiencë të gjatë brenda Fondacionit. Por cila është lidhja e tij direkte me kryeministrin Edi Rama? Biznesmeni Aleksandër Sarapuli, njihet edhe si njeriu që ndërtoi shtëpinë e kryeministrit Edi Rama në Surrel. Shtëpia është raportuar se ka kushtuar 400 milionë lekë ndërsa kryeministri deklaron se e ka ndërtuar me kursimet e bashkëshortes Linda Rama. Gjithashtu, Sarapuli është ortak në firmën “Aleat” të prodhimit të kartave të identitetit dhe pasaportave biometrike me vlerë 25% të aksioneve. Sarapuli është edhe bashkëpunëtor me kryebashkiakun Erion Veliaj në fondin jo-bankar“Crimson Finance Found Albania Shpk” në masën 36%, ku u jepen kredi studentëve dhe bizneseve.

Jo më pak i afërt është edhe bashkëdrejtuesi numër 2, i Fondacionit Shqiptaro-Amerikan që kërkon të marrë në menaxhim Butrintin. Martin Mata, ish-drejtori i Komunikimit në Agjencinë Shtetërore të Privatizimeve dhe këshilltar i Edi Ramës është njeriu i dytë kyç në projektin që pritet ti japë Butrintin privatit.

Po ashtu, anëtarë të Bordit janë edhe Gerti Janaqi dhe një shtetase izraelite, Yehudit Shalvi, e cila drejton disa OJF në Shqipëri. 

Atëherë ku është investimi amerikan në këtë projekt? Kush fshihet pas projektit? A është kaq e pafaj mbrojtja e zjarrtë që kryeministri i bën planit të projektuar 2 vite më parë pë ti kaluar Butrintin një Fondacioni, ku dy drejtorët kryesorë në Shqipëri janë lidhje të afërta të tij?

(f.g/dosja.al)

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

Sondazh

Poll

Insights 16 Prill 2022, 06:58

Borati dhe maska prej lecke

Nga Erion DashoNë dhjetor 2021 me sa duket Borati dhe boratët që udhëtonin me të paskan marrë një mësim të mirë nga Lufthansa dhe policia gjermane. Fiks një vit...

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët